Americkí, európski a arabskí predstavitelia údajne povedali The Washington Post, že SAE súhlasili sprostredkovať stretnutie na Seychelských ostrovoch, ktoré sa malo konať 11. januára, teda 9 dní pred Trumpovou inauguráciou.
Preto korunný princ Abú Dabí, šejk Mohammed bin Zayed al-Nahyan, tajne navštívil New York v decembri minulého roka a pod podmienkou zachovania anonymity sa stretol s bývalým americkým poradcom pre národnú bezpečnosť Michaelom Flynnom, s Trumpovým zaťom Jaredom Kushnerom a s poradcom Steveom Bannonom, aby hľadali spôsoby, ako presvedčiť Moskvu neudržiavať blízke vzťahy s Iránom. Zayed mal najmenej dve stretnutia s ruským prezidentom v roku 2016 a snažil sa ho presvedčiť k úzkej spolupráci so SAE a so Saudskou Arábiou namiesto Iránu.
Bývalý americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul vraví, že bolo by to “skvelé”, keby sa to podarilo, ale pýta sa, “prečo by to Putin vôbec robil?” A dodáva: “Neexistuje žiaden záujem Ruska urobiť to. Má dlhý vzťah s Iránom. Spojilo sa s Iránom v bojoch v Sýrii. Predáva zbrane do Iránu. Irán je významným strategickým partnerom Ruska na Blízkom východe.”
Biely dom však takéto stretnutie popiera a podľa nich sa informácia nezakladá na pravde. “Nie sme si vedomí žiadnych rokovaní, a Erik Prince nezohrával žiadnu úlohu,” vyhlásil Sean Spicer, tlačový tajomník Bieleho domu. Erik Prince, zakladateľ Blackwateru, mal požiadavky americkej strany sprostredkovať.
Samotný Trump sa všeobecne vyslovuje v prospech nadviazania úzkych vzťahov s Ruskom, ale vydal niekoľko vyhlásení voči Iránu, v ktorých ho obvinil zo šírenia terorizmu v regióne, a sľúbil zrušiť jadrovú dohodu medzi Iránom a šiestimi veľmocami. Údajne tiež označil Iránske revolučné gardy (IRGC) za teroristickú organizáciu, ale ministerstvo obrany USA varovalo prezidenta voči takémuto kroku.