Podľa poľského ministra financií Mateusza Szczureka by sa našli finančné prostriedky na repatriáciu, ministerstvo vnútra hovorí v prepočte o 8 miliónoch USD na rok 2016. Peňažné prostriedky by sa použili napríklad na bývanie, poľské jazykové kurzy a odbornú prípravu.
Vláda sa aj takto snaží povzbudiť svojich zahraničných “bratov”, aby sa presťahovali do Poľska. Podľa ministerstva vnútra prišlo zatiaľ asi 5000 etnických Poliakov z Kazachstanu, Gruzínska a Uzbekistanu, ďalších 180 evakuovali z vojnou zničenej východnej Ukrajiny vo februári. Podľa odhadov žije ešte najmenej 34 000 etnických Poliakov v Kazachstane.
Do “postsovietskych” krajín sa dostali pred rokom 1990 za čias Sovietskeho zväzu. Po jeho páde Poľsko začalo s etnickým repatriačným programom, ale veľkou prekážkou sa stala neochota miestnych samospráv.
Podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza chce z ukrajinského Mariupoľa odísť 80 ľudí z 200, ktorí sú poľského pôvodu. Mesto leží niekoľko kilometrov od frontovej línie, a hoci je zatiaľ prímerie, majú strach z obnovenia bojov. Svoju žiadosť predostreli predsedovi vlády aj prezidentovi Poľska.
O samotnej evakuácii sa podľa denníka uvažuje už od decembra minulého roka. Medzitým sa o tom dosť diskutovalo medzi domácim obyvateľstvom na internete a pripojili sa aj pravicové médiá. Svoju časť pridalo aj ministerstvo vnútra, ktoré sa rozhodlo nevyužitých 1,3 milióna złotých presunúť na repatriáciu Poliakov z východu v rámci pomoci pre utečencov.
Poľsko čakajú 25. októbra parlamentné voľby. Takže aj z toho dôvodu sa vybrala téma repatriácie. Pozitívne sa k nej stavia okrem iných aj vodca opozičnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Starosta mesta Poznaň Jacek Jaśkowiak z liberálno-konzervatívnej Občianskej platformy (PO) sľúbil prijať skupinku 40 Poliakov z Mariupoľa ešte predtým , ako by rozhodla vláda.
Zámer Poliakov prijať do krajiny svojich zahraničných vysťahovalcov by sme nakoniec mohli nasledovať aj my. Mimo hraníc Slovenska žije veľké množstvo Slovákov. Čo keby sme sa rozhodli prijať Slovákov z Vojvodiny, z Rumunska či zo Zakarpatskej Ukrajiny?