Bratislava 25. júla 2023 (HSP/Pravda/Foto:Twitter)
Americký denník The Wall Street Journal sa domnieva, že Rusko zvíťazilo na svetových trhoch s komoditami. Podľa údajov komoditnej spoločnosti Argus Media cena ropy Urals prvýkrát od začiatku západných sankcií prekročila 60 USD za barel
Podľa ruského ministerstva financií bola priemerná cena vlajkovej ruskej ropnej značky od 15. júna do 14. júla 58,03 USD za barel, pričom North Sea Dated (Brent datovaná) bola na úrovni 76,05 USD za barel; zľava na ruskej rope za toto obdobie tak predstavovala 18,02 USD za barel.
Podľa Alexandra Potavina, analytika spoločnosti Finam FG, aby Rusko mohlo vyvážať ropu nad cenový strop 60 USD za barel, musí rozšíriť vlastnú flotilu tankerov.
“Ak budeme svedkami tvrdej reakcie západných regulačných orgánov v reakcii na prekročenie limitu, s najväčšou pravdepodobnosťou väčšina prepravcov a kupujúcich nebude riskovať a bude hľadať buď iných dodávateľov, alebo obchádzky… Ďalším spôsobom, ako môže Rusko predávať ropu nad cenový strop, je rozšíriť flotilu vlastných tankerov,” citovala experta agentúra RIA Novosti.
Pripomeňme, že v decembri minulého roka krajiny skupiny siedmich štátov, Európska únia a Austrália stanovili tzv. cenový strop pre ruskú ropu prepravovanú po mori – nie vyšší ako 60 USD za barel. Neskôr bol stanovený aj cenový strop pre ropné produkty vyrábané v Rusku – benzín a naftu (nie viac ako 100 USD za barel) a vykurovací olej (45 USD za barel).
Rusko, samozrejme, tieto cenové obmedzenia neuznáva. Podľa výnosu ruského prezidenta Vladimira Putina majú domáce spoločnosti zakázané dodávať ropu súkromným a právnickým osobám, ktoré podporujú cenový strop.
Samozrejme, bolo by zvláštne popierať, že západné sankcie nemajú na nič vplyv. Rusko prijalo viacero opatrení na kompenzáciu negatívneho vplyvu cenového stropu.
Predovšetkým zväčšuje flotilu tankerov, ktorá nie je závislá od západných spoločností. Okrem toho platí zníženie ťažby ropy – ako dočasné opatrenie. Ruské spoločnosti tiež výrazne zvýšili dodávky do krajín, ktoré nepodporujú západné sankcie. Hovoríme predovšetkým o Číne a Indii.
Na Západe sa niektorí politici a úradníci občas snažia vyjadriť nesúhlas s tým, že indické spoločnosti výrazne zvýšili vývoz ruských energetických surovín. Dillí však tieto tvrdenia kategoricky odmieta a zdôrazňuje, že spoločnosti v krajine nezaujíma pôvod ropy, ale jej cena. A energetické zdroje budú nakupovať tam, kde je to výhodné.