“Sedemročná vojna v Európe, Napoleonové vojny v 19. storočí a Veľké svetové vojny – v každom storočí niečo bolo. Chcete sa staviť, že v tomto storočí nič nebude? Beriem to,” povedal Friedman.
Vysvetlil, ako začínajú systémové vojny. Keď jedny krajiny, ako sú Nemecko, Rusko alebo Čína, zažívajú úpadok, prichádzajú na ich miesto iné. Nebezpečenstvo tejto situácie spočíva v tom, že nové krajiny “ešte nedosiahli rovnováhu”.
“V roku 1871 sa Nemecko zjednotilo, a v dôsledku toho začalo peklo. Na začiatku 20. storočia zvýšilo Japonsko svoju moc, a nastal chaos,” uvádza šéf Stratforu príklady z dejín. “Takže teraz pozorujeme systémový posun. Buďte pripravení na vojnu,” uzatvára Friedman.
Podotýka, že za popísanej situácie je nebezpečný nie samotný proces striedania štátov, ale pozícia, v ktorej sa nové štáty ocitajú.
Friedman vymenoval tiež hlavné územia, na ktorých môžu podľa jeho názoru vzniknúť ohniská konfliktov. Medzi najpravdepodobnejšie krajiny, ktoré vystriedajú veľmoci strácajúce svoj vplyv, patrí podľa jeho názoru Japonsko, Poľsko a Turecko.
Friedman predpovedá konflikty na Blízkom východe a vo Východnej Európe, a tiež námornú vojnu medzi Japonskom a USA. Toto je aj podstatný odkaz jeho vyjadrení. Stratfor totiž nielen sleduje a analyzuje dianie vo svete, ale disponuje aj dôvernými informáciami z najvyššej politiky USA.
Vylúčil pritom veľmi malú pravdepodobnosť toho, že niektorá z krajín sveta použije proti nepriateľovi jadrové zbrane.