Americký viceprezident J. D. Vance sa počas prvého dňa návštevy Indie stretol s premiérom Naréndrom Módím, ktorého krajina sa usiluje dosiahnuť obchodnú dohodu s USA s cieľom odvrátiť uvalenie ciel na svoje výrobky.
NAŽIVO
Vietnamská vláda zintenzívnila zásahy proti disentu s cieľom potrestať ľudí za vyjadrovanie obáv z vládnej politiky či miestnych predstaviteľov. Uviedla to ľudskoprávna organizácia Humas Rights Watch.
08:04Prezident Spojených štátov Donald Trump odcestuje do Ríma, aby sa zúčastnil na pohrebe pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Americký líder to v pondelok napísal na sociálnych sieťach a dodal, že ho bude sprevádzať prvá dáma Melania Trumpová.
Čítať viac | 08:03Ruský prezident Vladimir Putin podpísal niekoľko zákonov, ktoré ešte väčšmi sprísňujú opatrenia zamerané na potláčanie disentu v krajine.
07:32Veliteľ centrálneho velenia americkej armády generál Kurilla včera opäť odcestoval do Izraela na nové rokovania o možnom útoku na iránsku jadrovú infraštruktúru.
V súčasnosti bolo len na leteckú základňu Nevatim za posledných niekoľko týždňov dodaných 25 dopravných lietadiel s muníciou a systémami protivzdušnej obrany.
Rokovania sú v slepej uličke a čoskoro nebude dôvod očakávať, že konflikt znova neeskaluje.
07:21Ruská novinárka Jekaterina Barabašová, ktorá kritizovala inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Ruské úrady po nej vyhlásili pátranie.
07:20Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová uviedla, že jej vláda poslala list súkromným televíznym staniciam, v ktorom ich požiadala, aby z hlavného vysielacieho času stiahli reklamu administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa varujúcu pred nelegálnou migráciou, pretože by mohla podnecovať k násiliu.
06:51Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová sa počas večere v reštaurácii v centre Washingtonu stala obeťou krádeže. Potvrdilo to jej ministerstvo a pre televíziu NBC News počas veľkonočného podujatia v Bielom dome aj samotná Noemová s tým, že záležitosť ešte nie je uzatvorená.
06:50Americký viceprezident J. D. Vance sa počas prvého dňa návštevy Indie stretol s premiérom Naréndrom Módím, ktorého krajina sa usiluje dosiahnuť obchodnú dohodu s USA s cieľom odvrátiť uvalenie ciel na svoje výrobky.
06:49Renomovaná Harvardova univerzita zažalovala na federálnom súde v štáte Massachusetts administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa za zmrazenie viacročných grantov v celkovej výške 2,2 miliardy dolárov (1,9 miliardy eur). Vláda tým podľa univerzity ohrozuje akademickú slobodu.
06:48Desiatky hasičov bojujú s mohutným požiarom skládky plastového odpadu v Rynholci pri Kladne. Okolo 21.00 h vyhlásili osobitný, teda najvyšší poplachový stupeň.
06:47Krátko potom, ako sa dostali v Nemecku k moci nacisti, zriadili v marci 1933 neďaleko Berlína, v opustenom pivovare v centre mesta Oranienburg, prvý koncentračný tábor. Do jeho zrušenia v júli 1934 v ňom uväznili približne tritisíc ľudí. Tento koncentračný tábor sa dodnes často zamieňa s koncentračným táborom Sachsenhausen – ten postavili samotní väzni na okraji mesta Oranienburgu o tri roky neskôr. Od oslobodenia Sachsenhausenu, ktorý sa stal modelom pre ďalšie koncentračné tábory, uplynie v utorok 22. apríla 80 rokov.
06:44Vatikánsky vyslanec pre vojnu na Ukrajine, kardinál Matteo Zuppi, sa môže stať novým pápežom, informovala La Stampa.
Bolonský arcibiskup a predseda talianskeho episkopátu je považovaný za „predstaviteľa cirkvi blízkeho ľuďom v núdzi“, ktorý je schopný viesť dialóg „s inovatívnym a pragmatickým prístupom“.
Za hlavného uchádzača sa však považuje súčasný vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. Talianske noviny tvrdia, že je „schopný udržať cirkev otvorenú a venovať pozornosť rôznym katolíckym dušiam“.
Včera 18:21Traja obvinení z kauzy napadnutia 48-ročného muža v Trnave budú stíhaní vo väzbe. V pondelok o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Okresného súdu v Trnave. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave o tom informovalo na sociálnej sieti.
Muži vo veku 38, 30, 22 a 19 rokov sú podozriví z piatkového (18. 4.) brutálneho napadnutia muža na Ulici gen. Goliana v Trnave. Obvineniu z prečinu krádeže čelí 29-ročná žena, ktorá mala spolu s jedným z obvinených mužov poškodeného okradnúť aj o mobilný telefón a nižšiu hotovosť. Štyria muži čelia obvineniu zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu spáchaného spolupáchateľstvom.
Čítať viac | Včera 17:20Svätý Otec František bol pápežom milosrdenstva. Oplýval ľudskosťou, skromnosťou a veľkou túžbou po mieri. Na sociálnej sieti to uviedol prešovský arcibiskup metropolita a hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vladyka Jonáš Maxim. V súvislosti s jeho úmrtím vyzval na modlitby.
