Narodenia
1766 – narodil sa anglický fyzik a chemik John Dalton, zakladateľ modernej atómovej teórie v chémii a fyzike. Objavil zákon parciálnych tlakov plynov. Popísal tiež vrodenú farbosleposť (daltonizmus). Zomrel v roku 1844.
1769 – narodil sa osvietenský básnik a evanjelický kňaz Bohuslav Tablic. V nemeckej Jene, kde študoval, založil Societas slavica a neskôr Učenú spoločnosť banského okolia v Kostolných Moravciach. Vydal básne starších slovenských básnikov Slovenští veršovci i štyri zväzky Pamětí česko-slovenských básnířů. Bol tiež autorom didaktických básní, prekladov nemeckej a anglickej poézie, napísal teologické, historické, hospodárske a právne knihy. Zomrel v roku 1832.
1876 – narodil sa škótsky fyziológ a biochemik John James Rickard Macleod. Pôsobil v Kanade a USA, skúmal problémy cukrovky. Ako spoluobjaviteľ inzulínu získal v roku 1923 spolu s Frederickom Bantingom Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. Zomrel v roku 1935.
1879 – narodil sa nemecký herec Max Schreck, celým menom Friedrich Gustav Maximilian Schreck, známy najmä ako gróf Orlok z legendárneho hororu Upír Nosferatu z roku 1922. Objavil sa aj vo filmoch Der Kaufmann von Venedig, Ulica, Die Mysterien eines Frisiersalons, Die Finanzen des Großherzogs, Zamilovaný hotel a i. Zomrel v roku 1936.
1920 – narodil sa kameraman Karol Krška, člen zakladateľskej generácie slovenského filmu. Počas druhej svetovej vojny spolu s Paľom Bielikom natočil zábery z povstaleckých bojov SNP pod názvom Za slobodu. Prvý hraný film, Varúj!, natočil s Martinom Fričom. Spolupracoval tiež na známych snímkach ako Vlčie diery, Priehrada, Rodná zem, Kapitán Dabač, Mŕtvi nespievajú, Medená veža, Orlie pierko, Súkromná vojna, Smrť šitá na mieru a i. S Jozefom Medveďom tiež režíroval komédiu Štvorylka. Zomrel v roku 1989.
1922 – narodil sa básnik Ctibor Štítnický, vl. m. Tibor Dörner. Tajomník Zväzu slovenských spisovateľov, šéfredaktor Kultúrneho života, riaditeľ vydavateľstva Slovenský spisovateľ i Československého filmu v Bratislave. Počas normalizácie nemohol publikovať. Debutoval v roku 1943 zbierkou Presýpacie hodiny, vojnu zobrazil v zbierkach Červená šatka a Pochod miliónov. Napísal napríklad aj zbierky Rodina, Na teba myslím, Chlieb a ruže a verše pre deti Jarný karneval, Rozprávky na predaj. Zomrel v roku 2002.
1934 – narodila sa česká herečka Jana Štěpánková. Dlhoročná členka pražského Divadla na Vinohradech je slovenským divákom a diváčkam známa predovšetkým z televízneho seriálu Nemocnica na okraji mesta a jeho pokračovaní. Ďalej hrala napríklad v seriáloch Taková normální rodinka, Ranč U zelené sedmy, Náves, První republika alebo Doktor Martin. Z filmov: Anděl Páně, Účastníci zájezdu, Rodinka.
1943 – narodil sa anglický hudobník Roger Waters. V rokoch 1965 – 1985 bol členom legendárnej skupiny Pink Floyd, významne sa podieľal na tvorbe jej albumov ako napríklad The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals, The Wall, The Final Cut. V júli 1990 tiež pripravil v Berlíne živé predstavenie The Wall, v ktorom účinkovali desiatky hudobných hviezd. Zo sólovej tvorby: The Pros and Cons of Hitch Hiking, Radio K.A.O.S., Amused to Death, Is This the Life We Really Want?.
1946 – narodila sa česká speváčka a herečka Hana Zagorová. Deväťnásobná držiteľka Zlatého slavíka. Spolupracovala s Orchestrom Karla Vágnera. Najpopulárnejšie piesne: Maluj zase obrázky, Kapky, Kdyby se vrátil čas. Pôvodne vyštudovala herectvo na JAMU a účinkovala napríklad vo filme Trhák.
1958 – narodila sa česká herečka a speváčka Zora Jandová. Hrala napríklad vo filmoch Třetí princ, Evropa tančila valčík, Sedmero krkavců, Pasáž. Venuje sa aj muzikálovému herectvu.
1961 – narodil sa spevák Richard Müller. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave a bol hudobným publicistom. V roku 1984 založil skupinu Banket, no po niekoľkých rokoch sa vydal na sólovú dráhu. Z albumov: Neuč vtáka lietať, 33, L.S.D., Nočná optika, ’01, Monogamný vzťah, 44, Už, Ešte, 55 či Sociální síť, na ktorom spolupracoval s Michalom Horáčkom a Michalom Pavlíčkom. V roku 2013 vydal album Hlasy a v roku 2014 Hlasy 2, ktoré nahral s vokálnou skupinou Fragile. Je tiež autorom cestopisu Americký denník a knihy fotografií Amerika. V televízii uvádzal talk show Müllerád.
