Bratislava 27. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Daniel Stehlík)
Pri diskusii o konsolidácii verejných zdrojov treba priznať, že každá vláda, ktorá by vznikla po voľbách, ktoré nasledovali po Matovičovom šialenstve, by musela konsolidovať. Či sa nám to páči alebo nie. Diskusie, ktoré sa aktuálne vedú, sú vyslovene len politické prekáračky, ktorých podstatou a najmä špecifickým znakom je krátka pamäť účastníkov a (asi) zámerné nepomenovanie zodpovedných z predchádzajúceho obdobia za súčasný katastrofálny stav, konštatuje generál Jozef Viktorín (Republika). Jeho príspevok prinášame v plnom znení
Treba to jasne povedať: Matovič, Heger, Odor majú jednoznačný podiel na dnešnom stave. A samozrejme aj Čaputová, ktorá tomu besneniu pritakávala a teda mu tiež slúžila.
Mrzí ma, že z konsolidácie vypadlo MO SR, lebo jednoducho všetci sa musia uskromniť a tak isto teda aj spomínaný rezort.
Totiž výrok ministra “veď aj my konsolidujeme” vyzerá ako irónia (alebo paródia) – z pohľadu predstaveného konsolidačného balíka. Konsolidácia je o hospodárení a nie plytvaní. Aj keď je MO SR riadené manažérsky lepšie, než tomu bolo za Naďa a Struhára, predsa len mi chýba empatia s obyvateľmi SR a národná zodpovednosť. Ale hlavne mi tam absentuje ekonomická efektívnosť.
Priority obrany resp. plán rozvoja OS SR do roku 2030 ráta s množstvom opatrení ako napr.:
- dokončenie nákupu F16 s rekonštrukciou letiska Sliač. Už tu je možné znížiť výdavky pri rekonštrukcii letiska o nový vchod do objektu a s tým súvisiacim budovaním potrebných komunikácii;
- dokončenie obstarania prostriedkov protivzdušnej obrany. Aj pri tomto procese je výzvou zrealizovať to lacnejšie.
Jednoducho – je potrebné si uvedomiť, kde sa nachádzame a rozhodnúť o prioritách.
Aké sú z môjho pohľadu? Konečne doplniť vzdušné sily o F-16 (aj keď nie som o nich presvedčený), uzavrieť nákup radarov a systému protivzdušnej obrany, ktorá z nás konečne urobí normálny štát. Taký, ktorý sa vie postarať o kontrolu vlastného vzdušného priestoru. Ostatné veci je potrebné z môjho pohľadu odložiť.
Kde vidím možnú redukciu nákupov v roku 2025? Tak napríklad:
- zredukovať počet nákupu bojových vozidiel 4×4 a 8×8 v roku 25 o 30% pôvodného plánu, presunutím na rok 2026,
- posunúť nákup stredného dopravného lietadla (SPARTAN) do roku 2026,
- začať obstaranie cvičného taktického lietadla v roku 2024, no s prvým plnením a splátkou až v roku 2026,
- dokúpenie viacúčelových vrtuľníkov UH60 až v roku 2026 vrátane dovyzbrojenia aj prvých, pre podporu pozemných vojsk,
- zvážiť či potrebujeme mať tankové vojsko, lebo dve ťažké obrnené brigády by mohli byť postačujúce,
- vypustiť obstaranie ľahkého viacúčelového vrtuľníka aj z dôvodu nerozširovania mnohotypovosti v rámci OS SR,
- určite nekupovať Američanmi ponúkané vrtuľníky AH-1Z Viper.
Dôvody okrem nedostatku financií vidím v tom, že nikdy neboli v pláne rozvoja armády do roku 2035. A úprimne, “partneri” z USA predávajú to, čo nepredali Pakistanu. A to nevravím, že súčasná ponuka je 2x drahšia a to dokonca bez rakiet Hellfire II!
Netvrdím že mám patent na rozum, ale vyššie napísané argumenty sú, myslím, konštruktívny prístup, ak dnes na každom kroku skloňujeme slovo konsolidácia.
Minimálne diskusia k tejto téme je podľa môjho názoru na mieste. Nemôžem z toho dôvodu súhlasiť s názorom, že konsolidácia v rezorte obrany je “tabu”. Nie je, práve naopak – musí byť jasne komunikovaný zámer, ako sa budú peniaze využívať. Naše OS SR sú totiž platené z daní občanov a na to sa nesmie pri prijímaní šetriacich rozhodnutí zabúdať. Ako ja vždy zdôrazňujem: občan a jeho potreby musia byť prioritou.
Prečítajte si tiež
- To škaredé slovo konsolidácia
- Na stole je zvýšenie DPH na 23 %, pri základných potravinách poklesne
- Kúpa systému Patriot je už “mimo hry”. Kaliňák prezradil ako to bude s našou obranou