Základný program KDH nadväzuje na program Lepšie Slovensko z roku 1993. “Je zameraný na tvorivé a vyspelé Slovensko,” povedal Figeľ. Cieľom stratégie KDH plus je zase zmena dnešného ľavicového smerovania Slovenska a presadenie dôležitých priorít programu KDH do programu budúcej vládnej väčšiny. “Chceme postaviť alternatívu voči populizmu zľava i sprava, politickej nestabilite a oligarchizácii politiky. Pozývame k spolupráci tých, ktorí zmýšľajú a konajú podobne, a to osobnosti, politikov a politické subjekty, ktoré považujú KDH za dôveryhodného partnera,” vyzval Figeľ.
V doobedňajšej časti programu sa bude spomínať, ale aj diskutovať o ďalších krokoch. Pozvanie do debaty prijali aj predseda KDÚ-ČSL a podpredseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, poslanec Európskeho parlamentu a bývalý premiér Slovinska Alojz Peterle, Georg Milbradt, Pavol Demeš, Terézia Lenczová či Marta Bariak Košíková. Prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý v súčasnosti už členom hnutia nie je, pozvanie neprijal.
KDH patrí medzi najstaršie subjekty na slovenskej politickej scéne. Jeho vznik iniciovali kresťanskí disidenti 30. novembra 1989 výzvou, pod ktorou boli podpísaní Ján Čarnogurský, Anton Selecký, spisovateľka Hana Ponická, Miroslav Tahy, Konštantín Viktorín, Ivan Čarnogurský a pesničkár Ivan Hoffman. KDH malo v doterajšej svojej histórii troch predsedov Jána Čarnogurského (1990 – 2000), Pavla Hrušovského(2000 – 2009) a úradujúceho predsedu Jána Figeľa(od r. 2009).
“Je to jediná strana vybudovaná zdola. KDH je 25 rokov kontinuálne zastúpené na všetkých úrovniach slovenskej politiky,” povedal Figeľ. KDH bolo podľa neho pri všetkých kľúčových rozhodnutiach slovenskej politiky počas uplynulých 25 rokov. Pripomenul víziu kresťanských demokratov o slovenskej hviezdičke v Európskej únii, ale aj dôležité ekonomické reformy. “Bol to boj o slobodu, demokraciu, sociálne a ľudské práva a právny štát,” zhodnotil 25-ročné pôsobenie Figeľ.
On sám je však presvedčený, že KDH musí byť viac angažované a razantné v oblasti hospodárstva a zamestnanosti, chlebovej agendy. “Dnes je práca spolu s rodinou a spravodlivosťou dlhodobou programovou prioritou hnutia,” dodal.
Prácu a spravodlivosť si ľudia zaslúžia viac ako vlaky zadarmo
Prácu a spravodlivosť potrebujú ľudia viac ako vlaky zadarmo a KDH chce občanom k práci a spravodlivosti pomôcť. Vo svojom prejave na dnešnom sneme KDH v Nitre to vyhlásil líder hnutia Ján Figeľ.
“Vláda tieto problémy riešiť nevie a korupciu riešiť nechce. Ak bude ale SR viac troviť ako tvoriť, tak konzumujeme budúcnosť, čo je nemorálne voči našim deťom,” upozornil šéf kresťanských demokratov s tým, že teraz potrebujeme tvorivé a vyspelé Slovensko.
Figeľ pri príležitosti 25. výročia založenia KDH uviedol, že ide o najstaršiu ponovembrovú stranu aj preto, lebo má ľudí verných a vytrvalých. “Niektorí si November ’89 nevšimli, niektorí ho nechápu, pre nás je však November ’89 našou DNA, lebo je o slobode, návrate do Európy, o tom, čo naši otcovia nemali,” vysvetlil.
Do roka sa politická mapa zmení, o našej stratégii rozhodne Rada
Opozičné KDH chce zmeniť ľavicové smerovanie Slovenska a vytvoriť neľavicovú alternatívu okolo KDH. Na dnešnej tlačovej konferencii po skončení slávnostnej časti výročného snemu KDH to povedal líder hnutia Ján Figeľ v odpovedi na otázku, či KDH pripúšťa povolebnú spoluprácu so Smerom-SD.
“Do roka sa politická mapa zmení. Mandáty rozdávajú občania, naša zodpovednosť je mať atraktívnu, zrozumiteľnú a silnú ponuku,” upozornil s tým, že o volebnej stratégii hnutia rozhodne pred kampaňou Rada KDH. Figeľ tu však zopakoval, že cieľom jeho hnutia nie je Smer-SD doplniť, ale ho nahradiť. “Slovensku len stabilná vláda nestačí, musí byť aj zodpovedná,” povedal.
Poslanec KDH Jozef Mikloško v rozhovore pre Aktuálne.sk povedal, že si spoluprácu KDH so Smerom-SD vie predstaviť a dokonca je presvedčený, že to inak ani nemôže skončiť. “V roku 2016 Smer nebude mať väčšinu a niekoho bude k vláde potrebovať. Mal by sa dovtedy zbaviť ľudí, ktorí boli zapletení do káuz a ktorí v tomto volebnom období málo pracovali. Smer má aj sociálne, ba aj kresťanské krídlo, aj keď niekedy ťahá príliš doľava, ale aj doprava. V Európe sú dobré príklady pravo-ľavých vlád, napríklad v Nemecku,” povedal pre spravodajský server. Mikloško si zároveň nemyslí, že by takáto koalícia znamenala koniec pre KDH.
Figeľ slová svojho straníckeho kolegu komentovať nechcel. “Predstavivosť môže byť rozmanitá, KDH sa ale rozhodne na úrovni kompetentných orgánov,” zopakoval. Poslanec Július Brocka (KDH) s úsmevom podotkol, že Mikloško vedie v parlamente modlitebný krúžok a v poslednom čase sa s ním chodia modliť najmä poslanci Smeru-SD. Možno z toho to usudzuje,” dodal.
jf