Hlavnými zákazníkmi ukrajinských náhradných matiek sú najmä občania Španielska, Veľkej Británie a USA, pričom častokrát sú to homosexuálne páry.
Portál ako príklad uvádza príbeh Austrálčanky Bec Kalpakoffovej, ktorá strávila v Kyjeve päť mesiacov po tom, čo jej náhradná matka porodila jej dvojčatá. O tejto možnosti sa Bec a jej manžel dozvedeli z Facebooku, kde existuje špeciálna stránka pre páry, ktoré majú problémy s počatím. Vlani v decembri tak prileteli na Ukrajinu, darovali všetko potrebné a potom si vybrali jednu z troch náhradných matiek, ktorú im ponúkla agentúra Nová nádej (jedna z mnohých podobných agentúr, ktoré pôsobia na Ukrajine).
Bec a jej manžel si vybrali ženu menom Anastasia, ktorá počas deviatich mesiacov dostala celkovo 14-tisíc dolárov. Všetky strany ďalej podpísali zmluvu o rodičovských právach zákazníkov. Niekedy to však môže viesť k eticky zložitým situáciám: náhradná matka napríklad nemá právo na potrat.
Bec prezradila, že hlavným dôvodom, prečo si austrálske páry vyberajú zahraničné náhradné matky, je austrálska legislatíva a vysoké ceny umelého oplodnenia. ABC News zavítala aj do najväčšej ukrajinskej agentúry Biotexcom na kyjevskom predmestí, ktorá sa náhradným materstvom zaoberá.
“Moje deti sú príliš malé na to, aby pochopili, čím sa zaoberám. Môj syn si myslí, že priberám. Manžel bol najskôr proti, ale peniaze ho presvedčili,” povedala Maria, matka dvoch vlastných detí, ktorá pracuje v Biotexcom ako náhradná matka. Na otázku, načo tieto peniaze potrebuje, odpovedala, že im pomôžu vyriešiť veľa súkromných problémov.
Portál ďalej píše, že Biotexcom spravidla nepripúšťa kontakt medzi darcami a náhradnými matkami. Spoločnosť to vysvetľuje tým, že by to mohlo negatívne psychicky ovplyvniť ženu, obzvlášť ak je citlivá.
ABC News tiež uviedol, že v ukrajinskej Rade existuje parlamentná skupina, ktorá sa snaží náhradné materstvo na Ukrajine obmedziť, alebo úplne zakázať.