Tisíce Moldavcov v centre Kišiňova protestovali proti tomu, aby poslanci schválili do funkcie premiéra kandidáta Demokratickej strany Pavla Filipa. Medzitým poslanci jeho kandidatúru 57 hlasmi predsa odklepli. Rozhnevaný a rozvášnený dav zmietol zo svojej cesty policajné kordóny a vtrhol sa do budovy parlamentu.
Moldavskí poslanci odhlasovali v stredu vznik novej vlády na čele s nominantom proeurópskej koalície Pavlom Filipom. Súhlasili tak s kompromisným výberom kandidáta v nádeji, že sa tým ukončí niekoľkomesačná patová situácia, a že sa zabráni konaniu predčasných volieb.
Ľudia žiadali, aby k nim vyšli poslanci a sľúbili, že sa s nimi „pekne porozprávajú“. Jeden z organizátorov protestnej akcie, predseda občianskeho hnutia Dôstojnosť a pravda Andrej Nestase vyhlásil, že demonštranti nedovolia ani jednému poslancovi opustiť budovu, kým parlament neodvolá svoje rozhodnutie.
Ešte aj po polnoci situácia ako v centre mesta, tak aj v samotnej budove parlamentu bola mimoriadne napätá. Vášne vypukli zasa, keď sa demonštranti dozvedeli, že prezident Nikolaj Timofti podpísal nariadenie o schválení kandidatúry Pavla Filipa do funkcie premiéra a kandidát sa fakticky už stal premiérom.
Pri jednom z vchodov do parlamentu sa strhla bitka medzi demonštrantmi a policajtmi, v dôsledku ktorej sa zranilo niekoľko desiatok ľudí. Do nemocnice s vážnejšími zraneniami dopravili 15 účastníkov bitky – 9 policajtov a 6 demonštrantov.
Pavel Filip poslancom ešte stihol prezentovať svoj program. Podľa neho prioritami budúcej moldavskej vlády budú: európska integrácia, prehĺbenie strategického dialógu medzi USA a Moldavskom, zlepšenie vzťahov s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou, rozšírenie partnerstva s NATO, hospodárska spolupráca s Ruskom a Spoločenstvom nezávislých štátov.
Väčšina opozičných strán a predovšetkým ľavica – Socialistická strana a Naša strana vyhlásili, že mienia pokračovať v protestoch do odvolania Pavla Filipa z funkcie premiéra.
Agentúra AP spresnila, že ešte pred hlasovaním zákonodarcov sa pred parlamentom zhromaždili stovky demonštrantov, ktorí mávali moldavskými vlajkami a žiadali “predčasné voľby”. Ich počet sa onedlho zvýšil na tisíce. Po oznámení o zvolení novej vlády krajiny viacerí demonštranti skandovali heslá ako “Zrušte hlasovanie!” či “Zlodeji” a pokúšali sa dostať do budovy parlamentu. To sa im následne podarilo dokonca dvakrát. Polícia situáciu upokojila až po príchode posíl.
Moldavsko sa zmieta v politickej nestabilite odvtedy, ako na verejnosť prenikli správy o bankovom podvode, v rámci ktorého zmizlo pred voľbami v roku 2014 z troch moldavských bánk dohromady 1,5 miliardy dolárov. Stratená čiastka môže predstavovať až osminu moldavského HDP. Počas vlaňajšieho roka sa v Moldavsku vystriedalo niekoľko premiérov.
Niektorí spomedzi demonštrantov sa domnievajú, že nová vláda je len kompromisným riešením a nebude sa zaoberať korupciou či vykonávaním potrebných reforiem. Iným sa zase nepáči jej poreurópske smerovanie a domnievajú sa, že Moldavsko by si malo zachovať skôr ruský vplyv, dodala AP.
Nepokoje pokračujú aj dnes
Členovia nového moldavského vládneho kabinetu dnes v parlamente zložili sľub. V súvislosti s protestami dnes moldavská prokuratúra začala vyšetrovanie.
Ako informovala agentúra AP, protesty pred sídlom vlády pokračujú v Kišiňove aj dnes. Ich účastníci žiadajú demisiu novej vlády a vypísanie predčasných volieb.
Pred budovou parlamentu vznikol počas noci stanový tábor odporcov novej vlády, v ktorom nocovalo niekoľko desiatok ľudí, uviedla ruská agentúra TASS. Na ochranu parlamentu boli povolané policajné posily.
Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes apeloval na novú moldavskú vládu, aby začala s reformnými opatreniami. Moskovský Kremeľ dnes obe znepriatelené strany v Moldavsku vyzval, aby sa zdržali násilia a rešpektovali zákony.
Eugen Rusnák
Videá si môžete pozrieť tu: