Slovensko/Česká republika 10.októbra 2017 (HSP/Foto: Screenshot KSČM)
Českú republiku čakajú parlamentné voľby. Už 21. a 22. októbra českí voliči rozhodnú o tom, kto ich bude v Poslaneckej snemovni Parlamentu zastupovať. O hlasy Čechov sa uchádza aj Komunistická strana Čiech a Moravy. Na jej čele je predseda Vojtech Filip.
Pre Hlavné správy ozrejmil, čo považuje v Českej republike za najpálčivejší problém. Vysvetlil tiež postoj komunistickej strany k Európskej únii i NATO, ako aj k nedávnemu katalánskemu referendu.
Berie sa už ako fakt, že po voľbách zasadnete spolu s ANO Andreja Babiša do vládnych kresiel. Prebehli už v tomto smere nejaké rokovania?
Neviem, kto šíri túto informáciu, ale už niekoľkrát som prehlásil, že ANO je pravicové hnutie a KSČM je autentická komunistická ľavica, naše programy sú menej v zhode, ako napríklad s ČSSD či dokonca s KDU-ČSL.
Žiadne jednania o povolebnom usporiadaní nevedieme. KSČM vždy vedie ako suverénna politická strana po voľbách rovnoprávne jednania so všetkými subjektmi, ktoré o to majú záujem.
Čo považujete v Českej republike za najpálčivejší problém, ktorý je podľa vás potrebné akútne riešiť?
Ako zásadný problém vnímame spravodlivosť a bezpečnosť v našej krajine. ČR ohrozuje ako migračná kríza, tak s tým súvisiaca bezpečnosť našich občanov, bezpečnosť je ohrozená ako z vonku, tak z vnútra trvalým nárastom kriminality, tiež je u nás i nízke objasnenie trestných činov.
Ďalej sme ohrození nekompetentnou politikou Európskej komisie, ktorá postupuje byrokraticky a nerieši skutočné problémy občanov krajín EÚ a rozchod s Veľkou Britániou. Nie je doriešená otázka privatizačných zločinov a ich prípadne premlčanie. Stále nie je riešený konflikt medzi európskymi cenami a našimi omnoho nižšími mzdami, a to aj napriek vysokej produktivite práce v našich podnikoch.
Aký je váš postoj k stranám, ktoré sú nastavené euroskepticky a proti prijímaniu migrantov? Aký má vaša strana postoj k prijímaniu migrantov?
KSČM považuje európsku integráciu za objektívny proces, ale žiaľ, podmienky nášho pôsobenia sú zle dojednané a euroskepticizmu je daný nekompetentným pôsobením Európskej komisie.
Nie sme teda klasickými euroskeptikmi, ale realistickými politikmi, ktorí chcú zmeniť naše postavenie nielen v EÚ, ale v Európe ako celku. Sme za riešenie migračnej krízy tam, kde vzniká, čiže odstránením príčin nielen riešením ich dôsledkov, a teda sme proti prijímaniu migrantov, sme pre riadne azylové konanie a proti prijímaniu nelegálnych migrantov a trváme na dodržiavaní zákona všetkými.
Jiří Kobza z SPD uviedol, že EÚ dáva pol roka na diskusie o reformách. Keď to nikam nepovedie, uskutoční sa referendum o aktivizácii článku 50. Aký je váš postoj k EÚ? Ste za vystúpenie Českej republiky z EÚ alebo za reformu únie?
Táto lehota príliš krátka, najskôr je nutné doriešiť naše samostatné vzťahy s Veľkou Britániou a pokúsiť sa zmeniť Lisabonskú zmluvu, ak to nepôjde, tak potom vyvolať referendum o našom zotrvaní alebo odchode z EÚ.
Čo by sa podľa vás malo v EÚ zmeniť? Aký je váš postoj k tzv. jadru EÚ?
EÚ trpí nedostatkom demokracie, jediným demokratickým orgánom je Európsky parlament, ktorý má ale minimálne právomoci a namiesto neho má najvyššie právomoci vždy byrokratická štruktúra, to je nutné zmeniť a to je otázkou rokovaní o novej podobe už neplatnej a nevyhovujúcej Lisabonskej zmluve.
O jadre EÚ hovoria krajiny, ktoré trvalo porušujú rovnosť jednotlivých členských štátov a ktorým vyhovuje viacrýchlostná Európa. To, čo ČR potrebuje, nie je byť v tzv. jadre, potrebujeme rovnaké podmienky.
Na Slovensku sa členovia Komunistickej strany Slovenska zúčastňujú protestov proti NATO? Ako je to v Českej republike, tiež podporujete vystúpenie z aliancie?
Áno, KSČM navrhla a ďalej navrhuje referendum o vystúpení z paktu NATO. Považujeme členstvo viac za bezpečnostné riziko, než za zabezpečenie našej bezpečnosti.
Navrhujeme novú bezpečnostnú konferenciu v Európe (náhradu za Helsinskú konferenciu) a zaistiť medzinárodne právne zabezpečenú bezpečnosť všetkých európskych krajín, teda, aby Európa nebola miestom vojnových operácií a toto by garantovala BR OSN.
Aký je váš postoj ku katalánskemu referendu?
Referendum je síce neústavné, ale nie je nelegálne. Za katastrofu považujem zásah bezpečnostných síl, ktorý odštartoval ešte väčší odstup Kataláncov od madridskej vlády. Pritom v Katalánsku nepôsobili polovojenské organizácie, ako napr. ETA v Baskicku.
Dúfam, že v ďalšom období pôjde už o politické rokovania, nie o silová riešenia.