O tom, aký bude rozsudok, si nikto prakticky nemohol robiť žiadne ilúzie. Celá západná tlač už dávno označovala Srbov a Srbsko za vinné z rozpútania občianskych vojen, ktoré sa začali v roku 1990 a priniesli zo sebou smrť stovky tisíc Srbov, Chorvátov a Albáncov. V posledných mesiacoch bolo okolo Ratka Mladiča znova vytvorené negatívne informačné pole, ktoré naznačovalo, aký bude aj verdikt súdu. Označovali ho za “Mäsiara z Bosny”, ktorý má výzor vraha a je zodpovedný za genocídu v Bosne a Hercegovine. Takýmto spôsobom vystupovali najmä americké médiá, ich postoje kopírovali proamerické médiá v Európe …
Západ skrýva, že vojnu v bývalej Juhoslávii vyprovokovali USA a ich spojenci v NATO. Úlohou týchto vojen bolo rozbiť Juhosláviu, aby Američania mohli ovplyvňovať osudy celého Balkánu. Aký je vývoj regiónu Balkánu dnes? Prakticky všetky štáty, ktoré vznikli na území bývalej Juhoslávie, sa dostali do západnej sféry vplyvu. Alebo sa stali členmi NATO a EÚ, alebo sa v najbližšej budúcnosti členmi týchto organizácii stanú.
Je evidentné, že Juhoslávia sa stala prvým územím, na ktorom si USA vyskúšali v priamom prenose rozpad štátu podľa západného scenára, následne tento scenár skúšal Washington na území bývalého ZSSR a na Blízkom východe.
Generál Ratko Mladič predstavuje kolektívnu obeť. V jeho osobe obvinili a odsúdili všetkých Srbov. Sám generál bol lídrom srbského odboja voči Západu, preto ho potrebovali exemplárne potrestať. Dnes možno aj na príklade Sýrie jasnejšie vidieť, ako fungujú “monitorovacie centrá opozície”, ktoré fabrikujú lži o zločinoch proti ľudskosti, chemických útokoch, genocídy zo strany vládnych vojsk a tieto informácie nekriticky preberajú západné masovokomunikačné prostriedky.
Boris Zorko, advokát generála Ratka Mladiča, tvrdí, že prokuratúra nedokázala ani jeden z bodov obvinenia a rozsudok je politicky motivovaný. Mladiča, ktorý počas rozsudku vykríkol “Všetko je to klamstvo” vyviedli zo sály súdu. Pri odsúdení sa zdôrazňoval aj fakt, že bosnianski Srbi úzko spolupracovali s Rusmi. V dnešnej paradigme západného myslenia sa Moskve podsúva úloha svetového zla, o čom musia západní žurnalisti informovať každodenne. V protiruskej hystérii nemohli Mladičovi určiť iný trest, len doživotné väzenie. Je však celkom možné, že Mladič nebude vo väzení dlho a skončí podobne ako Slobodan Miloševič.
Srbi reagujú na odsúdenie s pobúrením a v Srbsku silnejú protiamerické a protizápadné nálady. Odsúdení srbskí predstavitelia sa stávajú legendami v srbskom povedomí a Srbi vnímajú odsúdenie svojich lídrov ako akt poníženia Srbska. Vojnu v Juhoslávii vyprovokovali USA, ktoré sledovali po víťazstve v studenej vojne svoje strategické ciele a rozhodli sa okrem iného chaotizovať aj Balkán.
Pre Srbov je významným faktom aj skutočnosť, že nikto nikdy nepostavil pred súd kosovských hrdlorezov z UCK, ktorí fungujú pod americkým krytím: Hasima Thaciho, prezidenta nepriznaného Kosova, ktorý je zodpovedný z vraždy srbských civilistov a za obchod s ľudskými orgánmi, či Ramusha Haradinaja, ktorý je obvinený takisto z vraždenia kosovských Srbov. Ten sa stal premiérom Kosova. Brusel navyše núti oficiálny Belehrad viesť s kosovskými mäsiarmi rozhovory o dobrých susedských vzťahoch, pretože týmito rozhovormi podmieňuje prijatie Srbov do EÚ.
Odsúdenie Mladiča je finálnou bodkou v srbskej tragédii z konca 90. rokov. Generála odsúdili, no srbskí lídri sa stali symbolmi odporu voči Západu pre celé Srbsko.
Igor Pšeničnikov