Obyvateľom sa podľa informácií portálu Slovenskývýchod.sk plánované aktivity nepáčili, a preto vyzvali starostu a obecných poslancov, aby podnikli kroky proti prieskumným vrtom v dvoch lokalitách obce.
Britská spoločnosť so sídlom v Londýne má už niekoľko rokov povolenie na prieskum podložia na východnom Slovensku. V lete roku 2012 sondovalo lietadlo geologickej spoločnosti rozsiahle územie od Bardejova až po Novú Sedlicu, v okrese Snina.
„V decembri minulého roka prišli zástupcovia ťažobnej spoločnosti s tým, že tu chcú v katastri našej Oľky robiť dva prieskumné vrty,“ uviedol starosta Oľky Vladimír Ščerba. Podľa jeho slov ma spoločnosť všetky potrebné povolenia.
Zároveň si ťažobná spoločnosť údajne prenajala pozemky od štátneho podniku Lesy SR v časti Krivá Oľka a v Oľke pozemky od Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove. O tomto kroku obyvatelia nevedeli. Následne sa dozvedeli, že britská spoločnosť chce uskutočniť ťažbu bridlicového plynu.
S ťažbou obyvatelia obce Oľka nesúhlasia. Spísali petíciu, pod ktorú sa podpísalo približne 200 z 329 obyvateľov. Podobné aktivity zamietli starostovia českých obcí, avšak v Poľsku rafinérske spoločnosti privítali a čakajú, kedy začnú ťažiť.
Prieskumné vrty
Britská spoločnosť získala od Ministerstva životného prostredia SR tri prieskumné licencie. Povolením firma disponuje už od roku 2006. Na základe neho môže podľa portálu Slovenský východ preskúmať územie s rozlohou približne 1.200 kilometrov štvorcových v troch okresoch východného Slovenska – Medzilaborce, Svidník a Snina. Podľa informácií RTVS spoločnosť už preskúmala viac ako 2.000 kilometrov štvorcových. Do prieskumu už firma investovala takmer 20 miliónov eur.
V obci Oľka plánovala firma uskutočniť dva prieskumné vrty. Proces každého z vrtov mal trvať najmenej dva týždne. V prípade úspešnosti by na mieste bolo umiestnené zariadenie na čerpanie ropy alebo plynu.
Podľa odhadov projektového manažéra Macieha Karabina môže ťažba na uvedenom území trvať aj 25 rokov.
Obavy
Obyvatelia Oľky sa však obávajú znečistenia životného prostredia, keďže ťažba bridlicového plynu sa uskutočňuje hydraulickým štiepením – frakovaním, ktoré má vážny dopad na ovzdušie a kvalitu povrchových a podzemných vôd.
Obyvatelia obce by ťažbou nezískali ani nové pracovné miesta, keďže britská firma na práce využíva vlastných kvalifikovaných ľudí, píše portál Slovenský východ.
Podľa lesoochranárskeho územia by ťažba poznačila životné prostredie, zmenila charakter obce a zaťažila dopravu.
Predstavitelia britskej firmy však oponujú. Tvrdia, že životné prostredie zaťažené nebude, dobudujú cesty a miestnym obyvateľom poskytnú pracovné miesta.
Do riešenia vzniknutej situácie sa zapojilo aj právne oddelenie Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Juraj Lukáč pre RTVS uviedol, že došlo k zisteniu niekoľkých pochybení pri povoľovaní.
Výsledkom nátlaku obyvateľov obce Oľka je, že sa spoločnosť rozhodla zmeniť miesto vrtov a uskutočniť ho v obci, kde budú obyvatelia súhlasiť.
ru