Uplynulý štvrtok (v piatok v skorých ranných hodinách SEČ) USA vypustili 59 riadených striel Tomahawk na sýrsku vojenskú leteckú základňu al-Shayrat ako reakciu na chemický útok, kde zahynulo 80 civilistov.
Celým svetovým politickým spektrom sa následne vynorili reakcie na tento počin.
Britská premiérka Theresa Mayová povedala, že čin bol „primeranou odpoveďou“ na útok „barbarských“ chemických zbraní, zinscenovaný sýrskym režimom.
Britský minister obrany Michael Fallon poznamenal, že útok bol síce operáciou Spojených štátov, ale plne ho podporuje.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásili, že „Prezident Assad musí znášať zodpovednosť za tento vývoj. Jeho opakované použitie chemických zbraní a jeho zločinov proti vlastnému obyvateľstvu musí byť potrestané.“
Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel pomenoval útok ako „pochopiteľný“.
Taliansky premiér Paolo Gentiloni povedal: „Trumpov rozkaz bol odpoveďou na vojnový zločin, zločin, za ktorý je zodpovedný Bašar Assad.“
Izraelský premiér Benjamin Netanyahua taktiež podporil Trumpov útok, keď povedal, že útok bol „silný a jasný“ odkaz toho, že používanie chemických zbraní nebude tolerované.“
Rakúsky premiér Malcolm Turnbull vyhlásil, že jeho vláda plne podporuje Trumpov útok, ktorý nazval „svižnou a spravodlivou odpoveďou“.
Japonský premiér Shinzo Abe rovnako podporuje americký útok poznamenajúc, že Japonsko „vysoko oceňuje“ prísľub Trumpovej administratíve udržiavať svetový poriadok a taktiež spoluprácu so spojencami v čase, kedy je „hrozba zo zbraní masového ničenia vo Východnej Ázii na rozmachu.“
Štáty, ktoré odsúdili americký útok na sýrsku vojenskú leteckú základňu, boli len Rusko a Irán.
Hovorca iránskeho ministra zahraničných vecí Bahram Qasemi povedal, že „Irán výrazne odsudzuje taký jednostranný útok. Takéto opatrenia posilnia teroristov v Sýrii a skomplikujú situáciu v Sýrii a v regióne.“
Branislav Zaujec