Washington 20. júla 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
Americký prezident Donald Trump sa rozhodol ukončiť niekoľko rokov trvajúci tajný program Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorého cieľom je vyzbrojovanie a výcvik takzvaných “umiernených” vzbúrencov bojujúcich proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom dnes agentúra AP
Informáciu o zrušení programu priniesol v stredu denník Washington Post. Nemenovaní predstavitelia Trumpovej administratívy pre denník uviedli, že prezidentovo rozhodnutie ukončiť program na podporu sýrskych vzbúrencov súvisí s úsilím Washingtonu o hľadanie riešenia sýrskeho konfliktu v spolupráci s Ruskom, ktoré je Asadovým hlavným spojencom.
Program na podporu umiernených sýrskych vzbúrencov, ktorý v roku 2013 spustila administratíva vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu, bol hlavnou súčasťou úsilia donútiť Asada, aby sa vzdal moci. O užitočnosti programu však začali pochybovať aj jeho zástancovia po tom, čo do sýrskeho konfliktu vstúpilo koncom septembra 2015 Rusko, ktoré americkú angažovanosť v tejto oblasti vníma ako zasahovanie do svojich záujmov. Do dodávok zbraní pre žoldnierov v Sýrii sa zapojili aj štáty Perzského zálivu.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová odmietla správu o prezidentovom rozhodnutí ukončiť program CIA komentovať a uviedla, že nevie, či bolo predmetom niektorého z dvoch stretnutí medzi Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa začiatkom mesiaca uskutočnili v rámci summitu skupiny G20 v nemeckom Hamburgu.
Po stretnutí Trumpa s Putinom Spojené štáty a Rusko oznámili, že sa dohodli na podpore prímeria na juhu Sýrie, kde operuje viacero skupín vzbúrencov, ktorých vyzbrojila a vycvičila CIA.
Podľa Washington Postu k rozhodnutiu ukončiť podporu sýrskych vzbúrencov dospel Trump pred takmer mesiacom po tom, čo sa v Oválnej pracovni Bieleho domu stretol so svojím poradcom pre národnú bezpečnosť H.R. McMasterom a riaditeľom CIA Mikeom Pompeom.
Nemenovaný americký predstaviteľ pre denník uviedol, že ukončenie programu vyzbrojovania a výcviku vzbúrencov proti Asadovmu režimu nebolo podmienkou prímeria na juhu Sýria.
Americký prezident Trump chce vojenské operácie podriadiť armáde a nie spravodajským službám. Tajné služby by mali prostredníctvom takejto zmeny stratégie stratiť na význame, čo by malo za následok škrty v rozpočte. Trump bojuje proti tajným službám odkedy nastúpil do prezidentského úradu. Sám Obama v televíznom programe 60 minút označil žoldniersku stratégiu za zlyhanie, no dodal, že nedokázal presadiť zmenu kurzu.
Rusko ocenilo “vynikajúcu” správu, že USA prestanú podporovať sýrskych rebelov
Predseda výboru hornej komory ruského parlamentu pre medzinárodné záležitosti Konstantin Kosačev dnes privítal “dlho očakávanú, vynikajúcu” správu, že Spojené štáty ukončujú podporu povstalcov vo vojnou sužovanej Sýrii.
“Zmena situácie nepochybne vytvorí ďalšie príležitosti pre rusko-americkú spoluprácu v boji proti terorizmu v tejto krajine,” napísal Kosačev na svojom účte na Facebooku.
Trump a ruský prezident Vladimir Putin sa začiatkom tohto mesiaca stretli na summite popredných ekonomík zo skupiny G20 v nemeckom Hamburgu.
Hovorca Putina Dmitrij Peskov vo vyjadreniach, ktoré dnes priniesli ruské štátne médiá, uviedol, že obaja lídri počas rozhovorov na summite G20 nehovorili o americkej podpore povstalcov v Sýrii.
Rusko je hlavným podporovateľom vládnuceho režimu – svojho dlhoročného spojenca – v Sýrii, kde prebieha krvavá, zložitá občianska vojna s mnohými účastníckymi stranami.
Spojené štáty a niektoré regionálne veľmoci, ktoré obviňujú sýrsky režim z páchania zločinov proti ľudskosti, vrátane zabíjania civilistov, dosiaľ podporovali povstalcov v ich snahe zvrhnúť Asadov režim.
USA a Rusko, napriek podporovaniu opačných strán vo vojne, sa zhodujú na potrebe zlikvidovať organizáciu Islamský štát (IS), ktorú OSN označuje za teroristickú. IS operuje v Sýrii a tiež v susednom Iraku, kde proti nemu bojuje iracká armáda podporovaná zahraničnou koalíciou pod vedením USA.