Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov potvrdil, že dohoda môže znamenať začiatok nových vzťahov s USA. Podľa Lavrova vzniká nádej na spoločný postup USA a Ruska proti ISIL a to všetko ani nie rok po tom, ako odchádzajúci americký prezident Barack Obama obvinil ruského prezidenta Vladimíra Putina z miešania sa do sýrskych udalostí s cieľom udržať pri moci Bašára Asada. Rusko ako odpoveď skritizovala USA za podporu protiasadovských skupín, ktoré spolupracovali s ISIL, najmä za podporu Dzabchat an-Nusry.
Podľa viacerých amerických odborníkov bude problematickým najmä dodržiavanie prímeria v oblasti Aleppa, kde by mali odstúpiť od seba obe strany, každá minimálne o 1 km. Ak by to sýrske vládne vojská učinili, opustili by pozície vojenskej akadémie v el Ramus. ktoré v posledných týždňoch krvopotne dobyli. Podľa viacerých vojenských odborníkov ustúpiť z el Ramus nemá pre sýrsku vládnu armádu žiaden význam.
Podľa viacerých odborníkov, ktorí prezentovali svoje názory aj v britskom denníku The Guardian alebo v The Sun je málo pravdepodobné, že sa zastavenie paľby dohodnuté Lavrovom a Kerrym podarí dlhšie udržať. Stále ešte neexistuje zhoda medzi Ruskom a USA ohľadne jednotlivých protiasadovských skupín – ktoré z nich patria k umiernej opozícii a ktoré z nich spolupracujú s al Kaidou alebo ISIL. Britskí odborníci takisto silne pochybujú o tom, že sýrske vládne vojská opustia získané strategické pozície v blízkosti Aleppa.
Pesimisticky hodnotí ďalšie udalosti v Sýrii aj španielska tlač. Španielsky denník El Confidencial skepticky hodnotí možnosť skončenia vojny v Sýrii. Podľa španielskeho denníka ide len o krátku prestávku a po uskutočnení amerických prezidentských volieb a volieb do ruskej Dumy sa zápas v Sýrii znova rozhorí. Dôležitým faktom, ktorý ovplyvní budúce udalosti bude aj to, kto sa stane novým lídrom OSN. Podľa španielskeho denníku netreba zabúdať ani na záujmy Turecka, Saudskej Arábie a Iránu, ktoré sledujú v Sýrii takisto vlastné geopolitické ciele. Rusi a Američania sa dohodli vpodstate len na spoločnom postupe voči an-Nusre a ISIL, pričom časť členov an Nusry sa už pretransformovala na Dzabchat Fatch al-Sham a tvári sa ako “umiernená opozícia” – toto môže byť takisto problémom pre Asada a aj pre Rusov.
Od pondelka 12.9.2016 sa oficiálne mali zastaviť bojové operácie v Sýrii a jednotky sa mali stiahnuť na dohodnuté línie. Na základe dohôd so Ženevy by sa mali zastaviť aj letecké útoky ruského a sýrskeho letectva. Nemecký denník Zeit sústredí svoju pozornosť na humanitárne konvoje, ktoré majú pomôcť v zásobovaní vyčerpaného civilného obyvateľstva a zaoberá sa úvahou, že radikálne zoskupenia ISIL a an-Nusra sa budú snažiť prímerie za každú cenu, aj za pomoci “útoku pod falošnou vlajkou” zlikvidovať, pretože ak prímerie vydrží týždeň, môžu začať spoločné rusko-americké útoky voči týmto teroristickým organizáciám, čo môže znamenať ich výrazné oslabenie a prípadnú porážku v severnej Sýrii a priľahlej časti Iraku.
Podľa informácii z ruských a amerických zdrojov, rokovania trvali tak dlho aj kvôli tomu, že Kerry musel každý bod, ktorý s Lavrovom prerokúval konzultovať s Washingtonom. Okrem klasického zdržiavania a taktiky vyčerpávania ruskej strany, tieto konzultácie Kerryho s Washingtonom naznačujú, že v USA neexistuje jednota ohľadne sýrskej otázky a v americkej administratíve sa stretávajú názory dvoch mocenských zoskupení s odlišným pohľadom na riešenie sýrskej krízy” uvádza ruský autor Vladimir Dobrynin.
Podľa francúzskeho portálu France24.com existujú tri kamene úrazu, na ktorých môže stroskotať riešenie sýrskej krízy, dohodnuté v Ženeve. Ide o hlbokú nedôveru medzi Asadom a protiasadovskou opozíciou, existujúcemu prepojeniu viacerých organizácii protiasadovskej opozície s ISIL a s al-Kaidou ako aj fakt, že na protiasadovskej strane existuje množstvo skupín, z ktorých každá sleduje svoje vlastné ciele. Francúzsky portál takisto pripomína, že na udržanie prímeria v Sýrii budú mať vplyv aj geopolitické aktivity Turecka, Saudskej Arábie, Kurdov i Iránu.
Taliansky denník Corriere Della Sera si v článku Giuzeppe Sarchiniho všímal fakt, že USA prestali žiadať hlavu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a vpodstate ticho súhlasili s jeho ďalším zotrvaním v pozícii sýrskeho lídra. Taliani takisto upozorňujú na fakt, že väčšia časť dokumentu, ktorý Rusko a USA prijali stále nie je prístupný verejnosti a je utajený. Taliani sa dívajú na dohody o Sýrii aj cez prizmu posledného stretnutia G 20 v Číne.
V čom sa však podľa Vladimira Dobrynina väčšina západných denníkov zhodne je skutočnosť, že výsledky rokovaní Lavrova a Kerryho sú stále utajené, čo vytvára priestor špekuláciám, analytici sa zhodujú, že prímerie sa pravdepodobne nepodarí udržať a že pozície Bašara Asada sa upevnili, takže otázka jeho odstúpenia už nie je na programe dňa.