Zelenskyj je zatiaľ slabým prezidentom, stretáva sa s odporom nielen Porošenkových prívržencov, ale aj iných ukrajinských politikov, ktorí sa dostali do popredia po Američanmi zinscenovanom štátnom prevrate. K ukrajinským oligarchom, ktorí si udržali na Ukrajine stále významný vplyv patrí aj Kolomojskyj (má izraelské a ukrajinské občianstvo). Proti Kolomojskému momentálne vystupujú Američania, podľa ukrajinského politológa Vasilija Stojakina sa Američania snažia politicky Kolomojského odstaviť, ten sa však snaží získať pomoc zo strany Ruska.
Kolomojskyj, ktorému ide podobne ako Porošenkovi takisto o krk, už podľa Stojakina začal s Rusmi spolupracovať. V médiách už odzneli Kolomojského informácie, že Američania podľa neho chcú, aby vojna na Ukrajine trvala aj ďalej, pretože vnímajú Ukrajinu ako bojisko v hybridnej vojne proti Rusku. Američania sa snažia zachrániť si svoj vplyv na Ukrajine, ktorý sa začal oslabovať, navyše ukrajinská armáda nedokázala poraziť dobrovoľníkov Donecka a Luhanska. Preto Američania rozširujú vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine, väčšinu financií do Ukrajiny vkladá EÚ, ktorá pre Ukrajinu aj kupuje staršie americké zbrane. Európania sú už nespokojní s tým, že kvôli Američanom musia finančne dotovať Ukrajinu, musia dodržiavať sankcie, ktoré Európu finančne poškodzujú.
Podľa Vasilija Stojakina bol Kolomojskyj dotlačený do stavu, že mu už neostáva nič iné len spoliehať sa na Rusko. Pripomíname, že v roku 2014 Kolomojskyj financoval niekoľko ukrajinských dobrovoľníckych bataliónov, ktorí začali bojovať proti Donecku a Luhansku. Američania však podporovali Porošenka, Kolomojskyj sa ocitol v defenzíve, dlhšiu dobu prebýval v Izraeli a vo Švajčiarsku, odkiaľ sa zaujímal o dianie na Ukrajine. V prvotnej fáze konfliktu sa snažil čo najviac oslabiť ukrajinského oligarchu Achmetova, ktorý mal silné pozície práve na Donbase. Dnes je už Achmetov oslabený a je minulosťou.
Doba sa však mení, Američanom sa nedarí, ruský vplyv na Ukrajine rastie. Kolomojskyj sa preto rozhodol zmeniť stranu a ponúkol svoje služby Rusom. Rusi sú pragmatickí, sledujú na Ukrajine dlhodobé ciele a pokojne môžu Kolomojského využiť vo svoj prospech. O tom, že situácia je pre Američanov vážnejšia ako by sa zdalo svedčí aj Volkerova rozhorčená kritika na adresu Kolomojského.
Na adresu Američanov sa vyjadril Kolomojskyj nezvyčajne ostro. Obvinil Američanov priamo z rozpútania občianskej vojny na Ukrajine, potvrdil, že na Donbase ide o vnútorný konflikt medzi Ukrajincami, do ktorého oficiálne Rusi nezasahovali, informácie o “ruskej agresii a ruských vojakoch na Donbase” označil Kolomojskyj jednoznačne za Američanmi financované mainstreamové klamstvá.
Američania sú zainteresovaní, aby vojna na Ukrajine trvala čo najdlhšie. Sú im ľahostajné osudy Ukrajincov, potrebujú udržať v hre protiruské sankcie, pretože bez sankcií a politického tlaku na Rusko sa ich systém dominancie v Európe zrúti. Európania už začínajú mať dosť amerického nátlaku a americkú ekonomickú supremáciu začínajú čoraz častejšie odmietať. Na adresu Zelenského sa Kolomojskyj vyjadril vyhýbavo. Podľa jeho slov bol Porošenko jednoznačne americkou figúrkou, Zelenského však Američania úplne pod kontrolou nemajú, vyvíjajú však na neho veľký tlak, svoje záujmy na Ukrajine má však aj Rusko a Čína, rovnako aj EÚ.
Kolomojskyj takisto uviedol, že má dostatok dôkazov o tom, že za Ukrajincov bojujú aj žoldnieri a dôstojníci z USA a Európy, samotní Ukrajinci by bez finančnej a vojenskej podpory Západu by neboli schopní boje na Donbase viesť.