“Cieľom akcie je vyjadriť solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorí hľadajú pomoc, bezpečné zázemie a nádej na dôstojný život, ” uviedol pre TASR organizátor podujatia Robert Mihály, ktorý sa v minulosti dostal do povedomia svojimi aktivitami proti umiestneniu sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade.
Účastníci stretnutia zároveň vyjadrili nesúhlas s politikmi, ktorí sa vyjadrili kriticky proti kvótam na prerozdelenie 40.000 utečencov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí v súčasnosti žiadajú o azyl v Taliansku a Grécku. Naopak, vyjadrili podporu ich prijatiu, ako politológ Juraj Marušiak, podľa ktorého vďačíme imigrantom za kultúrne hodnoty, umelecké diela a rozvoj baníckych miest. Prijatie migrantov z Afriky a Blízkeho východu by tak mohlo priniesť novy rozmach v týchto oblastiach.
Historik Pavol Novotný, ktorého sme v tejto súvislosti oslovili, poukázal na rozpor v porovnaní so súčasnými imigrantmi, keď poznamenal, že príchod saských kolonizátorov v 14. storočí, ktorý mal zrejme Marušiak na mysli, okrem rozvoja remesiel a poľnohospodárstva, znamenal tiež vzhľadom na emfyteutické právo ktoré si so sebou priniesli i pokles kriminality v súdobom slovenskom prostredí.
Politólog Juraj Marušiak ďalej povedal:
“Musíme si spomenúť aj na to, koľko Slovákov muselo v minulosti utiecť, pretože im v bývalom Československu hrozilo politické prenasledovanie a ako nútení imigranti sa v zahraničí zasadzovali o oslobodenie československej a slovenskej spoločnosti.“ Čo by mohlo znamenať, že aj množstvo týchto afrických imigrantov sa v budúcnosti pričiní o slobodné Kongo , Eritreu či Líbyu. Aj toto sú podľa neho dôvody, aby sme tému prerozdelenia utečencov na Slovensku nevnímali hystericky a nezvýrazňovali len možné ekonomické či bezpečnostné riziko.
Akcia sa uskutočnila symbolicky včera, keď Európska komisia (EK) predstavila návrh na relokáciu utečencov do krajín EÚ. Plán počíta s ich premiestnením do 23 členských štátov EÚ na základe prerozdeľovacieho kľúča počas nasledujúcich dvoch rokov. Netýka sa to Británie, Írska a Dánska, ktoré nie sú v tejto oblasti viazané dohodami s Bruselom. Toto číslo zodpovedá približne 40 percentám z celkového počtu žiadateľov o azyl.
Pre Slovensko je stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená, že z Talianska má prijať 471 ľudí a z Grécka 314. Členské štáty dostanú 6000 eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade SR predstavuje 4,71 milióna eur. Premiér Robert Fico však už po dnešnom rokovaní vlády SR avizoval, že Slovensko bude návrhom EK oponovať. Kvóta pre SR predstavuje podľa neho jednu strednú dedinu migrantov, ktorí majú úplne iné kultúrne návyky a náboženstvo. Za veľké riziko označil hrozbu prílevu ľudí, ktorí neprichádzajú do Európy za prácou a lepším životom, ale preto, aby šírili terorizmus. Premiér verí, že je možné nájsť lepší spôsob riešenia, ako sú predstavené návrhy EK. Nebudeme sa vyhýbať zodpovednosti, európskej solidarite, ani nebudeme na barikádach kričať. Budeme oponovať a hľadať najvhodnejšie riešenie pre všetkých zainteresovaných,” uviedol.