VÝROČIE: Invázia do ČSSR bola pre Sovietov úspešná len po vojenskej stránke

❚❚

Bratislava 20. augusta (TASR) – Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 bola pre Sovietsky zväz vydarenou vojenskou operáciou, no zároveň neúspešnou politickou akciou. Vojenský historik Michal Štefanský pripomína, že Sovietom a ďalším spojeneckým vojskám sa síce podarilo obsadiť Československo, no hlavný cieľ, nastoliť robotnícko-roľnícku vládu, presadiť nedokázali.

"Už po štyroch dňoch od začiatku invázie sovietske vedenie zhodnotilo operáciu z politického hľadiska ako neúspešnú," uviedol Michal Štefanský z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Dodal, že z nenaplnenia hlavného cieľa, nastolenia robotnícko-roľníckej vlády, obviňovali Sovieti Aloisa Jindru, Vasiľa Biľaka a ďalších členov tzv. konzervatívneho krídla Komunistickej strany Československa (KSČ). "Doslovne im vyčítali, že sa po obsadení ČSSR spojeneckými vojskami zachovali zbabelo," dodal Štefanský. Pripomenul, že Komunistických konzervatívcov Moskva v neskoršom období využívala ako ľudí, ktorí formou rôznych nátlakov urýchľovali normalizačný proces. Pod ich nátlakom bol dokonca Gustáv Husák.

Ak sa politicky invázia skončila nezdarom, z hľadiska vojenskej operácie mohli Sovieti pokladať akciu za mimoriadne vydarenú. "Ďalších 20 rokov ju Sovieti vydávali za príklad efektívnej vojenskej operácie," upozornil Štefanský. Sovietske velenie operáciu Dunaj hodnotilo ako dobrú, jasnú a ráznu operáciu a taký istý názor mali vojenskí predstavitelia západných mocností. "Tí uznali, že operácia Dunaj bola rýchla, prekvapujúca a dobre utajená," uviedol Štefanský.

Dôkazom dobrej organizácie operácie bol podľa Štefanského fakt, že sovietske, poľské, bulharské a maďarské vojská obsadili všetky strategické body v Československu v priebehu 33 hodín. "Napríklad do Prahy sa spojenecké vojská dostali už po troch hodinách od začiatku operácie, pričom obsadili najdôležitejšie body, vrátane ruzynského letiska, budovy Ústredného výboru KSČ, ministerstva vnútra a generálneho štábu Československej armády."

.

Spojenecké vojská vstúpili do ČSSR z NDR, Poľska, oblasti Zakarpatskej Ukrajiny a Maďarska. Z nemeckého územia mali do ČSSR vstúpiť aj vojaci NDR. Bola to siedma tanková divízia a 11. motostrelecká divízia v počte 15.000 vojakov a veľkým množstvom ťažkej techniky. Napokon sa však na územie ČSSR dostala iba malá skupina spojárov. Väčšina nemeckých vojakov ostala za hranicami na priamy príkaz Moskvy. "Hovorí sa, že Brežneva o to poprosil Alois Jindra, ktorý dôvodil tým, že ak by vpadli do ČSSR Nemci, pripomínalo by to udalosti z roku 1939," uviedol historik Michal Štefanský.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

13:49

Lukašenko pripustil, že počas prezidentských volieb budú v Bielorusku túto zimu opäť protesty.

Povedal, že v takom prípade by opäť vypol internet.

„Ak sa to zopakuje, vypneme ho úplne,“ povedal Lukašenko.

Tvrdí, že jeho zvrhnutie počas týchto protestov v roku 2020 by mohlo viesť k vojne v Bielorusku. Lukašenko sa domnieva, že protesty proti nemu zorganizovalo Poľsko a že vojská NATO boli „pripravené“ na vstup do krajiny.

„Pochopil som, k čomu by sme mohli dospieť. Mali by sme vojnu horšiu ako na Ukrajine. Mali by sme ju, bola by tvrdšia. Oni (vojská NATO – pozn. red.) by postúpili až k Smolensku. Aká by bola odpoveď? Ako by reagovalo Rusko? Začala by sa vojna, opäť na našom území,“ povedal Lukašenko.

13:47

Dôvodom urážok predsedu českého opozičného hnutia ANO Andreja Babiša, ktoré v piatok v Poslaneckej snemovni adresoval premiérovi ČR Petrovi Fialovi, je podľa predsedu vlády to, že ho desí predstava platiť “svojim zamestnancom” nemecké mzdy, ktoré chce Fiala zabezpečiť. Napísal to na sociálnej sieti X.

