Washington 29. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)
“Deň po Asadovom odstúpení bude aj dňom, keď budú ohrozené chemické zbrane”
Sýrske zásoby chemických zbraní môžu byť väčšou hrozbou po tom, čo odstúpi prezident Bašár Asad. Môžu sa totiž dostať do rúk nesprávnym ľuďom, ktorí nimi zaútočia na Američanov v ich vlasti, varovanie vyjadrili americkí zákonodarcovia, keď zvažovali reakciu Spojených štátov na konflikt v Sýrii, do ktorej však nechcú poslať vojenské sily.
Americkí predstavitelia v predchádzajúcich dňoch vyhlásili, že sýrska vláda zrejme v marci dvakrát použila chemické zbrane, čo je nový provokujúci fakt v dvojročnej sýrskej občianskej vojne.
Toto Američania začali tvrdiť až v poslednom čase. Predtým odmietali použitie chemických zbraní zo strany Asada. Podľahli však asi tlaku Izraela, ktorý tiež zo začiatku tvrdenia rebelov o použití chemických zbraní zo strany vládnych síl odmietol, ale potom otočil. Podľa mnohých zdrojov však chemické zbrane v Sýrii použili naopak rebeli, aby obvinili Asada a tak vyprovokovali, respektíve poskytli USA zámienku pre ozbrojený vstup do konfliktu.
Vojna si podľa odhadov vyžiadala už vyše 70.000 ľudských životov a vyhnala z domovov státisíce ďalších ľudí. Tieto čísla sú však neoverené a pochádzajú z nespoľahlivých zdrojov. Zhodnotenie situácie Spojenými štátmi nasledovalo po podobných záveroch Británie, Francúzska, Izraela a Kataru – kľúčových spojencov, ktorí žiadajú agresívnejšiu reakciu na sýrsky konflikt.
Republikánsky senátor Saxby Chabliss povedal: “To, že Amerika sedí v ústraní a nič nerobí, je obrovskou chybou.”
Prezident Barack Obama trvá na tom, že akékoľvek použitie chemických zbraní zmení jeho postoj k úlohe USA v Sýrii, ale dodáva, že nemá dostatok informácií na to, aby nariadil agresívnu akciu.
Demokratická členka Snemovne reprezentantov Janice Schakowsky však dnes povedala, že Spojené štáty musia dobre zvážiť situáciu okolo chemických zbraní. Keď Asad odstúpi, jeho odporcovia sa môžu dostať k týmto zbraniam, alebo môžu padnúť do rúk nepriateľov Ameriky.
“Deň po Asadovom odstúpení bude aj dňom, keď budú ohrozené chemické zbrane… a my sa môžeme dostať do väčších, ešte väčších problémov,” uviedla Schakowsky.
… niektorí si hrozbu neuvedomujú
Jeden z Obamových hlavných protivníkov v otázke Sýrie, republikánsky senátor John McCain – ktorého v roku 2008 Obama porazil v prezidentských voľbách – vyhlásil, že Spojené štáty by mali ísť do Sýrie v rámci medzinárodných síl a zabezpečiť tam chemické zbrane. McCain však dodal, že neobhajuje vyslanie vojakov do Sýrie. To by podľa jeho slov bola tá najväčšia chyba.
zf