Brusel 3. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR)
V mene EÚ sa Ashtonová poponáhľala odsúdiť kontroverzný film
Dnes sa na pôde Európskeho parlamentu (EP) koná seminár pod názvom “Diskriminácia kresťanov v Európe”, na ktorom okrem pozvaných expertov vystúpi aj viacero europoslancov, medzi nimi aj Anna Záborská. Slovenská europoslankyňa pri tejto príležitosti oslovila šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú.
Poslankyňa EP Anna Záborská formou urgentnej písomnej parlamentnej otázky požiadala Vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovú o vysvetlenie spoločného stanoviska k “výrobe filmu urážajúceho islam”.
Toto stanovisko podpísala Ashtonová v mene EÚ spolu s generálnym tajomníkom Organizácie pre islamskú spoluprácu, generálnym tajomníkom Arabskej ligy a predsedom Komisie Africkej únie 20. septembra tohto roku.
Podľa slovenskej europoslankyne tým Ashtonová prekročila právomoci, ktoré vyplývajú z jej funkcie.
Kresťania denne zomierajú pri atentátoch a popravách. EÚ to však nezaujíma
“EÚ sa rýchlo pripojila k stanovisku, ktoré odsudzuje jeden krátky, amatérsky natočený film za urážanie islamu. V mojej otázke na komisiu sa pýtam pani Ashtonovej, kedy v mene EÚ odsúdila skutočné útoky na kresťanské náboženstvá. A či podnikla porovnateľné diplomatické kroky na pôde OSN s cieľom získať spoločné stanovisko, ktoré by odsúdilo prenasledovanie kresťanských menšín a zabíjania kresťanov, laikov aj kňazov, na Blízkom Východe. Som veľmi zvedavá na jej odpoveď, pretože ja si žiadnu takúto aktivitu nepamätám,” uviedla Záborská v rozhovore pre TASR
Poslankyňa pripomenula, že na pôde Európskeho parlamentu opakovane žiadala šéfku európskej diplomacie, aby v mene EÚ odsúdila prenasledovanie a zabíjanie kresťanov, ku ktorému dochádza na Blízkom východe.
Kresťania sú diskriminovaní v samotnej EÚ
“Vidíme, ako sa množia prípady diskriminovania kresťanov v samotnej EÚ. Kým sa to nezmení, budeme ďalej svedkami toho, ako zahraničná politika EÚ dokáže rešpektovať islam, ale zostáva slepá k pošliapavaniu ľudských práv kresťanov vo svete,” dodala Záborská.
Najhoršia diskriminácia kresťanov je momentálne asi v Británii. Viacerí sa už obrátili na súd pre ľudské práva v Štrasburg. Nadia Eweidová prišla o prácu v leteckej spoločnosti British Airways, pretože nosila retiazku s krížom k podnikovej uniforme. British Airways však umožňuje svojim zamestnancom zo sikhskej komunity nosiť ich tradičné turbany. Moslimské zamestnankyne zase môžu mať vlasy zakryté šatkou.
Lillian Ladeleová, pracovníčka matriky, zas bola prepustená po tom, čo odmietla vybavovať sobáše osôb rovnakého pohlavia. Viedlo ju k tomu presvedčenie, že podľa kresťanskej vierouky manželstvo môžu uzavrieť iba muž so ženou a sodomia je ťažký hriech. Podobných prípadov je viac.
Známy je tiež prípad, keď ten istý súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že v Taliansku sú povinní odstrániť kríže zo štátnych škôl s odôvodnením, že to uráža žiakov iných náboženstiev a ateistov. Preto ani občania Británie, ktorí sa na tento súd obrátili, v ňom nemusia nájsť veľkú oporu.