13:46

Za hroznú eskaláciu, ktorá ukazuje, aká nebezpečná je táto vojna, označil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz nasadenie rakety stredného doletu pri štvrtkových útokoch ruských síl na Ukrajinu. Platí to aj o vyslaní severokórejských vojakov do bojov v ruskej Kurskej oblasti.

13:45

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v piatok poďakoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za “jasné morálne posolstvo”. Reagoval tak na úmysel maďarského premiéra pozvať ho do Maďarska napriek tomu, že Medzinárodný trestný súd (ICC) na izraelského premiéra vo štvrtok vydal zatykač.

13:44

Veľkú časť Južného terminálu letiska Gatwick pri Londýne v piatok evakuovali z dôvodu “bezpečnostného incidentu”. Letisko to oznámilo na sieti X.

13:43

Podľa Kremľa “niet pochýb” o tom, že Washington pochopil štvrtkové varovanie zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré vyslovil po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou stredného doletu.

13:41

Najmenej desať maoistických povstalcov zabili v piatok počas prestrelky v indickom štáte Čatísgarh bezpečnostné zložky, oznámila miestna polícia. Indická vláda totiž zvyšuje úsilie o potlačenie tohto dlhotrvajúceho ozbrojeného konfliktu, ktorý si už vyžiadal mnoho obetí.

13:28

Troch zranených si vyžiadala piatková zrážka nákladného vlaku s pracovným vlakom na západe Nemecka medzi Kolínom nad Rýnom a Aachenom. Lokomotíva a desať vagónov nákladného vlaku sa vykoľajili, čo spôsobilo vážne komplikácie v regionálnej i diaľkovej železničnej doprave. Medzi hlavnými stanicami v oboch mestách bola dočasne zavedená náhradná autobusová doprava, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

13:27

Pokiaľ vyšetrovanie odhalí, že poškodenie dvoch optických káblov v Baltskom mori bolo úmyselné, spojenci v NATO musia reagovať. V piatok to vyhlásila odchádzajúca litovská premiérka Ingrida Šimonyté. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Litva, Švédsko a Fínsko spustili vyšetrovanie. V závislosti od ich výsledkov musia Európska únia a spojenci v NATO primerane reagovať na toto škodlivé konanie uplatnením reštriktívnych opatrení,” vyhlásila Šimonyté.

13:25

Štát poskytol päťmiliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na kúpu 44 bytov vlastnených spoločnosťou K.M. Property, ktorej jediným vlastníkom a konateľom je Jozef Migaš mladší, syn bývalého politika a nominanta vlád Roberta Fica (Smer-SD). Firma Quaestor, ktorá je príjemcom úveru, pritom od roku 2019 nedosiahla zisky ani v hodnote 10.000 eur, jej ročné tržby kontinuálne klesajú od roku 2021, neuvádza počet svojich zamestnancov a má nedoplatky na finančnej správe. Upozornil na to v piatok opozičný poslanec Marek Lackovič (PS).

13:24

Dotovanie fosílnych palív nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné ekonomicky, sociálne ani environmentálne. Plošné dotácie na energie pritom neúmerne zvýhodňujú tých, ktorí plytvajú energiami a majú dostatočné finančné zdroje, čím sa podpora míňa svojmu cieľu, uviedli v piatok predstavitelia mimovládnych environmentálnych organizácií.

13:23

Po tom, ako v ostatných prezidentských voľbách v USA zvíťazil republikán Donald Trump, ktorého plány zvyšujú riziko obchodných vojen, šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová opätovne vyzvala na ekonomickú integráciu naprieč Európou. Ako povedala, zvyšovanie napätia vo svetovom obchode a rastúca technologická priepasť medzi Európou a USA zvyšuje naliehavosť konať. Informovala o tom agentúra Reuters.

13:22

Spoločná európska mena v piatok klesla na najnižšiu úroveň oproti americkému doláru od decembra 2022. Trhy tak reagovali na údaje z eurozóny, ktoré ukázali, že aktivita jej súkromného sektora sa v novembri znížila. Najznámejšia digitálna mena bitcoin však pokračuje v raste a blíži sa k hranici 100.000 USD. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

Euro v porovnaní s dolárom kleslo v piatok o 0,40 % a na 1,04347 USD.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali