“Biely dom si spočítal, že spolupráca so sýrskym prezidentom je menším zlom v porovnaní s alternatívnymi variantmi ako konfrontácia s Ruskom kvôli Asadovi alebo vstup ťažkých amerických vojsk k pozemnej vojne proti IS,” cituje vydanie šéfa Centra blízkovýchodných výskumov na univerzite štátu Oklahoma Joshua Landisa.
Otázka spojená s prezidentom Sýrie bola pre prezidenta USA Baracka Obamu veľmi citlivá od apríla 2012, kedy Hillary Clintonová, ktorá bola v tom čase ministerkou zahraničia, vyhlásila, že “Asad musí odísť”. Ale pozícia americkej vlády sa začala meniť, keď John Kerry nastúpil do funkcie ministra zahraničia začiatkom roka 2013, a veľmi silne sa zmenila aj od tej chvíle, keď Rusko začalo vojenskú operáciu v Sýrii, píše autor článku.
John Kerry v posledných týždňoch prejavil pružnosť, keď presviedčal Rusko a Irán, aby podporili plán mierovej normalizácie, ktorý podporujú USA, Saudská Arábia a Turecko. Okrem toho, Kerry vyhlásil, že USA a ich spojenci “sa nesnažia o takzvanú výmenu režimu v Sýrii”.
Vláda USA si začína uvedomovať, že jej súčasné zameranie na ozbrojovanie sýrskej opozície nepriamo upevňuje pozície IS a ďalších extrémistov v oblasti, napríklad sýrsku bunku al-Kájdy Džabhát-an-Nusrat. Práve oni sú dnes oveľa nebezpečnejší pre USA a ich spojencov ako Asadov režim, uvádza Washington Times názor Joshua Landisa.
Avšak ako budú reagovať IS a ďalšie džihádské skupiny na pokusy o mierovú normalizácii zo strany medzinárodnej spoločnosti, nie je zatiaľ jasné, píše vydanie.