Brusel, 23. mája 2015 (HSP/Foto: TASR/AP-Bela Szandelszky)
Brusel s obrovskou nevôľou reagoval na najnovšie vyhlásenia maďarského premiéra Viktora Orbána o možnom obnovení trestu smrti v krajine a v súvislosti s verejnou konzultáciou o imigrácii, ktorú zorganizovala maďarská vláda
V Európskom parlamente súrne zvolali rokovania ohľadom noviniek v Maďarsku. Na týchto debatách okrem iného vystúpili: podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, lotyšská štátna tajomníčka pre európske záležitosti Zanda Kalniņa-Lukaševicová a pochopiteľne aj Viktor Orbán.
V úvode predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz privítal premiéra Viktora Orbána a odovzdal slovo lotyšskému predsedníctvu v Rade. Lotyšská štátna tajomníčka pre európske záležitosti Zanda Kalniņa-Lukaševicová v mene Európskej rady rezolútne pripomenula, že Európska únia nie je iba hospodárskou a politickou úniou, ale aj úniou zdieľaných základných hodnôt. V reakcii na obavy Európskeho parlamentu na margo zachovania demokratických hodnôt uviedla, že Rada o situácii v Maďarsku nediskutovala a teda nie je v pozícii vyjadriť sa k danej problematike.
Proti obnoveniu trestu smrti sa vyjadril podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Podčiarkol, že to protirečí základným hodnotám EÚ a mohlo by viesť k využitiu článku 7 Zmluvy o Európskej únii, ktorý umožňuje pozastaviť hlasovacie právo členského štátu v Európskej rade. Poznamenal, že podľa neho Maďarsko asi nemá konkrétny plán na obnovenie trestu smrti. Zdôraznil, že ak by však k takémuto kroku chcelo pristúpiť, Európska komisia by neváhala podniknúť protiopatrenia.
Na margo verejnej konzultácie o imigrácii v Maďarsku komisár Frans Timmermans prízvukoval, že zasadiť ju do kontextu terorizmu je zlomyseľné a nesprávne a že to prispeje iba k živeniu predsudkov. Mnohí europoslanci a lídri poslaneckých skupín prezentovali svoje názory na obidve “maďarské horúce témy”.
Líder skupiny EPP, nemecký poslanec Manfred Weber označil akúkoľvek diskusiu o obnovení trestu smrti za nebezpečnú a škodlivú a poďakoval premiérovi Viktorovi Orbánovi za objasnenie situácie a presvedčenie, že k obnoveniu trestu smrti predsa nedôjde. V súvislosti s konzultáciou o imigrácii povedal, že, je samozrejme, dobré opýtať sa ľudí na názor, avšak zvolená forma “ankety” sa politickej skupine EPP nepáči.
Líder skupiny S&D taliansky poslanec Gianni Pittella upozornil na to, že závažnosť vyhlásení maďarského premiéra by nemala byť podceňovaná. “Tieto vyhlásenia zašli príliš ďaleko a stali sa zbraňou hromadného rozptýlenia. Skutočným problémom tu nie je útok na demokraciu, ale vyprázdnenie demokracie a jej banálizácia,” podčiarkol.
Britský poslanec Timothy Kirkhope (ECR) spochybnil nutnosť rozpravy. “Členský štát má právo diskutovať o dôležitých otázkach. Sme si navzájom partnermi, nie opatrovníkmi. Táto rozprava môže vyzerať ako diskusia o základných právach, ale v skutočnosti je však príležitosťou na získavanie politických bodov, ktoré nikomu nič neprinesú. Musíme brať do úvahy fakt, že maďarskí voliči iniciatívy svojho premiéra schvaľujú,“ zdôraznil.
Na opačnej strane barikád sa ocitla holandská poslankyňa Sophie In ‘t Veldévá (ALDE), ktorá vyhlásila, že postup Európskej rady, ktorá sa k situácii v Maďarsku nijako nevyjadrila, signalizuje jej morálny bankrot. “Pre trest smrti nie je miesto v Európe a ani nikde na svete.
