Po 70 rokoch sa majú zmeniť pravidlá financovania cirkví

❚❚

Bratislava 21. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Pravidlá financovania cirkví štátom sa majú zmeniť po sedemdesiatich rokoch. Doteraz platný zákon z roku 1949 o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom už totiž nevyhovuje aktuálnym potrebám. Od začiatku budúceho roka ho má nahradiť zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností

Ilustračné foto

Návrh vznikal dva roky, je výsledkom diskusie expertov Ministerstva kultúry (MK) SR a zástupcov cirkví. Zákon sa má vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť. Návrh, ktorý predložilo ministerstvo kultúry, na dnešnom rokovaní schválila vláda.

.

„Návrh zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností zachováva doterajšiu výšku dotácie pre všetky cirkvi, ktoré doteraz túto možnosť využívali, v čom spočíva solidárnosť tohto návrhu s malými cirkvami,” uviedlo pre agentúru SITA počas medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo kultúry. Sociológ SAV Miroslav Tížik, ktorý sa cirkvami zaoberá, však oponoval. Tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní. „Avizovaná modifikácia existujúcich pravidiel znamená len jednu zmenu, a to posilnenie financovania katolíckej cirkvi v neprospech iných registrovaných cirkví. Napriek tvrdeniu o zachovaní solidarity s malými cirkvami je toto hlavný odkaz informácií, ktoré ministerstvo kultúry zverejnilo. Odvolávanie sa na výsledky sčítania je práve tým, čo naznačuje, že doteraz všetkým cirkvám prideľovaná suma by mala byť prerozdelená podľa počtu členov. Malé cirkvi na to doplatia, lebo z hľadiska ich organizácie a štruktúry je pri menšom počte veriacich, a rozptýlených, ťažšie a nákladnejšie ponúknuť adekvátny náboženský servis,” povedal v júli pre SITA Tížik.

„Od 1. januára 2020 sa navrhuje zvyšovanie doterajšej výšky dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80/20. Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov, čo predstavuje vyšší stupeň spravodlivosti tohto modelu. Navrhovaný zákon posilňuje vyššiu nezávislosť cirkví pri použití dotácie, ktorú možno použiť napríklad na financovanie výdavkov súvisiacich s bohoslužobnou, výchovnou, sociálnou a kultúrnou činnosťou cirkvi, vrátane mzdových a režijných nákladov,” konkretizovalo svoj návrh MK SR. Štát si tak podľa rezortu kultúry ponecháva možnosť kontroly hospodárenia s príspevkom. Návrh zákona menuje aj účely, na aké sa príspevok štátu nemôže použiť a cirkvám ukladá povinnosť predkladať každoročne verejnú správu o hospodárení s poskytnutým príspevkom, čo podľa MK SR zvyšuje transparentnosť.

.

„Navrhované riešenie počíta so zachovaním súčasnej kontinuity tak, že výška príspevku pri jednotlivých cirkvách zostane minimálne na úrovni roka 2019, čo výrazne pomáha menším cirkvám,“ píše MK SR v dôvodovej správe k návrhu. Podľa analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy bude príspevok štátu na cirkvi a náboženské spoločnosti v budúcom roku 51 697 671 eur, v roku 2021 to má byť 54 106 782 eur, 56 411 731 eur v roku 2022 a 58 938 977 eur v roku 2023. V štátnom rozpočte je pritom na každý z rokov 2020 až 2023 zaistených 49 536 036 eur. Rozpočtovo nekryté prostriedky sa budú riešiť pri príprave rozpočtu na daný rok.

Príspevok sa má jednotlivým cirkvám rozdeľovať podľa toho, koľko dostali tento rok. „Cirkvám, ktorým v roku 2019 nebol poskytnutý príspevok zo štátneho rozpočtu, a cirkvám, ktoré budú registrované po nadobudnutí účinnosti navrhovaného zákona, sa poskytne príspevok na základe ich žiadosti a podľa počtu ich veriacich podľa posledného sčítania obyvateľov,” objasnilo ďalej MK SR. Ministerstvo dodalo, že sa ruší doterajšia koncepcia, podľa ktorej sa výška mzdy duchovného z prostriedkov štátneho rozpočtu odvíjala od mzdovej tabuľky určenej nariadením vlády. Výšku mzdy duchovných si určia cirkvi podľa Zákonníka práce.

