Bratislava 4. júla (TASR) – V predvečer sviatku všetkých krajanov (5. júla) zorganizoval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) nadnes v Bratislave Deň zahraničných Slovákov. Po popoludňajších oslavách pri Pamätníku slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa podujatie pokračovalo večer slávnostnou akadémiou v historickej budove Národnej rady (NR) SR. Zúčastnili sa na nej podpredsedníčky NR SR Jana Laššáková a Erika Jurinová i ďalší hostia.
Predseda ÚSŽZ Igor Furdík v príhovore spomenul, že prežívame rok významných jubileí. Pred 1150 rokmi prišli k nám solúnski bratia, ktorí veľmi ovplyvnili kultúru i život predkov na našom území. Pred 150 rokmi vznikla Matica slovenská, pred 20 rokmi Národná rada rozhodla, že 5. júl bude Deň zahraničných Slovákov a už 20 rokov je SR rovnoprávny štát v medzinárodných súvislostiach. Furdík tiež pripomenul dôležitosť slovenskosti a hrdosti na svoj národ, rešpekt k dejinám, ktoré spolutvorili naši predkovia nielen na území súčasného Slovenska, ale aj v cudzine svojím osobnostným vkladom, významom a úspechmi v rôznych oblastiach.
Pamätnú medailu ÚSŽZ odovzdal Furdík dvom osobnostiam slovenského krajanského sveta žijúcich v Maďarsku – Zuzane Hollósyovej a Gregorovi Papučekovi. Hollósyová vyučovala slovenčinu v obci Seď a na Slovenskom gymnáziu v Budapešti, kde viedla spevokol a tanečný súbor. Napísala viaceré učebnice a publikácie o folkloristike. Stála pri zrode Slovenskej samosprávy v Budapešti (1994) a doteraz je jej predsedníčkou. Angažovala sa v procese nedávneho odhalenia súsošia sv. Cyrila a Metoda v maďarskom Zalaváre.
Gregor Papuček patrí k najvýznamnejším básnikom, publicistom, prekladateľom a organizátorom slovenského literárneho života v Maďarsku. Bol zakladateľom a prvým predsedom Literárnej sekcie pri Masovokomunikačnom výbore Demokratického zväzu Slovákov Maďarsku, neskôr predsedom Združenia slovenských spisovateľov v Maďarsku. Je nositeľom viacerých slovenských a maďarských vyznamenaní. Toto získal za celoživotný prínos pre kultúrny rozvoj slovenskej menšiny v Maďarsku aj pri príležitosti 75 narodenín.
V programe, ktorý moderoval herec Štefan Bučko, účinkoval spevácky zbor Rodokmeň, Pilíšske trio z Mlynkov a sólista Opery SND v Bratislave Ivan Ožvát.
Deň zahraničných Slovákov vyhlásila vláda SR v septembri 1993 na podporu prezentácie Slovákov žijúcich v zahraničí. Je to sviatok vyše milióna našich krajanov žijúcich po rôznych historických etapách vysťahovalectva, emigrácie či súčasnej ekonomickej migrácie mimo svojej vlasti od začiatku 18. storočia, keď Slováci začali osídľovať Dolnú zem a jej oblasti v dnešnom Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Chorvátsku. Tento deň je spätý s cyrilo-metodskou tradíciou, preto sa oslavuje 5. júla, ktorý je štátnym sviatkom SR. Deň zahraničných Slovákov si pripomínajú aj krajanské komunity na celom svete.