“S návrhom preto nesúhlasím,” povedal poslanec a členom KDH odkázal, “aby sa náhodou niekedy v nedeľu v obchode nestretli”. Alojz Přidal (KDH) však tvrdenia o strate pracovných miest odmieta. “Vo Zväze obchodu a cestovného ruchu nám hovorili, že v reťazcoch je málo zamestnaných, ženy tam robia nadčasy. Tam by bolo ešte potrebné prijať ďalšie ženy,” myslí si.
Přidal argumentoval aj tým, že nedeľa je pre rodinu veľmi dôležitá. “Zdravý rozum a ľudská prirodzenosť to potrebuje raz do týždňa a v Európe je to práve nedeľa,” povedal. Martin Poliačik (SaS) je presvedčený, že ak chce väčšina národa presadzovať konkrétne politiky, nech to robí vo svojich vlastných činoch. “Dokážte to vo svojich komunitách, aby v nedeľu nechodili do obchodu. Potom sa zavrú, lebo nikto nepôjde nakupovať,” vyzval poslancov KDH. Poliačik tiež upozornil, že Slovensko by malo byť v prvom rade sekulárny štát a veci viažuce sa na konkrétne náboženstvo sa majú týkať len príslušníkov daného náboženstva. “Nemali by sa do toho zaťahovať všetci, nie všetci totiž tieto hodnoty zdieľajú,” podotkol.
Martin Chren (nezaradený) konštatoval, že presadzovať osobný náboženský pohľad je prejavom pýchy a pokrytectva. “Bojím sa politikov, ktorí tvrdia, že vedia lepšie, čo je pre ľudí dobré, ako ľudia sami,” uviedol. KDH ale tvrdí, že je to o obrane slabých, lebo predavačky v obchodoch sa samy brániť nevedia.
Podstatou návrhu KDH je rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Niekdajšia úprava Zákonníka práce priniesla zmenu, na základe ktorej zamestnancovi nemožno nariadiť prácu 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, Štedrý deň po 12.00 h a 25. decembra. Kresťanským demokratom sa to ale máli a chcú počet dní rozšíriť o nedele a štátom uznané sviatky.
“Manželstvo má ústavnú ochranu a my sme sľúbili verejnosti, že budeme prichádzať s návrhmi, ktoré pomôžu rodinám s deťmi, zosúladiť rodičom ich pracovné a rodičovské povinnosti. Preto prichádzame s týmto návrhom,” odôvodnil Július Brocka (KDH).
Dnes príde na rad ďalší návrh KDH, ktorým je novela Trestného zákona. Kresťanskí demokrati sa opäť pokúšajú presadiť tresty za stáčanie tachometrov motorových vozidiel. “Opäť predkladáme návrh, aby pretáčanie, stáčanie tachometrov bolo trestným činom,” povedal už skôr Pavol Zajac (KDH). Poukázal na to, že na Slovensku má pretočené tachometre okolo 40 percent ojazdených áut. “Hovoríme o 130.000 autách. Preto si myslíme, že by takáto činnosť, ktorá má masívne rozmery, mala byť trestným činom,” uviedol Zajac s tým, že stáčanie tachometrov je podvodom na kupujúcich.
mž