Doterajšia právna úprava vychádzala od roku 1949 z princípu prideľovania štátnej dotácie pre cirkvi a náboženské spoločnosti na platy duchovných, príslušné odvody do fondov a príspevku na prevádzku biskupských úradov, resp. ústredí cirkví. „Kľúčovým kritériom bol teda počet duchovných, ktorých si v ponovembrovom období ustanovujú cirkvi nezávisle od štátu. Štát nariadením vlády určoval len výšku platov podľa ich zaradenia. Platy duchovných sa valorizovali v rovnakej výške a čase ako platy pracovníkov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme. Priemerná výška platu duchovného v roku 2018 bola 605 eur,“ priblížilo súčasný stav pre SITA ministerstvo kultúry.

Vláda Slovenskej republiky deklarovala vo svojom programovom vyhlásení zámer vypracovať novú legislatívnu úpravu financovania cirkví a náboženských spoločností. Prijatie zákona je zároveň predpokladom na splnenie záväzkov vyplývajúcich zo Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou a zo zmluvy medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.

Podľa sčítania ľudu v roku 2011 sa najväčší počet veriacich prihlásil k Rímskokatolíckej cirkvi – 3 347 277 veriacich, čo je 62,02 percenta z celkového počtu. Ďalej nasledujú cirkvi s výrazne nižším počtom veriacich – Evanjelická cirkev augsburského vyznania s 5,86 percenta, Gréckokatolícka cirkev s 3,83 percenta a Reformovaná kresťanská cirkev s 1,83 percenta veriacich. Potom sú už len cirkvi, ku ktorým sa neprihlásilo ani jedno percento veriacich, najväčšia z nich je Pravoslávna cirkev s 0,91 percenta.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:50

Gruzínska vládna strana Gruzínsky sen nominovala politika a bývalého futbalistu Michaila Kavelašviliho za kandidáta strany do prezidentských volieb 14. decembra.

11:35

Požiar v historickej budove Národného divadla v Prahe vyšetrujú kriminalisti. Podľa nich je možné, že išlo o trestný čin všeobecného ohrozenia z nedbalosti. Uviedli to na sociálnej sieti X. Podľa riaditeľa divadla Jana Buriana spôsobil požiar škodu odhadom asi desať miliónov korún (takmer 400.000 eur).

11:14

Palestínske radikálne hnutie Hamas opätovne zdôraznilo, že je pripravené na uzavretie prímeria s Izraelom. Reagovalo tak na správy o ukončení bojov medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh.

11:12

Izraelská armáda hlásila incident na juhu Libanonu niekoľko hodín po tom, ako vstúpila do platnosti dohoda o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh.

11:10

Text dohody o prímerí, s ktorým súhlasili Libanon a Izrael, stanovuje, že iba “oficiálne vojenské a bezpečnostné sily” v Libanone sú oprávnené nosiť zbrane na území krajiny.

11:07

Brazílska federálna polícia predložila najvyššiemu súdu dôkazy o tom, že bývalý prezident Jair Bolsonaro bol priamo zapojený do prípravy štátneho prevratu s cieľom zvrátiť výsledky volieb z roku 2022, ktoré prehral, uvádza sa v 884-stranovej správe, ktorá bola zverejnená.

Brazílsky exprezident Jair Bolsonaro
Na snímke bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro
11:03

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu postupne predstavila europoslancom všetkých 26 členov budúceho kolégia komisárov.

Von der Leyenová predstavila nových eurokomisárov a ich agendu
Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
11:02

Čína víta uzavretie dohody o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh, situáciu v regióne naďalej pozorne sleduje. Uviedla to hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

09:49

Francúzsky minister zahraničných vecí v stredu vyhlásil, že niektorí svetoví lídri by mohli mať voči rozhodnutiam Medzinárodného trestného súdu imunitu. Reagoval tak na vydanie medzinárodných zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta.

09:48

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu zložená z predsedníčky europarlamentu Roberty Metsolovej a lídrov politických frakcií formálne ukončila proces vypočutí 26 kandidátov na komisárov a schválila zverejnenie všetkých hodnotiacich listov.

09:33

Tri osoby utrpeli zranenia pri ruskom dronovom útoku na ukrajinskú metropolu Kyjev. Uviedli to miestni predstavitelia.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali