Ministri obrany Spojených štátov a Ruska hovorili o spôsoboch, akými by ukončili občiansku vojnu v Sýrii. Ashton Carter a Sergej Šojgu sa počas 50 minút dlhého telefónneho hovoru dohodli na tesnejších konzultáciách o opatreniach na vyriešenie konfliktu, rovnako ako na boji proti extrémistom milície Islamského štátu, oznámilo v piatok ministerstvo obrany USA. Bolo to prvýkrát za viac ako rok, čo sa ministri obrany oboch krajín rozprávali priamo. Ministerstvo obrany v Moskve povedalo, že v mnohých ohľadoch sa s USA zhodujú.
Hlavný bod diskusie: Američania si vzali za hlavný vojenský cieľ zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada. Americký minister zahraničia John Kerry poznamenal v Londýne: Riešenie konfliktu je možné iba v prípade, že Asad neostane v kancelárii dlho. Americký prezident Barack Obama povedal, že sú nútení spolupracovať s Ruskom. Zdá sa, že Američania od tohto bodu pomaly upustili.
Rusko prevzalo iniciatívu pred niekoľkými týždňami: minister zahraničia Lavrov hovoril s niekoľkými opozičnými vodcami. Rusi však odmietajú zvrhnutie demokraticky zvoleného prezidenta.
Už v roku 2012 Moskva predložila návrh, ako môže dôjsť k mierovému riešeniu, ktorý by tiež zahŕňal nové voľby. Západ však tento návrh zamietol.
Následná vojenská ofenzíva Spojených štátov zlyhala, tvrdí Rusko. Teraz by však mohlo dôjsť k tomu, že sa veľké mocnosti budú snažiť pracovať bok po boku s cieľom ukončiť vojnu v Sýrii. Vojenská akcia NATO v regióne v minulosti len urýchlila občiansku vojnu. Kerry sa vo štvrtok vo Washingtone prvýkrát vyjadril aj k utečencom v Európe. Situácia nastala v Európe najmä v dôsledku sýrskej občianskej vojny. Kerry prirovnal Asada k IS – podľa neho obe strany predstavujú rovnako veľkú hrozbu. Zrejme Američania vidia, že EÚ hrozia vážne problémy v prípade, že sa utečenecká kríza rýchlo neskončí.
Napokon, negatívny postoj voči NATO zaujali aj niektoré krajiny EÚ: nemecký spolkový minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier povedal, že sýrska občianska vojna má riešenie len v spolupráci s Ruskom. Dokonca aj Rakúsko sa vyjadrilo pozitívne k spolupráci s Ruskom. Iba kancelárka Angela Merkelová sa doposiaľ nevyjadrila na túto tému. Je možné, že kancelárka chcela počkať, kto zvíťazí vo Washingtone. Kerry cestuje cez víkend do Berlína, kde sa očakáva, že kancelárku informuje o novej situácii v oblasti.
Ak by skutočne došlo k spojeniu USA a Ruska, bola by to porážka pre neokonzervatívcov v USA. Skupina vedená senátorom Johnom McCainom odmieta akúkoľvek spoluprácu s Ruskom.