Londýn 5. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)
Krajiny západnej Európy sa pomaly ale isto pod vplyvom masovej migrácie menia na islamské krajiny a pôvodné obyvateľstvo sa zrejme z obavy o svoju bezpečnosť sťahuje do oblastí s nižším výskytom prisťahovalcov. Ako ukazuje štúdia, stále viac britských miest sa stáva novým domovom nebielych imigrantov a Briti z nich miznú.
Významný britský Profesor Ted Cantle už v roku 2001 počas nepokojov v britských mestách varoval, že sa rozmáha segregácia imigrantov a belosi sa sťahujú do iných kútov Británie, tam, kde nie je príliš veľa prisťahovalcov.
Zo štúdie, ktorú vypracoval po 15 rokoch, vyplynulo, že počet volebných okrskov, v ktorých tvoria väčšinu voliči prisťahovaleckého pôvodu, vzrástol od roku 2001 zo 119 na 429 v roku 2016. Z Londýna ubudlo 600 tisíc belochov a pribudlo najmenej 1,2 milióna predstaviteľov etnických menšín. Informoval o tom portál idnes.cz
Podľa Cantlea štiepenie Britskej spoločnosti narastá. Vo svojej správe varuje, že vylúčené komunity podporujú v spoločnosti nenávisť a predsudky. “Vieme tiež, že opačný prístup môže fungovať. Veľa výskumov ukazuje, že akýkoľvek kontakt (v rámci minorít a majority) pomáha bojovať so stereotypmi,” vysvetlil Cantle pre server The Guardian.
Cantleova štúdia sa podľa neho zameriava len na populačnú zmenu a neskúma bližšie jej príčiny. V neprospech bielych Britov môže hrať aj väčšia pôrodnosť u prisťahovaleckých rodín.
“Bieli občania opúšťajú časti miest disproporčným spôsobom a bránia sa sťahovaniu do etnicky bohatých oblastí. Nemôžeme ale povedať, akú pre to majú motiváciu,” tvrdí profesor Ted Cantle.
Cantle však priznáva, že v rozhovoroch s obyvateľmi niektorých oblastí, kde v poslednej dobe prevažujú prisťahovalci, cítil určité etnické napätie. “Miesto, kde žili, už naďalej nepovažovali za svoje,” vysvetľuje.
Najnovšia štúdia porovnáva dáta zo sčítania obyvateľov z rokov 1991, 2001 a 2011. Najväčšie rozdiely boli zaznamenané v meste Slough západne od Londýna, kde belosi pred štvrťstoročím tvorili 58,3 percenta populácie a dnes len 34,5 %. V Birminghame štúdia uvádza pokles o asi dvanásť percentuálnych bodov, v Leicesteri dokonca 15. V londýnskej štvrti Newham belosi teraz tvoria iba 16,7 % populácie.
Najväčšie prepady sú zrejmé pri pohľade na niektoré menšie administratívne celky. V jednej z častí správnej oblasti Blackburn with Darwen vedci zistili, že belosi tu tvoria už len 7,8 % populácie. V roku 1991 to pritom bolo 42,3 %. Podobne sú na tom oblasti Handsworth, Bradford či Luton.
Samuel Gdovin