1967 – narodila sa americká r’n’b speváčka a herečka Macy Gray, vl. m. Natalie Renée McIntyre. Niektoré zdroje však uvádzajú rok 1969. Z albumov: The Id, Big, The Sellout, Covered, Talking Book, The Way, Stripped. Zahrala si napríklad vo filmoch Training Day, Spider-Man, Gang of Roses, Cesta okolo sveta za 80 dní, Domino. Držiteľka dvoch Brit Awards a jednej Grammy.
1971 – narodila sa írska hudobníčka Dolores O’Riordan, celým menom Dolores Mary Eileen O’Riordan. Známa bola najmä ako frontmanka skupiny The Cranberries, s ktorou vydala sedem štúdioviek. Na konte mala aj dva sólové albumy Are You Listening? a No Baggage. Zomrela v januári 2018.
1972 – narodil sa anglický herec, producent, rapper a DJ Idris Elba, celým menom Idrissa Akuna Elba. V rokoch 2002 až 2004 účinkoval v seriáli The Wire – Špina Baltimoru a neskôr napríklad v televíznom projekte Luther, ktorý mu v roku 2012 vyniesol Zlatý glóbus. Okrem toho si zahral napríklad v snímkach Americký gangster, RocknRolla, Prometheus, Ohnivý kruh, Mandela: Dlhá cesta k slobode, Gunman: Muž na odstrel, Beasts of No Nation, Útok na Paríž, Star Trek: Do neznáma, Temná veža, Molly a jej hra či Hora medzi nami. Známy je aj ako Heimdall z marvelovských komiksoviek Thor, Thor: Temný svet, Avengers 2: Vek Ultrona, Thor: Ragnarok a Avengers: Nekonečná vojna.
1974 – narodila sa švédska speváčka Nina Persson. Známa je najmä zo skupiny The Cardigans, ktorá má na konte šesť štúdiových albumov – Emmerdale, Life, First Band on the Moon, Gran Turismo, Long Gone Before Daylight a Super Extra Gravity. V roku 2001 založila projekt A Camp, s ktorým vydala štúdiovky A Camp a Colonia, a v roku 2014 jej vyšla sólovka Animal Heart.
1976 – narodila sa anglická herečka Naomie Harris. Známa je napríklad z filmov O 28 dní…, Po západe slnka, Miami Vice, Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža, Piráti Karibiku: Na konci sveta, Králi ulice, Bojovník, Moonlight, Collateral Beauty, Besnenie a tiež ako Eve Moneypenny z bondoviek Skyfall a Spectre alebo Winnie Mandela zo životopisnej snímky Mandela: Dlhá cesta k slobode.
1978 – narodila sa americká rapperka Foxy Brown, vl. m. Inga DeCarlo Fung Marchand. Albumy: Ill Na Na, Chyna Doll, Broken Silence. Bola tiež členkou formácie The Firm, s ktorou vydala jednu štúdiovku The Album.
Úmrtia
1998 – zomrel japonský režisér Akira Kurosawa. Študoval maliarstvo, filozofiu i literatúru. Nakrúcal filmy so závažnou spoločenskou tematikou, príbehy z povojnového Japonska Krásna nedeľa, Opitý anjel, Túlavý pes, drámy o samurajoch Rašómon, Sedem samurajov, Traja zločinci v skrytej pevnosti, Kagemuša, prepisy dramatických a literárnych diel Idiot, Krvavý trón, Na dne, Dersu Uzala, Ran, za ktorý ho v roku 1986 nominovali na Oscara v kategórii Najlepšia réžia, a psychologické filmy zo súčasnosti Škandál, Žiť, Žijem v strachu, Zlý spí dobre, Nebo a peklo. V roku 1990 mu americká Akadémia filmových umení a vied udelila čestného Oscara za celoživotné dielo. Narodil sa v roku 1910.
2000 – zomrel český herec Jiří Sovák, vl. m. Jiří Schmitzer. Bol členom Činohry Národného divadla v Prahe, hral napríklad vo filmoch Kam čert nemůže, Až přijde kocour, Nejlepší ženská mého života, Marečku, podejte mi pero, Což takhle dát si špenát, Ať žijí duchové!, Zralé víno, Kolja. V televízii: Uspořená libra, Hříšní lidé města pražského, Chalupáři, Arabela. Narodil sa v roku 1920.
2007 – zomrel taliansky operný spevák Luciano Pavarotti. Debutoval v roku 1961. Vynikal v talianskom repertoári 19. storočia. Bol hosťom popredných operných scén a víťazom mnohých medzinárodných súťaží. Publikum oslovil tiež spoluprácou s kolegami Plácidom Domingom a Josém Carrerasom. Narodil sa v roku 1935.