Dnešnú situáciu Dušenov popisuje ako „predvečer búrky“ a dodáva: Svetová vojensko-politická situácia sa v priebehu posledných dvoch-troch rokov neustále zostruje. Neudivuje, že milióny ľudí si kladú strašnú otázku: bude Tretia svetová vojna? Nekompetentnosť, namyslenosť a strach pred znovuzrodením ruskej moci vrhajú pánov Západu do nebezpečných provokácií a samovražedných avantúr.
Dušenov si vo svojej analýze situácie kladie otázky: „Je v našej dobe možná Veľká vojna v Európe? Azda sa v 21. storočí, uprostred nášho kontinentu, opäť môžu stretnúť v krvavej bitke mnohomiliónové armády vybavené tisíckami tankov a lietadiel, diel a mínometov, okrídlených a balistických rakiet?“ Dušenov sa nazdáva, že, žiaľ, môžu a vysvetľuje: Veď nie nadarmo sa americká propaganda tak urputne pustila do spracovávania obyvateľstva Západu vo „vojensko-patriotickom“ duchu studenej vojny. Čo primälo západných politikov opäť spustiť na plné obrátky ohromnú mašinu protiruskej propagandy? Strach pred znovuzrodzujúcim sa Ruskom, pred politickou vôľou Moskvy, pred pripravenosťou Kremľa dôsledne a rozhodne zastávať svoje národné záujmy. Strach pred Putinom, ktorý ešte vlani, 7. februára 2015, na zjazde Federácie nezávislých odborov Ruska, priamo povedal: „Pokus „zmraziť“ svetový poriadok, ktorý sa vytvoril za posledné desaťročia po rozpade Sovietskeho zväzu, s jedným bezpodmienečným lídrom na čele, ktorý sa nazdáva, že môže všetko a iní môžu iba to, čo on dovolí – Rusko nikdy neuspokojí. Ak sa aj niekomu páči žiť v podmienkach polookupácie – my toto robiť nebudeme…“
Ďalej Dušenov pripomína aj Putinovu reč z roku 2014, v ktorej ruský prezident povedal: „Dnes je potrebná priamosť a ostrosť hodnotenia. Svet vstúpil do obdobia premien a hlbokých transformácií… Zmena svetového poriadku – a jav práve takéhoto rozmeru pozorujeme dnes – bol spravidla sprevádzaný ak nie globálnou vojnou, tak reťazou intenzívnych konfliktov lokálneho charakteru. Vo svete sa nakopilo množstvo protirečení. USA sa rozhodli zmeniť celý svet na svoj obraz, v zhode so svojimi záujmami. To je obhajoba diktatúry i nad ľuďmi, i nad štátmi. No svet sa kardinálne zmenil. Dnes rezko vzrástla pravdepodobnosť celého radu ostrých konfliktov. Znovu sa vraciame do tých čias, keď nie rovnováha záujmov a vzájomných záruk, ale strach zo vzájomného zničenia sa zadržiava štáty od priamej zrážky. Riziká sa neznižujú, ale rastú…“ Dušenov považuje Putinove slová za krajne jasné: sme na prahu vojny. Nádejí na mierové riešenie je stále menej. Nie je to naša voľba, no my sme pripravení prijať ľubovoľnú výzvu.
Je šanca vyhnúť sa krvavým jatkám? – pýta sa Dušenov. A hneď si aj odpovedá: Áno. Ak Západ prizná Rusom právo žiť v súlade so svojimi stáročnými tradíciami, stáročnými ideálmi a svätyňami. Ak sa Západ zriekne úlohy svetového policajta, prestane ohňom a mečom všade vnucovať svoju sodomskú demokraciu… Ak západní finanční špekulanti prestanú ozbíjavať drvivú väčšinu ľudstva a budú súhlasiť so spravodlivým rozdelením prírodných zdrojov a materiálnych bláh. V takom prípade vojna, samozrejme, nebude. No chamtivý Západ s tým nikdy nebude súhlasiť, podčiarkuje Dušenov a ďalej pokračuje: Západní hýbatelia bábkami v USA a v EÚ, pochopiac, že Rusko sa prebudilo a je pripravené definitívne vyjsť spod ich kontroly, sa zaševelili. Neudivuje, že Západ na čele s Washingtonom, rozzúrený putinskými pokusmi obrodiť ruskú moc, prahne po krvi nenávideného „kremeľského diktátora“. Po prvýkrát „ostrý“ scenár štátneho prevratu spojený s fyzickým odstránením prezidenta Ruska zverejnil ešte v lete 2014 bývalý pomocník riaditeľa CIA Herbert Meyer. V článku, ktorý uverejnilo americké periodikum The American Thinker, Meyer povedal: „Ruskí miliardári-oligarchovia musia pochopiť, že prezident Vladimir Putin je pre nich hlavný problém a jeho ambície ich budú stáť ohromné finančné straty. Oni musia presvedčiť Putina opustiť Kremeľ. Ako sa to udeje: za slávnostného salutu, alebo ho vynesú nohami napred s dierkou v zátylku – nám v USA je to úplne jedno. Dôležitý je výsledok. Nemožno tiež vylúčiť, že lietadlo prezidenta Ruska zostrelia nejakí teroristi ozbrojení raketou zem – vzduch.“
Putin na následnej veľkej tlačovej konferencii v Moskve reagoval na vážnu tému so žartovným podtónom: „Pokiaľ ide o palácové prevraty, uspokojte sa: nemáme paláce, preto nemôžu byť ani palácové prevraty. Naša štátna stabilita je založená na najpevnejšom základe – na podpore ruského národa.“ Dušenov Putinove slová dopĺňa takto: „To znamená, že ak my nechceme, aby rozmanitá háveď v útrobách západných tajných služieb rozhodovala za nás, ako má Rusko žiť a kto má byť na čele nášho štátu, ak sa nechceme ocitnúť v situácii nesvojprávnej masovky v scenároch, ktoré napísali obyvatelia vysokých úradov vo Washingtone, alebo v Bruseli, každý musí pochopiť, že práve od neho závisí údel štátu. Hoci aj v neveľkej miere, trochu-trošičku, no – práve od neho. Od našej smelosti, rozvážnosti, múdrosti, mužnosti a trpezlivosti, alebo, naopak – od našej hlúposti, zbabelosti, ľahostajnosti, absencie vôle a sebectva.“
Vladimír Mohorita