Veľká Británia 11. decembra 2015 (HSP/Guardian/Foto:pregnancy and baby)
Ženám, ktoré majú nízko-rizikové tehotenstvá, odporúča britský NHS (Národný zdravotný systém) rodiť mimo nemocnice. V praxi sa toto odporúčanie týka približne polovice tehotných žien
Smernica Národného inštitútu pre zdravie a zdravotnú starostlivosť (NICE) hovorí, že starostlivosť vedená pôrodnými asistentkami sa ukázala bezpečnejšia a odporúča, aby všetky ženy, ktoré nemajú rizikové tehotenstvo, resp. majú nízko-rizikové tehotenstvo, čo predstavuje 45 % celkového počtu, boli usmernené rodiť v pôrodných centrách, ktoré vedú pôrodné asistentky, bez ohľadu na to, či centrá fungujú v rámci nemocnice alebo nie, pretože ich starostlivosť je “obzvlášť vhodná”.
Ku zmenám, ktoré v smernici publikovali ešte minulý rok, pristúpili po tom, čo sa preukázalo, že ženy, ktoré rodili pri pôrodných asistentkách, mali nižšiu pravdepodobnosť podstúpenia medicínskych zásahov ako sú epiziotómia (nastrihnutie hrádze), cisársky rez, použitie klieští či vákuovej pumpy.
Susan Bewleyová, ktorá je profesorkou pôrodníctva na King´s College v Londýne a vedúcou poradnej skupiny Nice, dodáva, že infekcie sú omnoho bežnejšie v nemocničných pôrodniciach. “Podporujeme individuálne, pokojné konverzácie o tom, čo je správne pre tú-ktorú mamičku a v jej okolnostiach”, povedala Bewleyová. “Môžu si vybrať akékoľvek miesto pôrodu a mali by byť podporované v tejto voľbe, je to ich právo.”
NHS taktiež odporúča, aby pôrodné asistentky neprestrihávali pupočnú šnúru aspoň do minúty po pôrode, najlepšie päť minút po pôrode, keď sa nevyskytnú komplikácie. Toto prehlásenie vyvracia desaťročia politiky NHS a dokonca aj ich vlastné tvrdenie z roku 2007, v ktorom odporúčali “skoré prestrihnutie a uviazanie pupočnej šnúry”. Najnovšie výskumy ukázali, že skoré prestrihnutie a zaviazanie pupočnej šnúry ochudobňuje dieťa o životodarnú krv z placenty a zvyšuje uňho riziko anémie.
Ženám sa má zaistiť slobodný výber spôsobu pôrodu
Deväť z desiatich detí spomedzi celkových 700 000 detí narodených v Anglicku a Walese sa v súčasnosti rodí v nemocniciach pod dohľadom pôrodníkov. NICE dodáva, že má byť zaistené, aby ženy mali prístup ku všetkým štyrom možnostiam pôrodu: nemocničná starostlivosť, pôrodné jednotky s pôrodnými asistentkami v nemocniciach, centrá s pôrodnými asistentkami mimo nemocníc, a pôrod doma.
Profesor Mark Baker, NICE riaditeľ pre klinickú prax, povedal: “Je veľmi ťažké vysvetliť, prečo sa to deje, ale pravdou je, že čím bližšie máte k nemocnici, a naozaj ak ste v nemocnici, tým je pravdepodobnejšie, že absolvujete chirurgický zákrok a budete hospitalizovaní.” “Lekárske zákroky sú veľmi drahé, preto sa oplatí investovať do kvalitnej starostlivosti od pôrodnej asistentky, ktorá má rodičku pod kontrolou a privedie na svet zdravé bábätká.”
Výsledok je pre dieťa ten istý pre všetky vyššie spomínané možnosti. Výnimkou sú prípady prvorodičiek, ktoré sa rozhodnú rodiť doma, lebo vtedy je riziko vážnych komplikácií trochu zvýšené – 9 z 1000 v porovnaní 5 z 1000 pri ostatných troch možnostiach – na čo podľa smernice majú byť rodičky upozornené. Domáce pôrody sú najlacnejšie, za nimi nasledujú jednotky s pôrodnými asistentkami a potom nemocnice. Bewleyová však zdôrazňuje, že pri písaní tejto smernice nerozhodovala cena.
Vyškolia nových 5000 pôrodných asistentiek
Cathy Warwicková, výkonná riaditeľka na Royal College of Midwives (Kráľovskej univerzite pre pôrodné asistentky), hovorí: “Pre ženy, u ktorých nie je rizikové tehotenstvo, je pôrod so starostlivosťou pôrodnej asistentky doma alebo v pôrodnom centre bezpečný a znižuje riziko medicínských zákrokov. Dúfame, že toto nasmeruje pozornosť poskytovateľov služieb matkám na zabezpečenie toho, aby ženy mali skutočne na výber, kde chcú absolvovať pôrod.”
RCM robí kampaň pre vyškolenie 5000 nových pôrodných asistentiek. Warwicková hovorí, že nová smernica nechce rozšíriť už existujúci lekársky personál, len chce zaistiť, aby boli lepšie zaangažovaní v prospech matiek, aby tie nemuseli podstupovať zbytočné zákroky, ktoré si tiež vyžadujú viac zdrojov.”
Elizabeth Duffová, poradkyňa pre National Chilbirth Trust (Národná nadácia pre pôrody – voľný preklad) víta novú smernicu a urguje NHS, “aby bola aplikovaná čo najskôr v praxi, a aby pôrody doma či v komunitných pôrodných centrách boli skutočnou a nie len teoretickou možnosťou.” Ženy, ktoré tak rodili, potvrdili vyššiu mieru spokojnosti a lepšiu skúsenosť s pôrodom ako v nemocniciach.
Komunitné pôrodné centrá pod vedením pôrodných asistentiek majú štatisticky nižšiu mieru zásahov a nižšiu mieru prevozov na pôrodné oddelenie než tie v nemocniciach. Napriek tomu však mnohé z nich museli svoje centrá zavrieť. Majú pritom menšiu mieru prevozov do nemocničných pôrodníc v porovnaní s domácimi pôrodmi pre ženy, ktoré nerodia prvýkrát.
V súčasnosti len 2% z 800 tisíc pôrodov za rok v Británii sa uskutoční doma. Jeden z pôrodov v nemocnici skončí cisárskym rezom, jeden z ôsmych pôrodov za asistencie klieští alebo vákuovej pumpy.