Čítať viac | Včera 16:58V pápežovi Františkovi odchádza veľké dobro a súcitné, láskavé, vnímavé a chápajúce srdce. Jeho smrť je strata pre celý svet. Na sociálnej sieti tak v súvislosti s pondelkovým úmrtím hlavy katolíckej cirkvi reagoval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
„Bol veľkým duchovným mužom lásky. Bol pokorným človekom dialógu, pokoja a mieru. Bol neúnavným mužom pravdy, ktorý odvážne búral rozdelenia a budoval mosty zjednocovania,“ uviedol premiér. Ako dodal, bolo mu cťou pápeža osobne poznať a rozprávať sa s ním. Premiér v tejto súvislosti spomenul aj posledné stretnutie s pápežom. Premiér mu za jeho „statočný, obetavý, skromný a príkladný život“ vyjadril obdiv, úctu i vďaku.
Včera 16:54Žena v Banskej Bystrici našla dvoch mužov s priestrelom hlavy. Informoval o tom portál televízie Markíza tvnoviny.sk. Ako portál spresnil, na Veľkonočný pondelok v čase obeda na linke 158 oznámila majiteľka rodinného domu v Banskej Bystrici, že našla dvoch mužov, ktorí mali prestrelenú hlavu. Podľa informácií portálu sa na mieste nachádzali dve zbrane. Na miesto smeruje polícia.
Čítať viac | Včera 16:19Ministerstvo vnútra SR rozhodlo o vykonaní pietnej spomienky na osobnosť pápeža Františka spustením vlajok na pol žrde. TASR o tom v pondelok informoval hovorca rezortu Matej Neumann.
„Vyzývame všetky štátne orgány a inštitúcie a orgány územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak vykonania pietnej spomienky,“ uviedol minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Ako dodal, rezort zverejní usmernenie k vlajkovej výzdobe.
Slovenské vlajky budú podľa Neumanna spustené na pol žrde od utorka (22. 4.) 08.00 h do štvrtka (24. 4.) 17.00 h.
Včera 15:18Civilná obrana v Pásme Gazy v pondelok obvinila izraelskú armádu z vykonania „popráv“ 15 záchranárov, ktoré sa udiali minulý mesiac, pričom odmietla závery interného vyšetrovania armády.
„Video natočené jedným z paramedikov dokazuje, že izraelská okupácia klame a Izraelčania vykonali popravy,“ uviedol pre agentúru AFP Mohammed Al-Mughair, predstaviteľ civilnej obrany. Zároveň obvinil Izrael z pokusu „obísť“ svoje povinnosti podľa medzinárodného práva.
Včera 13:48Spojené štáty čakajú na odpoveď Ukrajiny v súvislosti s mierovým plánom amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý obsahuje významné ústupky v prospech Ruska. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Wall Street Journal.
„Ukrajina je pod tlakom, aby tento týždeň reagovala na sériu ďalekosiahlych nápadov Trumpovej administratívy, ako ukončiť vojnu na Ukrajine,“ uvádza spomenutý zdroj s tým, že medzi ústupky Rusku má patriť americké uznanie ruskej anexie Krymu z roku 2014 a odmietnutie vstupu Ukrajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Ďalší nápad z USA podľa západných predstaviteľov zahŕňa vyhlásenie územia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne za neutrálne územie, ktoré by mohlo byť pod kontrolou USA.
Včera 13:11Zosnulý pápež František prinášal pokoj a lásku nielen kresťanom, ale všetkým ľuďom. Nedeľný (20. 4.) pozdrav na Svätopeterskom námestí bol symbolickou rozlúčkou. Na sociálnej sieti tak na úmrtie hlavy katolíckej cirkvi reagoval Úrad vlády SR.
„Svätý Otec Jorge Mario Bergoglio si po zvolení za pápeža vybral meno František ako odkaz na Františka z Assisi, ktorý celý život prežil v chudobe a pokore. Pomoc chudobným, pokora, ľudskosť a láska k ľuďom, bez ohľadu na ich rasu, pôvod či farbu pleti, je to, na čo by každý z nás mal myslieť počas svojho života,“ napísal úrad.
Včera 13:06Pápež František bol stelesnením pokory, človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom zla. Zomrel človek, ktorý každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou. V reakcii na úmrtie hlavy rímskokatolíckej cirkvi to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
Čítať viac | Včera 10:59Posledné verejné vystúpenie pápeža Františka bolo včera, na Veľkú noc.
Petra vo Vatikáne pozdravil zhromaždených jedinou vetou: „Bratia a sestry, šťastnú Veľkú noc!“ Poslednou osobou, s ktorou sa verejne stretol, bol americký viceprezident J. D. Vance.
Čína sa v pondelok dôrazne vyslovila proti tomu, aby iné krajiny uzatvárali medzi sebou akékoľvek obchodné dohody na úkor jej záujmov. Súčasne varovala, že proti takýmto štátom prijme „recipročné protiopatrenia“. Informovala o tom agentúra Reuters.
Čínske ministerstvo obchodu v pondelkovom vyhlásení varovalo krajiny, aby sa neusilovali o dohodu s USA, ktorá by ohrozovala záujmy Číny.
Včera 08:44Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Po jednom prípade tak zaznamenalo už najmenej 27 štátov, pričom všetky súviseli s cestovaním do zahraničia. Informovala o tom televízna stanica ABC News.
Včera 08:42