Bratislava 31. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Dlho očakávané protesty sú už za dverami. Už zajtra 1. septembra sa ukáže, či si Slovenský národ zaslúži slobodu, alebo sa uspokojí so súčasnou hegeromatovičistickou vládou
Deštrukcia právneho štátu
Hegeromatovičistická vláda absolútne zlyhala. To, čo predvádza by sa dalo v skratke nazvať – deštrukcia právneho štátu. Ak niekto mal ilúzie o tom, že v 21. storočí v strednej Európe nie je apartheid možný, tak sa veľmi mýlil.
Slovenská vláda zavádza segregáciu ľudí na základe toho či sa dali zaočkovať alebo nie. Ľudí rozdelili do dvoch kategórii. Kým zaočkovaní majú prístup prakticky kdekoľvek a po ceste zo zahraničia sa môžu voľne pohybovať, neočkovaní sú vnímaní ako “podľudia” musia pri ceste zo zahraničia absolvovať karanténu a PCR test a v závislosti od farby daného okresu vyplývajúceho z covid semaforu majú zamedzený prístup do rôznych prevádzok.
Vláda dokonca zneužila na segregáciu aj pápeža Františka, na ktorého sa môžu prísť osobne pozrieť len zaočkovaní.
S deštrukciou právneho štátu priamo súvisí aj tzv. vojna v polícii. Celý tento proces naštartovali údajné manipulácie vyšetrovaní známych káuz formou koordinácie výpovedí univerzálnych kajúcnikov.
Oprávnený hnev občanov voči vláde vyústil do vyzbierania vyše 600 000 podpisov pod petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách. Totálnym klincom do rakvy právneho štátu však bolo rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá namiesto vyhlásenia referenda posunula petíciu na posúdenie Ústavnému súdu SR.
Ústavný súd referendum nakoniec stopol. Občanom teda ostala už len jediná možnosť – protesty v uliciach.
Hneď po rozhodnutí Ústavného súdu SR sa preto okamžite začalo hovoriť o veľkej protestnej akcii počas sviatku dňa Ústavy – 1. septembra. Pôvodne sa mali zjednotiť takmer všetky opozičné strany a podporiť jeden veľký občiansky protest.
Nakoniec sa však protesty rozdrobili. 1. septembra sa budú konať hneď štyri protestné akcie v dvoch mestách + jedna protiakcia.
Dva protivládne protesty v Bratislave
V hlavnom meste sa uskutočnia 2 verejné zhromaždenia, ktoré majú za cieľ koniec súčasnej vlády.
Prvý sa uskutoční na Hodžovom námestí (pred prezidentským palácom) o 13. hodine. Na tento protest pozývajú ľudí hlavne politici zo strany Kotlebovci – ĽSNS.
Ďalší protest sa odohrá na námestí Slobody (pred úradom vlády) o 15. hodine.
V Košiciach bude horúco – 3 protesty, z toho jeden provládny
Oči celého Slovenska sa v stredu budú upierať najmä na metropolu východu. Tam bol totiž pôvodne plánovaný veľký celoslovenský protest proti deštrukcii právneho štátu hegeromatovičistickou vládou. Nakoniec sa však rozdelia na dva.
O 15. hodine sa v Košiciach na Hlavnej ulici, pri Dolnej bráne uskutoční občiansky protest. Organizátori pozvali aj opozičných politikov, z ktorých účasť potvrdili napríklad strany Republika a Život – národná strana.
O 16. hodine sa na Hlavnej ulici v blízkosti Ústavného súdu SR uskutoční protestná akcia strany SMER-SD.
Aby toho nebolo málo, demonštráciu v Košiciach avizujú aj provládni aktivisti podporujúci súčasnú vládnu politiku. Tí sa zídu na Hlavnej ulici medzi seminárnym kostolom a hotelom Ambassador o 15. hodine.
Podľa usmernenia organizátorov, účastníci tohto “protestu proti protestom” musia mať nasadené rúška a musia byť zaočkovaní.
Na jednej ulici sa teda odohrajú tri protesty. Zdá sa, že v Košiciach bude poriadne “horúco” a to aj napriek tomu, že meteorológovia očakávajú chladné počasie.
Rozdelenie protestov síce poukazuje na nejednotnosť opozície v boji proti vláde, no v konečnom dôsledku môže do Košíc prísť viac ľudí než keby sa konal len jeden spoločný protest. Teraz si každý občan môže vybrať, na ktorom z dvoch protivládnych protestov sa zúčastní bez toho, aby ho odradil či už SMER s jeho niekdajšími kauzami, alebo pronárodné strany, ktoré mnohí ľavicovo orientovaní ľudia často pod vplyvom mediálnej propagandy považujú za „fašistické.“
Oba protesty sa navyše uskutočnia iba pár sto metrov od seba v rozdielnom čase a je tak možné zúčastniť sa oboch demonštrácií.
Zaslúžia si Slováci slobodu?
Protesty 1. septembra budú pre Slovensko kľúčové. Keďže Ústavný súd SR zakázal referendum o predčasných voľbách, masové protesty sú jedna z posledných možností ako zastaviť súčasnú deštrukčnú politiku hegeromatovičovej vlády.
Najdôležitejším faktorom bude účasť demonštrantov. Ak príde len pár stoviek či tisícok ľudí, vládni politici sa len zasmejú a budú pokračovať vo svojej diskriminačnej politike naďalej.
Aby to s vládou pohlo, do ulíc Bratislavy a Košíc musia vyjsť desiatky-tisíc demonštrantov. Najideálnejšie dovedna až 50 000 ľudí. Nadávanie pri pive, či na Facebooku nestačí. Zajtra sa ukáže, či si Slováci zaslúžia slobodu, alebo hegeromatovičistickú tyraniu.
Samuel Gdovin