Všetko to začalo vo Francúzsku, kde sa ľudia začali búriť proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt. Najprv si Francúzi dávali na palubnú dosku svojho auta žltú vestu. Neskôr vyšli v žltých vestách do ulíc, začali blokovať, cesty, križovatky, či zhromažďovali sa na námestiach.
Postupne protesty prerástli do masovej podoby a zmenili sa aj požiadavky. Protestujúci sú celkovo proti globalizácii, proti zvyšovaniu životných nákladov, či proti “roztváraniu nožníc” medzi chudobnými a bohatými.
Žlté vesty sa postupne rozšírili aj do Holandska, Belgicka, Nemecka a najnovšie aj do Švédska a Čiernej Hory. Náznaky však vidieť aj na Slovensku.
Stačí sa pozrieť na sociálne siete, kde to vrie. Ľudia vo veľkom vyzývajú, zdieľajú a diskutujú o tom, že je potrebné zorganizovať niečo podobné aj u nás. Občania SR kritizujú zvyšovanie cien energií, ktoré sa majú zvýšiť od nového roka, zdražovanie potravín a čo ľudí asi najviac dráždi, je zvýšenie platov pre poslancov približne o 1500 eur mesačne.
Na Facebooku dokonca vznikla iniciatíva Hnutie Žlté vesty Slovensko, ktorá za jeden deň získala už tisíce fanúšikov. Administrátori stránky sa nepasujú do roly akýchsi “vodcov.” Tvrdia, že chcú ľudí po celom Slovensku spojiť a ísť do akcie.
“Ja osobne som obyčajný človek bez pozadia a napojenia na akékoľvek financie! Založil som túto stránku v domnienke, že ja, nepodstatný radový občan, naštartujem zvyšok! Nejde o majdan ani prevrat! Ide o to ukázať tým hore, že my budeme diktovať, ako to v tejto krajine bude fungovať a nie oni a ich sponzori! Som taký istý ako VY! Človek snažiaci sa prežiť, snívajuci o slovách Mikloša, že tu bude raz druhé Švajčiarsko… Aj ďalší ľudia, ktorí boli pridaní na stránku ako admini, sú obyčajní radoví občania. Ktokoľvek bude ochotný a schopný pomôcť k tomu, aby sme sa hromadne zišli a bez akéhokoľvek teátra na pódiách ukázali vláde, že to vieme aj bez násilia a blbých prázdnych rečí! V žiadnom prípade neakceptujeme žiadnu formu násilia! Jediná forma násilia z našej strany môže prísť do úvahy iba v obrane a ohrození života! Inak sa od akejkoľvek formy násilia dištancujeme! Pamätajte, že ústava je nad zákon a my máme právo sa postaviť na odpor! Naša cesta je spoločná, a preto každý názor, nápad a príspevok týkajúci sa témy, je vítaný!”, napísal jeden z adminov.
Na stránke zverejnili aj predbežné požiadavky pre vládu, ktoré majú v rôznych skupinách na sociálnej sieti tisíce zdieľaní:
“My občania Slovenskej republiky:
– odmietame zdražovanie cien plynu, elektriny, vody
– odmietame zvyšovanie platov politikov
– odmietame uľahčenie zamestnávania ekonomických imigrantov
– žiadame demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.”
Okrem toho sa na stránke intenzívne diskutuje aj o výraznom zvýšení minimálnej mzdy. Z požiadaviek je zrejmé, že sa nejedná o žiadnych “slušňakov”, resp. slniečkárov, v ktorých pozadí sú Sorošove mimovládky. Administrátori taktiež vyzvali ľudí, aby im písali svoje ďalšie požiadavky. Behom týždňa chcú vytvoriť anketu, kde ľudia rozhodnú, ktoré požiadavky budú prioritou.
Admini stránky už prešli aj do akcie a vyzvali ľudí, aby si na palubnú dosku svojho auta položili žltú vestu: „Začíname od dnes vesty na palubovky.”
Podobne sa to začalo aj vo Francúzsku. Na sociálnej sieti to spresnila istá Slovenka žijúca vo Francúzsku: “Začnite ako tu vo Francúzsku. Žltú vestu dať na palubnú dosku vášho auta ako znamenie že nesúhlasíte s režimom. Keď bude v autách 60-70 % žltých viest na facebooku sa začne organizácia manifestácii. Napríklad všetci ŽV zajtra o na tej a križovatke alebo kruhovom objazde alebo na mýte… potom to ide už samo… a treba sa striedať, aj v noci! Tu je úžasná solidarita, ľudia im nosia jesť, piť (nie alkohol) obchody posielajú potraviny. Dôležité je neblokovať ľudí čo idu pracovať ale daňové úrady, štátne inštitúcie, a hlavne pacificky,” zakončila.
Slovenskí politici by preto mali spozornieť a začať konať nápravy. Robert Fico pred voľbami sľubil, že sa nebudú zvyšovať ceny energií. Od nového roka sa však stane presný opak a Slováci zaplatia za energie vyššie sumy. Naproti tomu si poslanci v parlamente nezmrazili platy tak ako po iné roky a tak sa im plat zvýši skokovo o 1500 eur mesačne.
Slovákov rozhorčilo aj divadlo prezidenta Kisku s Miroslavom Lajčákom, ktorý pre migračný pakt podal demisiu no potom ju stiahol. Jedna z požiadaviek je aj stopnutie príchodu cudzincov. Parlament totiž v zrýchlenom legislatívnom konaní prijal zákon, ktorý uľahčuje príchod cudzincov z tretích krajín. Namiesto pritlačenia na korporácie, aby zvýšili mzdy Slovenským pracujúcim, tu teda príde lacná pracovná sila z Ukrajiny, Rumunska, či Srbska.
Samuel Gdovin