Bývalí českí diplomati, ľudia z mimovládneho sektora a odborníci na východnú Európu v otvorenom liste vyzvali českého ministra zahraničia Zaorálka, aby fórum pozastavil. Medzi signatármi sú bývalí veľvyslanci Luboš dobrovský, Jiří Schneider, Petr Kolář a Pavel Fischer, riaditeľ spoločnosti Človek v tiesni Šimon Pánek, riaditeľ spoločnosti Bellum Mikuláš Kroupa literárny historik Martin Putna, novinárka Petruška Šustrová a ukrajinista a historik z Ústavu pre štúdium totalitných režimov David Svoboda, informuje ČT.
Signatári listu, ktorý zverejnila mimovládna inštitúcia Európske hodnoty, sa obávajú, že Putin bude využívať fórum napríklad na výzvy k zrušeniu protiruských sankcií, informuje portál Českej televízie. Podľa autorov podpisu bude Putin aplikovať metódu „rozdeľ a panuj“, pričom sa bude spoliehať na rozdelenie európskych štátov s cieľom vyhnúť sa oficiálnym jednaniam medzi EÚ a Ruskom alebo medzi NATO a Ruskom.
Signatári zároveň odmietli tvrdenie, že pozitívna agenda s Ruskom pomôže českej ekonomike. Krajina podľa nich dlhodobo nehrá pre českú ekonomiku žiadnu podstatnú úlohu, pretože predstavuje iba necelé 2 percentá českého vývozu. „Ekonomický význam Ruska je pre nás ničotný, bezpečnostné hrozby sú naopak reálne a vážne.“
Politický geograf z FSV UK Michael Romancov uviedol: “Je tu obrovské riziko, že o čomkoľvek sa budeme baviť s ruskou stranou, tak vďaka tomu, akým spôsobom Rusko nakladá sa sférou sociálnych médií a ako komunikuje témy prostredníctvom televízií ako Russia Today, tak Česká republika prispeje k tomu, že dôjde k čiastkovému úspechu, ktorý následne bude zneužitý v celej rade ďalších tém, či už proti našim spojencom v Európe alebo proti ostatným štátom vo svete.”
Český minister zahraničia ale fórum odmietol zrušiť. Novinárom v snemovni povedal, že sa „snažia vytvoriť priestor hovoriť o tom, čo im pripadá dôležité“. „Viem, že sa o to snažia aj naši partneri v Európe. Podobne uvažovali aj Nemci, Poliaci, Francúzi a ďalší, ktorí tiež cítia potrebu hľadať spôsob, ako osloviť občiansku verejnosť, akademikov, opozíciu v Rusku,” povedal Zaorálek a dodal, že neregistroval žiadne sťažnosti od týchto partnerov, že by bolo fórum zneužité. „Diplomacia je tu na to, aby otvárala priestor k dialógu. Sankcie neznamenajú, že budeme len sedieť a čakať, ako to dopadne. Bavme sa s Rusmi o roku 1968 a dezinformačných kampaniach,” napísal na sociálnej sieti Twitter.
V stredu ale české firmy podpísali v Moskve zmluvy a dohody v celkovej hodnote 19 miliárd korún, čo predstavuje približne 745 miliónov eur. V Moskve bolo celkovo podpísaných 9 zmlúv, dohôd, memoránd a ďalšie 4 dohody by mali byť uzatvorené v Jekaterinburgu, kde sa má konať ďalšie podnikateľské fórum, informuje český portál lidovky.
Medzi spoločností patrí napríklad Zetor Tractors, ktorá uzatvorila zmluvu s ruskou firmou Kovrovskij elektromechaničeskij zavod (KEMZ) na 4 roky s hodnotou 14 miliárd korún (takmer 550 miliónov eur). Česká spoločnosť dodáva ruskej strane komponenty, ktoré potom zostavuje v miestnej továrni. v rokoch 2018 až 2022 sa plánuje rozšírenie kontraktov na 1000 traktorov ročne. Plánuje sa aj spolupráca pri výrobe ďalších typov traktorov a spoločný vývoj malého traktora.
Ďalšou spoločnosťou je GE Aviation Czech, ktorá vyrába motory. Tá uzavrela zmluvu so spoločnosťou UZGA (Ural Works of Civil Aviation) o autorizovanom servisnom stredisku motorov GE radu H, informujú lidovky. Hodnota kontraktu je 1,4 miliardy korún, teda približne 55 miliónov eur.