Hovorca katalánskej vlády Jordi Turull na tlačovej konferencii povedal, že sčítaných bolo 2,26 milióna hlasov, z ktorých viac než dva milióny boli v prospech nezávislosti.
Proti odtrhnutiu sa od Španielska hlasovalo 7,9 percenta zúčastnených, ďalšie dve percentá odovzdali prázdne hlasovacie lístky a 0,9 percenta hlasov bolo neplatných, uviedol Turull. Spočítať podľa neho zostáva ešte 15.000 hlasov.
“Dnešok je víťazstvom demokracie a ľudí, ktorí ju pokojne bránili,” vyhlásil hovorca, ktorého citovala agentúra DPA.
Turull dodal, že do zmieneného počtu hlasov nie sú zahrnuté lístky, ktoré skonfiškovala španielska polícia počas nedeľňajších násilných zákrokov zameraných za zastavenie sporného hlasovania. Zranenia pri raziách utrpelo najmenej 844 ľudí a 33 policajtov.
V Katalánsku žije 5,3 milióna voličov, informuje agentúra AP.
Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont v nedeľu neskoro večer vyhlásil, že Katalánsko “získalo právo stať sa nezávislým štátom”. Zopakoval, že dodrží sľub jednostranného vyhlásenia nezávislosti, ak tábor stúpencov takéhoto kroku v referende zvíťazí.
Puigdemont pripomenul, že na základe zákona prijatého katalánskym parlamentom môže byť nezávislosť vyhlásená do 48 hodín od referenda v prípade, ak sa v ňom za osamostatnenie vysloví viac ako 50 percent zúčastnených voličov, a to bez ohľadu na účasť.
Španielsky ústavný súd platnosť tohto zákona pozastavil, katalánska vláda však napriek tomu svoj plán na referendum zrealizovala.
Odbory ohlásili na utorok generálny štrajk proti policajnému násiliu
Rôzne odborové zväzy a ďalšie organizácie zvolali na utorok generálny štrajk v Katalánsku. Týmto spôsobom chcú protestovať proti násiliu zo strany policajných zložiek počas nedeľňajšieho sporného referenda o nezávislosti tohto španielskeho regiónu.
Dôrazná reakcia na represie je potrebná, zdôraznila regionálna hovorkyňa národného odborového zväzu CCOO Dolors Lobetová v nedeľu večer v Barcelone po stretnutí so zástupcami viacerých ďalších zväzov a zoskupení. Odbory UGT, ktoré patria popri CCOO k najvplyvnejším v Španielsku, rozhodnú o účasti na štrajku v priebehu dnešného dňa, informuje agentúra DPA.
Napriek súdnemu zákazu a proti vôli ústrednej španielskej vlády v Madride zorganizovala katalánska vláda v nedeľu referendum o odčlenení od Španielska. Pri tvrdých zásahoch polície, zameraných na zastavenie hlasovania, utrpelo podľa regionálneho ministerstva zdravotníctva zranenia 844 občanov. Španielske ministerstvo vnútra hlásilo 33 zranených policajtov.
Katalánci kritizujú Madrid za brutalitu policajtov počas nedeľného referenda
Prívrženci nezávislosti Katalánska od Španielska po násilnostiach, ktoré sprevádzali nedeľné referendum, očakávajú podporu Európskej únie, informoval spravodajský web France 24.
Pozorovatelia z 27 krajín EÚ vyslaných do volebných miestností už podľa tohto zdroja avizovali, že zohľadnia nedeľné potýčky, ktoré boli “porušovaním základných práv”.
Použitie sily voči katalánskym voličom kritizovala aj barcelonská primátorka Ada Colauová, ktorá si – pokiaľ ide o referendum o nezávislosti – udržiavala odstup. Colauová vyzvala španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby podal demisiu.
Podobného názoru je aj Miguel Urban, poslanec Európskeho parlamentu za liberálnu stranu Môžeme (Podemos), ktorý označil španielsku vládu za nezodpovednú, keď “bráni demokraciu obuškami”. “Musíme sa spojiť, aby sme Rajoya vyhnali,” vyhlásil Urban.
Použitiu sily voči voličom nerozumejú ani mnohí Katalánci, pričom časť z nich dokonca odmieta výsledok referenda považovať za víťazstvo.
“Za akú cenu? Toto hlasovanie sprevádzala bolesť zranených, ktorí ani nemohli odvoliť a ešte stále sú v nemocniciach,” uviedla 48-ročná Cristina, ktorá hlasovala v jednej z barcelonských škôl.
Spresnila, že nerozumie “represívnej stratégii Rajoyovej vlády”. Dodala, že si kladie otázku, prečo španielska vláda používa silu, keď (z právneho hľadiska) toto referendum “pre ňu nič neznamená”. Táto katalánska volička poukázala na to, že španielska polícia v nedeľu používala aj gumené projektily, ktoré sú v Katalánsku zakázané, avšak na ostatnom území Španielska povolené.
Mnohí Katalánci prirovnali policajný zásah z nedele k metódam používaným počas diktatúry generála Francisca Franca. Ocenili súčasne, že katalánska regionálna polícia Mossos d’Esquadra bola “neutrálnejšia”.