Komisia by mala posúdiť zákonnosť dotazníka maďarskej vlády k imigrácii. Parlament musí vypracovať návrhy v oblasti vynútiteľnosti základných práv,” prízvukovala.
Francúzska poslankyňa Marie-Christine Vergiatová (GUE/NGL) všetkým prítomným pripomenula, že toto nie je debata o ľavici alebo pravici. “Toto je debata o nenávistných prejavoch voči imigrantom, Rómom a o treste smrti. Ako ďaleko dovolíme Maďarsku zájsť predtým, než budeme konať? Článok 7 Zmluvy o Európskej únii je návnada, ktorá v skutočnosti nefunguje,” podčiarkla.
Podporila ju aj nemecká poslankyňa Rebecca Harmsová (Zelení), ktorá sa domnieva, že formulácia použitá maďarskou vládou v dotazníku o imigrácii je jednoducho neseriózna. “Prispieva k nárastu nenávisti voči jednej skupine osôb. Na základných právach sa zhodli všetci vo svete, ako aj v Európskej únii a preto EÚ nebude môcť fungovať bez dodržiavania týchto základných hodnôt,” zdôraznila.
Talianska poslankyňa Laura Ferrara (EFDD) tiež kritizovala návrhy maďarského premiéra a označila verejnú konzultáciu v Maďarsku za šokujúcu, pretože živí predsudky voči migrantom. Vyslovila sa tiež za monitorovanie dodržovania základných práv v jednotlivých krajinách nielen pred ich vstupom do EÚ, ale aj potom, ako sa stanú členskými štátmi.
Oponoval jej maďarský poslanec Zoltán Balczó (NI), ktorý sa jej opýtal, či je verejná debata o imigrácii tabu. “Vy tu, v Parlamente, chcete zadefinovať ešte aj to, o čom sa môžeme zhovárať. Môžem vás uistiť, že vláda Viktora Orbána koná v rámci mantinelov zadefinovaných Lisabonskou zmluvou, v súlade s vašimi očakávaniami, napriek svojej rétorike,” povedal vo svojom emocionálnom prejave maďarský europoslanec.
Svoju pozíciu, pochopiteľne, obhajoval aj samotný Viktor Orbán. “My, Maďari, máme radi úprimnosť a sme úprimní. Preto hovoríme, že chceme, aby Európa zostala európskou a chceli by sme zachovať Maďarsko pre Maďarov. Mnohé návrhy Európskej komisie sú absurdné, skoro šialené. Nesmieme sa báť diskutovať aj o veľmi o háklivom probléme. Maďarsko podporuje slobodu prejavu,” zdôraznil Viktor Orbán.
Do debaty sa zapojili aj slovenskí poslanci
Do tejto debaty sa zapojili aj niektorí slovenskí europoslanci. Tu sú ich reakcie. Miroslav Mikolášik (EPP): “V súvislosti s očakávanými imigračnými vlnami si Maďarsko hodlá občianskym dotazníkom zistiť názory vlastného obyvateľstva. Ľavica obviňuje Maďarsko a premiéra Orbána, že chce zaviesť trest smrti. Som presvedčený, že Maďarsko by tento európsky princíp demokracie neporušilo. Viktor Orbán to v EP osobne vysvetlí. Podľa môjho presvedčenia je trest smrti v rozpore s hodnotami, ako je úcta k ľudskému životu a jeho ochrana. Proti trestu smrti hovoria aj skúsenosti zo štátov, kde je zavedený. Nepreukázalo sa, že by vďaka tomu došlo k zníženiu kriminality,”
„Som absolútne proti zavedeniu trestu smrti v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ a diskusie o možnom obnovení považujem za lakmusový papier a prieskum reakcie voličov, kde pri pozitívnych odozvách je už len krok ku skutkom. Justičných omylov na svete je dostatok nato, aby som odmietla trest smrti,” podčiarkla Monika Smolková (S&D).
Poslanci Europarlamentu budú ešte viackrát diskutovať na margo najnovších iniciatív maďarského premiéra Viktora Orbána a o uznesení k situácii v Maďarsku budú hlasovať počas júnového plenárneho zasadnutia.
eu