Ufa, Moskva, 16. júla 2015 (HSP/Foto: TASR/AP-Ivan Sekretarev )
V priebehu pár dní (8.-10. júla) sa v ruskom meste Ufa konali dva významné summity – summit krajín BRICS а summit Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS). Európske a zaoceánske média nevenovali týmto významným medzinárodným podujatiam veľkú pozornosť
Ruský rezort zahraničia zhodnotil výsledky týchto dvoch summitov. Poukazuje na veľmi reprezentatívnu zostavu týchto podujatí, na ktorých sa zúčastnili mnohí hlavní predstavitelia rôznych krajín. Iba zoznam tých najvyšších predstaviteľov je dosť dlhý: zástupcovia členských štátov BRICS – prezident Ruska Vladimir Putin, prezidentka Brazílie Dilma Rouseffová, predseda indickej vlády Naréndra Módim, preziden Číny Si Ťin Phing, prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma ako aj lídri 15 pozvaných štátov – arménsky prezident Serzh Sargsian, afganský prezident Achmadzaj, bieloruský prezident Alexander Lukašenko, iránsky prezident Hasan Rúhání, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, kirgizský prezident Almazbek Atambajev, mongolský prezident Tsakhiagiin Elbegdorj, pakistanský premiér N. Šaríf či tadžický prezident E. Rachmon.
V rámci summitu BRICS sa konalo stretnutie lídrov členských krajín BRICS v úzkom a širšom kruhu a tiež ich stretnutie s lídrami pozvaných štátov. Hlavným záverom tohto summitu bolo vytvorenie Novej rozvojovej banky a Fondu podmienených devízových rezerv s celkovým objemom 200 miliárd dolárov. Nová banka má úverovať spoločné globálne projekty dopravnej a energetickej infraštruktúry a priemyselný rozvoj. Podľa vymenovaného prezidenta banky Kundapura Vamana Kamatha Nová rozvojová banka BRICS začne pôsobiť v apríli budúceho roka.
V rámci summitu Šanghajskej organizácie spolupráce sa uskutočnili rokovania Rady hláv členských štátov ŠOS v úzkom a širšom kruhu, bolo podpísaných 19 spoločných dokumentov: uznesenie o schválení Stratégie rozvoja ŠOS do roku 2025, rozhodnutie o začatí prístupového konania k vstupu do ŠOS Indie a Pakistanu, rozhodnutie o pridelení partnerského statusu Azerbajdžanu, Kambodži i Nepálu, a iné. V závere summitu bola prijatá spoločná Deklarácia, v ktorej členské štáty vyjadrili konsolidovaný postoj k nevyhnutnosti čo najrýchlejšieho obnovenia mieru na Ukrajine na základe bezvýhradného splnenia, všetkými stranami vnútroukrajinského konfliktu, Minských dohôd z 12. februára 2015.
Zúčastnené krajiny zároveň vyhlásili, že politické a diplomatické urovnanie konfliktov v rôznych regiónoch sveta za dodržiavania noriem a princípov medzinárodného práva nemá alternatívu. Najvyšší predstavitelia štátov tiež vysoko ocenili dosiahnutie dohody o urovnaní situácie okolo iránskeho jadrového programu. Šanghájska organizácia spolupráce sa hlási k nešíreniu jadrových zbraní, jadrovému odzbrojeniu a k spolupráci v oblasti mierovej jadrovej energetiky v podmienkach rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti pre všetkých.
Dokument prezentuje jasné stanovisko zúčastnených krajín ohľadne jednostranného a neobmedzeného znásobenia jednotlivými štátmi alebo skupinami štátov systémov protiraketovej obrany, ktoré poškodí medzinárodnú bezpečnosť a destabilizuje situáciu vo svete, a vyjadruje názor, že bezpečnosť jedného štátu sa nesmie presadzovať na úkor bezpečnosti iných krajín.
Hlavy štátov – účastníkov summitov prijali Spoločné vyhlásenie pri príležitosti 70. výročia Víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne, v ktorom sa vyjadruje hlboká vďaka tým, ktorí za cenu obrovských ľudských obetí a materiálnych strát zbavili svet hrozby zotročenia a likvidácie a potvrdzuje sa odhodlanosť všemožne posilňovať všestrannú spoluprácu so svetovým spoločenstvom na základe vzájomnej dôvery, výhody, rovnosti vzájomných konzultácií a úcty voči rozmanitým kultúram, na základe snahy o spoločný rozvoj a spoločné vytváranie efektívneho modelu medzištátnych vzťahov.
V rámci summitov sa konalo niekoľko stretnutí na najvyššej úrovni a tlačové konferencie prezidenta Ruska Vladimíra Putina a ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova.
Vo chvíli, keď sa Európska únia zmieta v patovej situácii riešenia gréckej dlhovej krízy a má problémy udržať sociálne vrenie v celej Európe i stabilitu meny v Eurozóne, keď Brusel zúfalo pumpuje do ekonomiky EÚ tlačené “papiere” denne v hodnote 60 miliónov eur, keď má Európska únia obrovské problémy s absorbovaním tisícov utečencov z Afriky a zo zruinovaných krajín Blízkeho Východu a jej hospodársky rast takmer stagnuje s výhľadom sotva 3,3 percenta nárastu v roku 2015, keď USA prestáva udávať vo svete hospodársky tón a Dohoda o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) už nadobudla veľmi zlú povesť a je spravodlivo odmietaná, v tej chvíli sa v nejakej sibírskej Ufe (o ktorej Slováci sotva vedia z Haškovho rozprávania o Dobrom vojakovi Švejkovi a kvôli tomu, že je tam hokejový klub KHL) stretáva množstvo nových silných hospodárskych „hráčov“ a rokujú o finančných tokoch a rozvoji spolupráce na ďalšie desaťročia… A títo hráči už onedlho budú najsilnejšími na svete…
Eugen Rusnák