Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)
Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií chcela tieto uložiť aj na dovoz jadrového materiálu – paliva pre jadrové elektrárne z Ruska
Európa má nedostatok plynu, ktorý sa snaží nahradiť dodávkami skvapalneného plynu za nehorázne ceny, ktoré spôsobia nekonkurencieschopnosť európskeho priemyslu a infláciu. Dokonca sa hovorí o možných výpadkoch elektrickej energie, lebo plyn na jej výrobu v Európe možno nebude ani za tie najvyššie ceny a v tejto chvíli prichádza Ursulu von Leyenová so skvelým nápadom, odstaviť ešte aj jadrové elektrárne. Jej nápad uvaliť sankcie na jadrové palivo totiž nemôže mať iný dopad.
V tomto prípade by európskym jadrovým elektrárňam nepomohol vôbec nikto, pretože aj USA dovážajú jadrové palivo pre svoje elektrárne z Ruska a preto, samozrejme, na toto palivo sankcie neuvalili. Viac si o tom môžete prečítať tu.
Taraba označil predsedníčku Európskej komisie Ursulu von Leyenovú rovno za hlupaňu, po tom čo prišla s návrhom, že by sa ďalšie kolo sankcií proti Rusku mohlo týkať aj jeho jadrového priemyslu. “
Zástupcovia členských štátov by mali schváliť už v poradí ôsmy sankčný balík voči Rusku, ktorý by mal okrem iného obsahovať aj napríklad vylúčenie ďalších ruských bánk zo systému SWIFT.
Balík by mal byť schválený v polovici októbra. Súhlasiť s ním musia všetky členské štáty.
Kvôli tomu chce Taraba navrhnúť, aby
Našťastie tak ako to uvádza Taraba, napriek úplnej hlúposti a nekompetentnosti vedenia EÚ, je inak zaujímavé, že takýto neschopní hlupáci sa v rovnakom čase dostali do vedenia mnohých európskych štátov, ešte majú niektoré štáty lídrov, ktorým záleží na ich obyvateľoch.
Návrh na zahrnutie jadrovej energetiky do sankcií znepokojil najmä štáty, ktoré využívajú ruské palivo, služby a technológie. Patrí medzi ne aj Slovensko. Maďarsku by zas skomplikoval rozšírenie atómovej elektrárne v Pakse, na ktorej spolupracuje s Moskvou. Rozšírenie sankcií na sektor jadrovej energetiky tak zrejme jednomyseľný súhlas členských krajín nedostane.
Naša zapredaná proamerická elita, HgeroMatovičovoČaputovej vlády, by nás možno kľudne obetovala, tak ako nás obetovala v prípade predaja a zdaňovania elektrickej energie. Návrh Tarabu, aby im takéto kroky musel odobriť parlament, sa preto javí viac ako logický.