Donald Trump sa teda ukázal ako rozhodný pištoľník, ktorý dokáže odrovnať indiána jedným výstrelom. Navyše potvrdil, že sa tešil, keď mohol informáciu o útok poskytnúť čínskemu prezidentovi ešte pred oficiálnym skončením večere. Podľa Trumpa Si Ťin-pching 10 sekúnd mlčal a potom požiadal tlmočníka, aby mu Trumpovu informáciu zopakoval.
Potom Donald Trump zdôraznil, že Si Tien-pching mu v reakcii odpovedal, že podobné kroky sú prípustné, “ak je niekto tak krutý, že zaútočí chemickými krokmi proti malým deťom” a na záver interview Trump dodal že si so Si Ťin-pchingom skvele rozumeli.
Je až prekvapujúce, koľko chýb môže urobiť jeden Američan len za necelých 10 minút a najmä keď tento Američan má jednu z najvýznamnejších a najzodpovednejších funkcií vo svetovej politike. Samozrejme mnohí Američania sú šťastní, že sa ich prezident prejavil ako odvážny cowboy a podobne to vnímajú aj mnohí sympatizanti americkej politiky. Desaťsekundové mlčanie Si Ťin-Pchinga a požiadavka, aby tlmočník zopakoval Trumpovú informáciu sú však jednoznačným svedectvom, že o žiadnom skvelom porozumení, nemohlo byť ani reči.
Všetci vedia, že čínsky prezident Si Ťin-Pching hovorí skvele po anglicky a žiaden preklad nepotreboval, dodržal však zásady diplomatického protokolu, napriek tomu že sedel za stolom s americkým cowboyom, ktorý momentálne zastáva funkciu amerického prezidenta. Desaťsekundové mlčanie a požiadavka o zopakovanie Trumpových slov sú jednoznačným vyjadrením sa čínskeho prezidenta k “zákusku Tomahawk”.
Číňania toto americké grobianstvo a hrubú demonštráciu sily v čase čínskej návštevy pri ktorej sa venovali ekonomickým otázkam pravdepodobne vyhodnotili ako pokus zatlačiť a ponížiť čínsku delegáciu a prijali už aj riešenie, ako budú ďalej reagovať. Takisto Trumpom zverejnené informácie, ktoré získali médiá a kochanie sa čínskym mlčaním je hrubým porušením diplomatickej etikety a totálne nepochopenie čínskych tradícií.
Si Tien-pchingova reakcia, ktorý povedal, že podobné kroky sú prípustné, ak je niekto tak krutý, že zaútočí chemickými zbraňami proti malým deťom,” majú takisto veľkú vypovedaciu hodnotu a dôraz stojí práve na slovku “ak”. Číňania dobre vedia, že Bašár Asad chemickými zbraňami neútočil a dobre vedia, kto má v provokácii s chemickými zbraňami prsty. Ak si Američania myslia, že by mohli Číňanov oklamať, tak sú veľmi naivní a hlúpi.
Donald Trump môže akurát tak presvedčiť amerických voličov a amerikanofilov o tom, že je rozhodný a silný prezident, ktorý ukázal Číňanom ich miesto a potvrdil americký primát vo svete, odborníci a vzdelaná samozrejme verejnosť vedia svoje.
Ak teda odstránime mediálny balast a cowboyské gestá ostáva otázka, prečo sa Donald Trump rozhodol k tomuto kroku voči čínskemu prezidentovi. Podľa niektorých informácii chcel Donald Trump špeciálne naniesť úder image čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, predstaviteľa čínskeho “klanu princov”, pretože Trump sleduje americké ciele v zložitej situácii, ktorá momentálne existuje v terajšom čínskom vnútropolitickom zápase.
Na čo sa však môže Donald Trump s určitosťou spoľahnúť je skutočnosť, že kauza “dezert Tomahawk a 10 sekúnd čínskeho mlčania” sa ešte neskončila.
Dmitrij Dzygovbrodskij