V odhaľujúcom interview s nezávislým gréckym spravodajským portálom The Press Project povedal zakladateľ Wikileaks Julian Assange, že za vyhnaním stoviek tisíc Sýrčanov z ich domovov stojí vedomý kalkul skupín, ktoré ťažia priamo z vojny – teda neokonzervatívci USA a ich siete v obrannom priemysle, žoldnierskych spoločnostiach a tajných službách. Assange povedal, že americká vláda pracuje na páde prezidenta Assada už od roku 2006. “Vyľudnenie Sýrie” je súčasťou koncepcie zvrhnutia Assada, “pretože by zmizla najmä stredná trieda, teda lekári, štátni úradníci, právnici, inžinieri – práve tie profesijné skupiny, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie krajiny”. Vyhostenie týchto skupín vedie k masívnemu oslabeniu Assada.
Assange povedal, že sa sám ocitol v koži utečenca a vie, aké je dôležité priateľsky privítať utečencov. Ale na druhej strane je podľa neho “politika otvorených hraníc v Európe” zlá, pretože presne to podporuje ambície Američanov. Assange: “Máme diplomatické poznámky, ktoré ukazujú, že švédska vláda povedala počas vojny v Iraku, že ich príspevok k vojne je prijatie vojnových utečencov. Irak pred pár rokmi požiadal Nemecko, aby neprijímalo Iračanov, pretože je to zlé pre rekonštrukciu krajiny. Nemecko túto túžbu splnilo.”
Assange ďalej tvrdí, že spravodajské agentúry a spoločnosti v oblasti obranného priemyslu majú záujem pokračovať vo vojne v Sýrii: “Spôsobujú problémy, pretože potom sú potrebné na riešenie týchto problémov. Ak nie sú žiadne ďalšie problémy, rozpočty sú škrtané, a to nie je v záujme tých, ktorí vojnu berú ako podnikanie.”
Vojna v Sýrii slúži, okrem iného, na to, aby sa cena ropy udržala nízko. Preto Federálny rezervný systém USA odmieta znížiť úrokové sadzby. Je zaujímavé, že Assange tvrdí, že USA, Británia a Francúzsko prispôsobujú svoju súčasnú stratégiu na Blízkom východe, no Nemecko nie je spomenuté. Či už kancelárka Angela Merkelová svoju politiku otvorených hraníc propaguje po dohode s Washingtonom, nie je známe.
Americký prezident Barack Obama sa snaží prostredníctvom spolupráce s Ruskom ukončiť vojnu v Sýrii. Obama je však pred koncom svojho funkčného obdobia, a preto môže pôsobiť v defenzíve. Lobby zbrojného priemyslu a energetiky sa pripravujú na nového prezidenta a zrejme sa dovtedy budú snažiť zadržať definitívne riešenie krízy v Sýrii. Avšak Rusi vyvíjajú tlak a usilujú sa o diplomatické riešenie. V piatok sa znovu stretnú rokovacie skupiny vo Viedni, tentoraz prvýkrát s účasťou Iránu.