Ženeva 1. júna 2021 (HSP/NTV/Foto:TASR/AP-Jerome Delay)
Sexuálne útoky sa mali odohrať počas vypuknutia eboly v Kongu v rokoch 2018 až 2020
53 členských štátov požaduje, aby WHO poskytla rezolútne objasnenie obvinení zo zneužívania. Namiesto toho, aby vyšli s pravdou von, chcela organizácia zakryť pochybenia svojich zamestnancov.
Desiatky členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) požiadali o objasnenie obvinení zo zneužívania zo strany zamestnancov WHO. Celkom 53 krajín vo vyhlásení zverejnenom v Ženeve vyjadrilo znepokojenie nad správami, že najvyšší z WHO neohlásili prípady podozrenia zo sexuálneho zneužívania v Konžskej demokratickej republike.
Ide o obvinenia zo sexuálneho vykorisťovania, zneužívania a sexuálneho obťažovania. Tieto obvinenia teda neboli oznámené tak, ako to vyžaduje protokol OSN a WHO. Existujú aj tvrdenia, že zamestnanci sa snažili tieto obvinenia utajiť.
Vyhlásenie podpísali okrem iného USA, EÚ, Veľká Británia a Kanada. Signatári požadujú od vedenia WHO „silné a príkladné vedenie“ a žiadajú, aby sa zabránilo sexuálnemu zneužívaniu zo strany medzinárodných humanitárnych pracovníkov.
50 žien opisuje incidenty
Už vlani v septembri bola zverejnená komplexná správa tlačovej agentúry „The New Humanitarian“, ktorá sa špecializuje na humanitárne krízy a nadácie Thomson Reuters Foundation, v ktorej obvinili organizáciu zo zneužitia. V správe viac ako päťdesiat žien v Kongu popisuje, ako ich humanitárni pracovníci WHO a iné organizácie sexuálne vykorisťovali a zneužívali. Útoky sa mali stať medzi augustom 2018 a marcom 2020, keď na východe krajiny zúrilo desiate a doposiaľ najničivejšie vypuknutie eboly.
Páchatelia pochádzali z Belgicka, Francúzska, Kanady, Burkiny Faso a Pobrežia Slonoviny. Väčšina obvinení bola namierená proti lekárom a ostatným zamestnancom WHO. „The New Humanitarian“ a Thomson Reuters Foundation predtým vyšetrovali incidenty už takmer rok a predložili veľmi podrobnú správu. Podľa nej boli ženy oslovované v supermarketoch, náborových centrách alebo nemocniciach a lákané na stretnutia v hoteloch, súkromných domoch alebo nemocniciach s pracovnými ponukami. Počas rozhovorov na ne potom vyvíjali nátlak alebo boli nútené k sexuálnemu styku. Ženy, ktoré ochotné neboli, prácu nedostali. Niektoré o prácu aj prišli.