Sobrance 12. januára (TASR) – Životnou vášňou 72-ročného Ladislava Maxima zo Sobraniec sú stromy. Ako sám hovorí, "stali sa mojím osudom." Venoval sa im počas aktívneho života ako profesionálny lesník, ale aj vo svojom voľnom čase. Jeho záhradu za domom zdobí vyše 40 druhov vysadených drevín z rôznych kútov sveta. Stromy sa stali hlavnou témou aj viacerých jeho kníh.
Maxim sa počas svojej kariéry venoval okrem lesného hospodárstva či ochrany lesov aj práci s mládežou. "S mladými sa stretávam dodnes, chodím im prednášať na školy," vysvetlil pre TASR s tým, že za svoju pedagogickú činnosť, ale i podiel na ochrane prírody či písanie kníh o stromoch získal vlani ocenenie Košického samosprávneho kraja.
V minulom roku mu Slovenská lesnícka komora a Riaditeľstvo Štátnych lesov zároveň udelili cenu Jozefa Dekreta Matejovie, známu aj ako lesnícky Oscar.
"Získal som ju za koncepčné spájanie teórie a praxe lesníctva a ochrany prírody, ako aj za osvetovú a publikačnú činnosť v prospech lesov a lesného hospodárstva," ozrejmil Maxim s tým, že ďalšie čestné uznanie za podiel na ochrane prírody mu udelilo ministerstvo životného prostredia SR.
Ak si chce niekto obzrieť na jednom mieste vyše 40 druhov listnatých a ihličnatých drevín z rôznych končín sveta, nech navštívi bydlisko vitálneho dôchodcu v meste Sobrance. Na osemárovom pozemku za domom mu rastú už takmer štyri desaťročia severoamerické jedle – obrovská, coloradska i balzamová. Nachádza sa tam aj jedľa španielska, ktorá je vo svojom prirodzenom prostredí v Pyrenejach ohrozeným druhom, alebo vzácna tujovka japonská či ďalšie "svetové" stromy.
"Za domom mám aj desiatky ovocných stromov, ktoré rodia jablká, hrušky, ringloty, čerešne, slivky, marhule a broskyne. Špeciálny vzťah mám k jabloni, ktorú zasadili moji rodičia ešte v roku 1949. Je stále vitálna, podarilo sa mi ju zachrániť," vysvetlil Maxim. Pozornosť si zaslúžia aj živé ploty v jeho záhrade. "Sú vzácne hlavne preto, lebo rástli veľmi pomaly."
Územie Zemplína má podľa slov sobranského dôchodcu celoslovenský, ba až celosvetový význam z pohľadu výskytu vzácnych stromov. Bukové pralesy v Poloninách a vo Vihorlatských vrchoch sú dokonca zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
"Topoľ biely v parku v meste Strážske, ktorého pred niekoľkými rokmi skolila víchrica, bol najmohutnejším stromom v strednej Európe. Korkovník amurský ktorý rastie v Sobranciach pri futbalovou ihrisku, je najmohutnejší na Slovensku, podobne ako aj borovica Jeffreyova, ktorá sa nachádza v obci Krčava."
Ladislav Maxim sa chce vo svojej ďalšej knihe o stromoch zamerať na viacero významných dubov Zemplína. Ako uviedol, k najvzácnejším zástupcom tohto druhu patrí dub zimný z Rakovca nad Ondavou. Odhaduje sa, že je starý 600-650 rokov.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe fotoreportáž