Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová zdôraznila potrebu priameho dialógu medzi všetkými bojujúcimi armádami všetkých krajín, čo by bol veľmi dôležitý krok k mierovému procesu v Sýrii. “Takže tentoraz sa našťastie všetci zhodli a dali to na papier, takže to je … obrovský krok vpred, čo nám prináša skutočné porozumenie,” vyhlásila. Odmieta pozemnú operáciu v Sýrii, pretože existuje príliš veľa prekážok a príliš veľa neistoty, ktoré by bránili takúto operáciu dôkladne naplánovať a koordinovať.
Cieľom Ruska je podľa nej to, aby všetky zúčastnené armády “hovorili priamo, zdieľali skutočné informácie o teroristoch a o všetkom, čo sa tam deje”. Pripomenula, že Rusko už “mnohokrát v Bezpečnostnej rade aj pri rokovaniach s americkými kolegami” upozorňovalo na provokatívne kroky Turecka.
Zacharovová uvítala vytvorenie “dvoch špeciálnych skupín pre riešenie dvoch problémov”: poskytovanie humanitárnej pomoci a dojednanie prímeria v Sýrii. Kritizovala medzinárodné spoločenstvo a svetové médiá za obviňovanie Ruska v zhoršení humanitárnej situácie v Sýrii.
V inom rozhovore pre arabskú verziu Russia Today odsúdila politiku vykonávanú Tureckom a Saudskou Arábiou, ktorá je zameraná na “zvrhnutie režimu” v Sýrii a zahŕňa vojenskú, materiálnu a technickú podporu teroristickým skupinám. Ankara od nich nakupuje ropu, nasadzuje “čerstvých” teroristov do Sýrie a berie späť ranených na liečenie. Politika Turecka v Sýrii je teda “cesta, ktorá nikam nevedie”. Momentálne turecké ostreľovanie kurdských pozícií a niektorých osád v severnej Sýrii je “absolútne neprijateľnou situáciou” a “katastrofou”.
Rusko “bude na to neustále upozorňovať medzinárodné spoločenstvo a využije všetky diplomatické prostriedky na vyriešenie tohto problému”, pretože Ankara “zámerne poškodzuje” úsilie mierového procesu v Sýrii.
Zacharovová na adresu USA vyhlásila, že obidve krajiny síce koordinujú svoje úsilie vo vyriešení sýrskej krízy, a to najmä vo vojenskej oblasti, ale táto spolupráca je oveľa obmedzenejšia než by to mohlo byť, lebo politika USA je stále “nejednoznačná”. V rozhovore povedala: “Na jednej strane uznali existenciu teroristickej hrozby v Sýrii … Na druhej strane uviedli, že je potrebné zvrhnúť režim a nevedia si priznať svoju chybu.” Hovorí o akomsi “dualizme americkej politiky, ktorá vie, že pochybila, ale si to neprizná, a že v skutočnosti treba bojovať nie proti Assadovi, ale proti teroristom, ktorí sú však financovaní od západných krajín”.