Podľa webu MarketWatch malo súdne konanie na konci októbra už 9 300 žalobcov tvrdiacich, že Roundup ako prostriedok na ničenie buriny spôsobuje výrazné zdravotné komplikácie, prebiehalo na konci októbra. Žalobcovia tvrdili, že Bayer musel vedieť o rizikách, ale neinformoval správne.
Bayer odmietol všetky obvinenia, tvrdiac, že existujú stovky vedeckých štúdií a regulačných orgánov, ktoré dokazujú, že glyfosát ako jedna z aktívnych zložiek v prostriedku Roundup je bezpečná.
“Naďalej veríme, že máme záslužnú obranu a chceme sa silne brániť vo všetkých týchto súdnych sporoch,” povedal vedúci výkonný riaditeľ spoločnosti Bayer Werner Baumann. Ten tvrdí, že “glyfosát je nevyhnutnou chemikáliou pre moderné poľnohospodárstvo, ktorá je úplne bezpečná, veľmi účinná a šetrí zdroje”, čo viackrát prízvukoval.
Podľa RT, počet súdnych sporov proti spoločnosti Monsanto v poslednom čase rástol a podľa odborných odhadov by jeho nástupcu spoločnosť Bayer v nasledujúcich rokoch stáli miliardy dolárov. Súdne spory sa nabaľujú po tom, ako kalifornský súd uznal odškodnenie vo výške 289 miliónov dolárov, ktoré malo Monsanto zaplatiť istej osobe, ktorá tvrdila, že jej Roundup na báze glyfosátu spôsobil rakovinu.
Agentúra v USA na ochranu životného prostredia EPA v roku 1985 označila glyfosát za karcinogén, ale v roku 1991 už nie. Agentúra pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2015 klasifikovala glyfosát ako “pravdepodobne karcinogénny pre ľudí”. Americký štát Kalifornia zaradil glyfosát do registra chemických látok potenciálne spôsobujúcich rakovinu, pod názvom Proposition 65. Takže ani jednotlivé inštitúcie nie sú celkom ujednotené v názore na glyfosát.
Najnovší nárast prípadov poukazuje na ťažkú úlohu, ktorej Bayer čelí v snahe zmierniť obavy investorov, že jeho akvizícia zaťažila farmaceutickú a chemickú spoločnosť s problémom, ktorý môže trvať roky, kým sa vyrieši a ktorý môže určitú dobu ovplyvniť jeho cenu akcií.