Bratislava 6. novembra 2014 (HSP/Zveda/Foto:TASR)
V zahraničí sa rozoberá slovenská kauza, v ktorej Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila pokutu Slovenskej štátnej televízii za jednostranné informovanie o marcových udalostiach na Kryme, pretože televízia jednostranne uprednostnila stanoviská a postoje Európskej únie a Spojených štátov a vôbec neinformovala o ruskom postoji k celému problému. Informoval o tom český rozhlas a tieto informácie prebrali aj mnohé ruské média ako tlačová agentúra RIA Novosti, Vesti, Zvezda a ďalšie
Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila pokutu slovenskej štátnej televízii (STV) a to kvôli údajnému nedodržaniu objektívnosti a nestrannosti spravodajského materiálu. Malo sa tak stať v hlavnej spravodajskej relácii tohto roku 1. marca a podľa Rady konkrétne išlo hneď o niekoľko reportáží a živých vstupov popisujúcich situáciu na Kryme, ktorý v tom čase obsadzovali ruskí vojaci. Rada spravodajskému materiálu vytýkala najmä to, že viac priestoru dostali vo vysielaní zástupcovia Európskej únie a Spojených štátov, ale chýbalo vyjadrenie druhej strany, teda Ruska.
Podľa Vavroušeka, “Monitorovací výbor pre televízne a rozhlasové vysielanie sa domnieva, že hlavnú chybu Slovenská televízia urobila tým, že zástupcovia Ruskej federácie nedostali príležitosť vyjadriť svoje argumenty v reakcii na obvinenia zo strany Západu, čo sa týka opätovného pripojenia Krymu k Rusku.”
Na druhej strane, zástupcovia Slovenskej televízie namietali proti rozhodnutiu Rady, že relácia mohla vyznieť jednostranne – angažovane v prospech EÚ a USA, ale stalo sa tak pre údajný “nedostatok včasných informácií o udalostiach na Kryme zo strany Moskvy a že prvý oficiálny postoj Kremľa zaznel až o tri dni neskôr.”
Ako sa jeden zo slovenských novinárov posťažoval, udalosti na Ukrajine rozdelili slovenskú spoločnosť vo vzťahu k Rusku na dve časti. Je to podľa neho spôsobené aj tým, že “vláda Slovenskej republiky je naladená priateľsky k Moskve, na rozdiel od celej EÚ, (snáď s výnimkou Maďarska). Najmä vládny kabinet, rovnako ako značná časť obyvateľov Slovenska, nepodporuje sankcie proti Rusku,” uzatvára spravodajca Českého rozhlasu.
jf