Bratislava 29. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)
Od Tatier až po Azovské more. Spolu 2500 kilometrov prekonali slovenskí vojaci z Rýchlej divízie (Rýchla skupina, Rýchla brigáda) pod vedením plukovníka Turanca (rytiersky kríž) cez územie vtedajšieho Sovietskeho Ruska (ZSSR, dnešná Ukrajina). Prebili sa až do Mariupoľu a spolu s nemeckou armádou obsadili aj oceliarne Azovstaľ a neskôr celé mesto. „Kameraden”,- potľapkávali pochvalne vojaci nemeckého Wehrmachtu po pleciach slovenských vojakov, keď sa Slovákom v samostatnej odvážnej bitke pri Rostove (23.-27. júl 1942) podarilo zajať približne 10 000 vojakov Červenej armády… Slovenské útočné jednotky (RD)- výkladná skriňa slovenského vojska. Bojovali a umierali za cudzie záujmy (nemecké). Na začiatku vojnového ťaženia prebehli medzi Slovákmi školenia, keďže mnohí nerozumeli tomu prečo majú bojovať proti Rusom (ZSSR). Odpoveď znela: „Buduje sa Nová Európa a s ním aj nový sociálny poriadok. Boľševické Rusko je nepriateľom Novej Európy…” Straty Rýchlej divízie (RD) počas vojnového ťaženia činili 1235 mužov a ostatky 300 z nich dodnes ležia pod ruinami dnešného Mariupoľu
Mnohé veci, ktoré sa udejú počas rokovaní Európskeho parlamentu častokrát ostávajú pred zrakmi bežných Slovákov skryté. To čo sa ukrýva pod návrhom č. 2022/2145 rokovania Európskeho parlamentu, odhaľuje vo svojom najnovšom videu na YouTube predseda hnutia Republika Milan Uhrík. Na začiatku videa Uhrík Slovákom oznamuje, že Brusel zakladá vlastnú armádu a zároveň sa pýta: „Čo s ňou chcú robiť? Chystajú sa na vojnu?” Predseda hnutia Republika ďalej upozorňuje, že na rokovanie Európskeho parlamentu prišiel práve návrh uznesenia 2022/2145 na vytvorenie bojových skupín EÚ (kapacita rýchleho nasadenia EÚ).
„De facto ide o vytvorenie vlastnej unijnej armády v počiatočnom počte 7000- 10 000 vojakov, ktorých by Bruselu poskytli členské štáty, samozrejme vrátane Slovenska. Operačné riadenia nad týmito vojakmi by malo však vedenie Európskej únie,” vysvetľuje Uhrík.
S vytvorením federalizovaných bojových skupín na pôde EÚ nesúhlasí ani generál Jozef Viktorín: „S vytvorením takýchto bojových skupín nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť. Snaha o federalizáciu ozbrojených síl členských štátov Európskej únie je hrozbou pre mier v Európe. Kapacity rýchleho nasadenia a bojové skupiny pod vedením Bruselu, vytvárajú pretlak vojenských formácií, ktoré budú operovať v našom regióne, a ktoré budú vnášať ešte väčší chaos do bezpečnostnej situácie v Európe. Kto bude rozhodovať o ich nasadení do boja? Predsedníčka európskej komisie von der Leyenová či dokonca pani europoslankyňa Nicholsonová so Šimečkom? Alebo nejaká „kvalifikovaná” väčšina v Európskej rade? Čiže Nemecko a Francúzko, ktorí nás vždy prehlasujú?”
Ku kritike návrhu 2022/2145 sa pridal aj plukovník Peter Pukan, ktorý poukazuje na možnosť zneužitia týchto bojových jednotiek: „Kto zabráni tomu, aby tieto sily neboli zneužité proti členským štátom (EÚ) podobne ako v šesťdesiatom ôsmom? Čo v prípade bezpečnostného incidentu na území Slovenska? Kto ho bude riešiť? Ozbrojene sily SR? Vojská na čele s USA? Či ozbrojené sily z Bruselu?”
Plk. Pukan zároveň upozorňuje, že v prípade ak Slovensko poskytne ozbrojené sily do takejto bojovej formácie, tak stratíme nad nimi rozhodovaciu právomoc a Európska únia bude môcť rozhodovať o nasadení našich vojakov aj bez súhlasu Slovenska, čo je neakceptovateľné.
Záverom videa Uhrík upozorňuje, že: „Dať dúhovým progresívcom do rúk zbrane je naozaj šialený nápad”, a dodáva, že: „Tak ako dlhodobo nesúhlasíme s konfrontačnou politikou NATO, tak isto nemôžeme súhlasiť ani so zriadením bojových jednotiek Bruselu. Za svoju bezpečnosť musíme byť zodpovední predovšetkým my sami a preto budeme rezolútne hlasovať proti akýmkoľvek pokusom federalizovať naše ozbrojené sily.”
Mário Micenko