Macedónske orgány očakávajú, že maďarská polícia Gruevského zadrží. Ak by sa tak stalo, zrejme budú požadovať aj jeho vydanie do vlasti.
Podľa servera bude záležať aj tom, či maďarská vláda vyhodnotí Gruevského proces pred macedónskym súdom ako spravodlivý. Analýza v tejto súvislosti pripomína i skutočnosť, že maďarský premiér Viktor Orbán sa s bývalým macedónskym predsedom vlády spriatelil.
“Gruevského osud závisí od toho, ktorého spojenca si v tomto konflikte maďarský kabinet zvolí: Východ či Západ. Orbán teraz bude musieť rozhodnúť medzi Kremľom a NATO,” píše 444.hu.
Server pripomína, že Macedónsko je zatiaľ pre obe uvedené strany otvorenou a mimoriadne dôležitou oblasťou: je to posledná krajina Balkánu, ktorá sa môže v dohľadnom čase stať členom NATO.
Nikola Gruevski, ktorý čoraz viac inklinoval k Moskve, viedol krajinu v rokoch 2006-2016. Avšak v poslednom čase vyšlo v súvislosti s jeho osobou najavo množstvo závažných káuz: od korupčných prípadov, cez nezákonné odpočúvanie, až po falšovanie volebných zoznamov.
Gruevski sa bránil tým, že sa voči nemu sprisahala albánska menšina, americký finančník George Soros a americká CIA. Slogan “Zastavme Sorosa” použil ako prvý práve macedónsky expremiér, uvádza v rozsiahlej analýze server 444.hu. Pripomína aj podporu Gruevského zo strany Orbána, v súvislosti s ktorou v lete vyjadrilo rozhorčenie niekoľko členských krajín NATO.
Kauza macedónskeho expremiéra tak podľa analýzy dostáva aj medzinárodno-politický rozmer. Server pripomína, že Gruevski je v kruhoch Severoatlantickej aliancie považovaný za človeka ruského prezidenta Vladimira Putina.
Orbán a jeho vláda sa snažili v uplynulých rokoch balansovať medzi západnými spojencami a Ruskom. Maďarskí diplomati spoliehali na to, že sa tým Budapešti otvára širší priestor pre vyjednávanie oboma smermi. Celá situácia sa však teraz vyostrila, keďže Maďarsko musí rozhodnúť o osude Gruevského, uzatvára 444.hu.
Gruevski prostredníctvom siete Facebook oznámil, že sa zdržiava v Maďarsku, kde žiada o politický azyl. Macedónske orgány vydali na bývalého premiéra ešte v pondelok zatykač, keďže nenastúpil na výkon trestu v stanovenej lehote. Gruevski musel odovzdať svoj cestovný pas a preto nie je jasné, ako sa do Maďarska dostal.