Žilina 3. januára (TASR) – Dejiny a špecifické obyčaje najtypickejšieho slovenského ľudového remesla – drotárstva – predstavuje návštevníkom Múzea Beskyd vo Frýdku-Místku reprezentatívna výstava Považského múzea (PM) v Žiline Dráteníci.
Úvodná časť výstavy prináša podľa etnologičky drotárstva PM v Žiline a kurátorky výstavy Kataríny Kendrovej prostredníctvom autentického fotografického materiálu i úžitkových a umeleckých predmetov z drôtu a plechu základné informácie o historickom vývoji remesla i jeho nezvyklých materiálnych prejavoch. „Jadrom výstavy je netradičný, no mimoriadne zaujímavý pohľad na vandrovných drotárov a ich rodiny cez dnes už takmer zabudnuté špecifické zvyky, praktizované najmä v počiatkoch remesla,“ povedala Kendrová.
Doplnila, že výstava je spracovaná divácky príťažlivou formou na seba nadväzujúcich scénických obrazov, prestavujúcich magické úkony, ktoré mali drotárom zabezpečiť prosperitu, zdravie, úspešnú vandrovku a šťastný návrat domov. „Dominujú obyčajové scény spojené s narodením chlapca, s odchodom remeselníkov do sveta či s prvým dňom drotárky. Výstava zároveň približuje každodenný život drotárov, ich odev, vybavenie i charakteristické atribúty,“ dodala historička drotárstva Považského múzea v Žiline a ďalšia kurátorka výstavy Katarína Hallonová.
Organizátormi výstavy Dráteníci, ktorá je verejnosti sprístupnená do 27. januára 2013, sú Múzeum Beskyd vo Frýdku-Místku, Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline. Výstava je realizovaná v rámci projektu cezhraničnej spolupráce ČR-SR 2007/2013 Stredoeurópsky most Strečno – Hukvaldy.