Bratislava 11. augusta 2015 (HSP/Foto:Facebook)
Embargo na vývoz vybraných komodít poškodzuje mnohých európskych výrobcov, ktorí pre nezmyselne sankcie politikov musia znižovať výrobu, či prepúšťať zamestnancov
V niektorých krajinách ako Rakúsko, či Česko, si domáci výrobcovia vylobujú aspoň nejaké výnimky, vďaka ktorým nemusia prepúšťať a zhoršovať sociálnu situáciu v postihnutých regiónoch. Na Slovensku, ktoré má podľa liberálnych médií údajne „proruskú“ vládu je tomu presne naopak. Príkladom môže byť slovenská zbrojovka Grand Power, vybudovaná slovenským konštruktérom zbraní Jaroslavom Kuracinom bez jediného eura štátnej pomoci, zamestnávajúca vyše 100 ľudí v regióne z vysokou nezamestnanosťou.
Kým české ministerstvo priemyslu vydalo českej zbrojovke CZ Uherský Brod licenciu na vývoz zbraní, ktoré nie sú určene na „vedenie vojny”, slovenskému výrobcovi naše ministerstvo hospodárstva neumožnilo ani vývoz náhradných dielov pre jeho zbrane predané v Rusku.
Do kategórie „zbrane ktoré nie sú určené na vedenie vojny“ sa od výrobcu CZ dostal dokonca aj samopal 805 Bren.
Ten je v ponuke na ruskom trhu ako novododaný z dátumom 15.7.2015. Kúpiť si môžete aj samopale Škorpión a MK3. Rovnaké výnimky má aj rakúsky Glock.
Dôvod, prečo českí politici umožnia vyvážať Českej Zbrojovke zbrane do Ruska a slovenskí nepovolia svojmu výrobcovi vyviezť ani náhradne diely, môže však byť aj omnoho prozaickejší ako starosť o ekonomiku a udržanie zamestnanosti v regióne.
Slovenský výrobca ma zrejme smolu, že ho na rozdiel od Českej Zbrojovky nevlastní cyperský holding s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ktorej súčasťou sú údajne aj politické špičky.
O zbrojovke Grand Power sme písali aj v súvislosti so zmanipulovaným tendrom na dodávku pištolí pre políciu a armádu. (viac TU)
Martin Brandt