Prezident Andrej Kiska ešte v apríli vyhlásil výzvu na vytvorenie aplikácií, webstránok, videí či hier, ktoré pomôžu potláčať neznášanlivosť. Dnes je už známy víťaz tejto iniciatívy. Stala sa ním komunita #somtu. Ide o projekt, ktorý sa chce cielene zapájať do nenávistných diskusií na sociálnych sieťach a ukazovať ľuďom fakty, ktoré zverejnili na svojej webovej stránke.
Vysokoškolský učiteľ a politológ Eduard Chmelár sa podľa vlastných slov najprv potešil tomuto projektu, no neskôr zistil, že to s ním nie je až také ružové, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
“Hneď prvý banner na ich webstránke s podtitulom „prinášame slušnosť a fakty do online diskusií“ venovaný Severoatlantickej aliancii je silne zavádzajúci. Sú na ňom vojaci NATO, ktorí sa hrajú s afganskými deťmi – klasický motív vojnovej propagandy, ktorý sa používa už od tridsiatych rokov minulého storočia. Po rozklikaní obsahu zistíte, že ide o propagandistický text NATO a think-tanku CEPI a doslova okopírovaný z oficiálnej stránky Severoatlantickej aliancie,” tvrdí Chmelár.
Podľa Chmelára je tento materiál plný toľkých zámerných dezinformácií, nepresností i hrubých lží, že to spochybňuje celý zámer autorov vnášať do diskusií fakty :
“Od tvrdenia, že brutálne prepadnutie a bombardovanie Juhoslávie (ktoré sa v texte označuje orwellovsky ako „letecká kampaň“) bolo v súlade s medzinárodným právom, cez trápne pokusy vyvracať, že vojna v Afganistane bola prehrou až po zavádzanie, že protiraketová obrana NATO nie je namierená proti Rusku. ”
Podľa tohto známeho slovenského politológa je klamstvom aj to, že NATO nesľúbilo, že nebude rozmiestňovať vojská a budovať infraštruktúru v nových členských štátoch. Vyvrátiť to mal v roku 2014 bývalý nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher, ktorý citoval vyhlásenie NATO z roku 1997 a vyjadril pochopenie pre rozhorčenie prezidenta Ruskej Federácie, Vladimíra Putina.
Chmelár tiež vyvracia tvrdenia, že do NATO sa vstupuje dobrovoľne:
“V čase, keď ministri zahraničných vecí členských štátov NATO prijímali Čiernu Horu do aliancie, bola väčšina obyvateľov tejto krajiny proti, v Podgorici boli masové protesty a pravoslávna cirkev vyzývala na referendum. Na Slovensku požadovalo referendum v čase ratifikácie vstupu do NATO slovenským parlamentom 75 percent občanov. A len nedávno sa NATO vyhrážalo predstaviteľom bosnianskych Srbov, ktorí kategoricky trvajú na tom, že Bosna nevstúpi do NATO skôr ako si nevyrieši vzťahy s Ruskom.”
Eduard Chmelár aj z týchto dôvodov tvrdí, že projekt “som tu” je zrejme ďalším frontom informačnej vojny a nie nástrojom na šírenie pravdy.
“Nečudujem sa, že takáto zavádzajúca až lživá propaganda natistov (prívržencov NATO) nadchla Andreja Kisku. Nečudujem sa ani tomu, že zaujala člena poroty z Globsecu, ktorý je financovaný najväčšou zbrojárskou firmou na svete. Čudujem sa však, že sa do takýchto dezinformačných služieb dali zlákať mladí ľudia. ”
Za zmienku však stojí aj propaganda, na ktorú sa dali zlanáriť mladí z iniciatívy #somtu v súvislosti s LGBTI. Na svojej stránke totiž uvádzajú, že ktokoľvek by chcel svoju prípadnú homosexuálnu orientáciu riešiť liečbou, nedopadne dobre, a trvajú na tom, že je to dané od narodenia. Svojmu názoru však neprikladajú žiadne vedecké argumenty.
AKTUALIZÁCIA: Iniciatíva “som tu” svoj svetonázorový popis k jednotlivým kategóriám, ktorým mali jej tvorcovia bojovať proti extrémizmu a ktorým sa prezentovali na súťaži, nateraz zo svojej stránky stiahla a ostali len kategórie, ktorým sa má venovať.
Samuel Gdovin