Rómska problematika sa v našej krajine na vládnej úrovni vníma ako kardinálna otázka, ktorou sa vláda SR zaoberá už niekoľko vládnych období… dokonca sme získali v minulom programovom vládnom období cca 160 000 000 EUR a pokračovanie tejto pomoci nám do štátnej pokladne prinieslo ďalších cca 380 000 000 EUR, ktoré v rámci nového programového obdobia vlády SR má krajina použiť na vyriešenie žalostného stavu, v ktorom sa nachádzajú Rómske osady. S prioritou na tri kraje Slovenska a to Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj… samozrejme všetky kraje okrem Bratislavského sú oprávnené žiadať a čerpať finančné prostriedky na riešenie Rómskej problematiky v základných pilieroch a to otázka bývania, zamestnania, vzdelávania a zdravia… program má ešte pod programy, ktoré umožňujú žiadateľom flexibilnejšie používať finančné prostriedky, v rámci „komplexného riešenia otázok vylúčených Rómskych komunít“… Ak si to tak zoberieme tak vláda SR v rámci kooperujúcich a riadiacich rezortov má slušný diapazón riešení kardinálnych problémov, chudobných vylúčených Rómskych lokalít a ľudí žijúcich v osadách do roku 2020. Koordinačná funkcia je v rukách Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, kde splnomocnencom je súčasný podpredseda strany MOST – HID Abel Ravasz. Pre efektívnejšie koordinovanie vzniklo na Ministerstve vnútra ďalšie administratívne oddelenie / odbor Maginalizované Rómske komunity.
Napriek deklarovanému množstvu financií z EÚ, ktoré nám priklepli na riešenie tejto otázky viditeľné výsledky nemáme… Ak si zoberieme taký okres Košice – okolie, ktorý patrí medzi najväčšie okresy na Slovensku s počtom obcí 111 … práve tento kraj eviduje vysoké percento obci v ktorých dokonca už tvoria Rómovia aj väčšinu obyvateľstva, reálne výsledky tam nemáme.
Nezamestnanosť, chudoba, biedne chatrče, hlad, špina, infekčné ochorenia, úžera… teda sociálno – patologické javy vo vysokom percente máme možnosť vnímať a cítiť v tomto okrese… a v iných to nevyzerá o nič lepšie… treba, ale povedať aj to, že celkovej situácii napomohlo bez investovania z vyčlenených finančných prostriedkov záujem mladých Rómov opustiť svoje domovy a ísť pracovať do zahraničia. Po väčšine ide o krajiny Nemecko, Veľká Británia a Benelux, vďaka čomu sa im podarilo zlepšiť si svoju životnú úroveň a predovšetkým riešiť bytovú otázku… a samozrejme zopár treťosektorových projektov, ktorými sa ukazujeme pri zahraničných návštevách, alebo kontrolách… pevný, systematický, cítiteľný a efektný program v súčasnosti nejestvuje…
Do nedávna sme evidovali v Atlase Rómskych komunít cca 620 Rómskych osád… dnes sa približujeme k číslu viac ako 1100… napriek vynaloženým finančným prostriedkom, deklarovanej snahe a prezentácii „úspešných projektov“ sa situácia nezlepšuje, ale reálne a predovšetkým citeľne zväčšuje a zhoršuje. To sa samozrejme podpisuje pod napätú spoločenskú atmosféru, príležitosti pre extrémistické a nekoordinované skupiny na jednej aj druhej strane a ľudia sa cítia právom ohrozený a utláčaný.
Ak si poviete prečo je tomu tak…a situácia je každým rokom ťažšia je podľa môjho názoru podceňovanie a reálny nezáujem mocných a zodpovedných riešiť tento závažný celospoločenský problém našej krajiny presahujúc aj hranice Slovenska.
A možno menej konferencii, školení a nezmyselných projektov, nahradiť jednoduchým a efektným programom budovania napríklad Obecných podnikov, ktoré by naštartovali podnikateľský život v zanedbaných a zabudnutých obciach a dali ľudom reálnu prácu a zodpovednosť s priamym prepojením lokálnej, regionálnej a národnej úrovni v procese čerpanie a reálneho odpočtu.
Mgr. Ivan Hriczko, expert Národnej koalície na rómsku problematiku