Bratislava 31. mája 2021 (HSP/Washingtonpost/Rt/Foto:Facebook/Houston Methodist)
Viac ako sto zdravotníckych pracovníkov podalo žalobu na sieť nemocníc v texaskom Houstone. Argumentujú, že nechcú byť nútení dať sa zaočkovať „experimentálnou“ vakcínou proti Covid-19
Marc Boom, generálny riaditeľ spoločnosti Houston Methodist, ktorá prevádzkuje osem nemocníc s viac ako 26 000 zamestnancami, dal očkovaciu lehotu zamestnancom do 7. júna. Medzi konzekvencie v prípade, ak sa nedajú zaočkovať, patrí „suspendácia a prípadne výpoveď“, napísal v aprílovom liste lekárom a zdravotným sestrám, ktorý bol citovaný v piatkovej žalobe.
Celkom 117 žalobcov trvá na tom, že nemocnica „nezákonne núti svojich zamestnancov, aby boli očkovaní experimentálnou vakcínou.“ Nemocnica núti zamestnancov, aby boli „ľudskými ‘pokusnými králikmi‘ ako podmienka pre ďalšie zamestnanie“, uvádza sa v žalobe.
„Je to závažné a očividné porušenie Norimberského kódexu a verejného poriadku štátu Texas,“ uviedol pre ABC News právnik Jared Woodfill, ktorý podal žalobu v Montgomery County. Norimberský kódex, ktorý bol napísaný krátko po druhej svetovej vojne, stanovuje základné etické princípy lekárskych experimentov na ľuďoch.
Začiatkom tohto mesiaca skupina zdravotníckych pracovníkov protestovala proti očkovaciemu mandátu pred Houston Methodist. „Toto je moje telo, toto je moja voľba a nemyslím si, že by zamestnávatelia alebo ktokoľvek mal nariadiť, čo sa dostane do môjho tela.“ povedala pre Houston Chronicle Kim Mikeskaová, registrovaná zdravotná sestra.
Potreba ďalšej štúdie
Zdravotná sestra Jennifer Bridgesová z Houston Methodist, hlavná žalobkyňa v tomto prípade, pre Washington Post začiatkom tohto mesiaca povedala, že v minulosti dostala „každú vakcínu, ktorá je človeku známa“, ale myslí si, že vakcíny proti koronavírusu si vyžadujú ďalšiu štúdiu.
Žaloba označila vakcíny za „experimentálnu injekciu modifikácie génu mRNA pre COVID-19“. US Food and Drug Administration (Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) schválil núdzové použitie vakcín vyrobených spoločnosťami Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson po dokončení požadovaných štúdií. Na úplné schválenie, ktoré si vyžaduje prísnejšie preskúmanie, sa stále čaká.
US Centers for Disease Control and Prevention (Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) uviedlo, že vakcíny od Pfizeru a Moderny typu mRNA nijako neovplyvňujú ľudskú DNA ani s ňou neinteragujú.
Marc Boom vydal pre médiá vyhlásenie, podľa ktorého bolo zaočkovaných 99 percent zamestnancov siete nemocníc. „Pre zdravotnícke inštitúcie je legálne nariaďovať vakcíny, ako sme to robili s vakcínami proti chrípke od roku 2009,“ uviedol generálny riaditeľ a dodal, že vakcíny Covid-19 sa ukázali ako „veľmi bezpečné a veľmi účinné a nie experimentálne.“
Boom uviedol, že v USA je zaočkovaných viac ako 165 miliónov ľudí, čo má za následok „najnižší počet infekcií v našej krajine a v regióne Houston za viac ako rok.“